Mladé pušky II (1990)

Estevez vesměs stejný jako minule a krade si pro sebe celý film, naproti tomu Sutherland má mnohem méně samostatných scén a jeho postava je většinou odsouvána spíše do pozadí. Lou Diamond Philips si rovněž nepolepšil, ale zase předvádí na sebe dostatečný výkon. Christian Slater jako Arkansas Dave možná až na příliš vedlejší koleji, vzhledem k tomu, že jde o novou postavu. Naopak hodně výrazný je William Peterson v roli Pata Garretta. Jinak pokles kvality minimální, přestřelky a chemie mezi pistolníky opět povedené. Lehčeji nadprůměrný western. 70%.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Nový príběh od J. K. Rowlingové dostál očekávání. Děj opět plný klíčových věcí, které do sebe na konci zapadají a nápady nemizí. Pravda, to obsazení mohlo být ještě trochu bohatší, a také mi chyběla celá řada postav z Harryho Pottera, které v této době už musely existovat, i třeba v mladším věku, ale ve finále jsou jen zmíněny. Eddie Redmayne jako Newt Scamander mi byl svým způsobem sympatičtější než Radcliffův Potter hlavně v tom, že byl celkově praktičtější a magii ovládal na lepší úrovni. U Harryho se vždy zdálo podivné, že po šesti letech v Bradavicích se při boji zmohl jen na zaklínadlo "mdloby na tebe" snad z prvního ročníku. Tento problém Newt nemá a hází zajímavá zaklínadla s přehledem Bradavického profesora. Colin Farrell ucházející, jen by si zasloužil více prostoru, Ezra Miller překvapující, a zdaleka největším potěšením je samotný Johnny Depp, který sice vůbec nic nepředvede, ale vidina toho, že bude v příštích dílech hrát mnohem větší zápornou roli, je vynikající. S takovým představitelem má Grindelwald velkou šanci stát se černokněžníkem velkého formátu, přesně jak tvůrci slibují. Voldemorta v něm nevidím, zato velkou hrozbu ano. Jen tak mimochodem, hodně akce se nedočkáte, tím méně té s hůlkami, jenže o ni zde ani tak nejde. Film staví na komické a milé akci, v níž Newt odchytává svá stvoření. 85%

Lék na život (2016)

Solidní thriller, který svým rozuzlením dokáže skutečně překvapit, nebo přinejmenším potěšit. V mém případě bohužel to druhé, jelikož jsem ten závěr tak nějak tušil. Dane DeHaan je srovnáván s Leonardem DiCapriem, možná právě kvůli tomu, že i on velmi často drží na svém hereckém výkonu filmy dlouhé přes dvě a půl hodiny. K tomu mohu říci pouze to, že Dane není takové eso, ale určitě mu nedělá žádný problém zůstat v takové úloze dostatečně zajímavý až do konce, jelikož od Kroniky a druhého Amazing Spider-Mana víme, že Dane prostě hrát umí. Spíše mě podivil zbytek obsazení, z něhož výrazně vyčuhuje pouze známější Jason Isaacs, ostatní herce příliš často nikde neuvidíte. Takový promyšlený thriller by si zřejmě zasloužil vyšší hereckou ligu, podobně jako třeba nově chystaná Vražda v Orient Expresu s Kennethem Brannaghem. Přesto se skláním zdejšímu napětí, které je poctivě vygradované. Stopáž se zdá být přemrštěná a několik scén bych také skutečně zkrátil, ale nemění to nic na faktu, že jsem se nezačal nudit. 80%

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Start nové trilogie se soustředí především na odkaz k té staré. Han Solo (Harrison Ford) se zhostil největší role ze staré party, což potěší, jelikož právě on byl a stále je tím nejkomičtějším kořením filmu, přesto není úplně nejhlavnější. Dá se říci, že se stal perfektním pojítkem se starou trilogií. SPOILER!: Konec jeho úlohy však hodně zamrzí. KONEC SPOILERU. Těmi skutečně titulními a nejklíčovějšími hrdiny jsou nováčci Rey (Daisy Ridley), Finn (John Boyega) a padouch Kylo Ren (Adam Driver). Leia Organa (Carrie Fisher) byla tentokrát odsunuta na vedlejší kolej a k dobru jí přidává hlavně fakt, že má ve filmu svou silnou podstatu stejně tak jako Han. Z blasteru si ale nevystřelí. Její role je čistě o dialozích. Podobně, ale překvapivě hodně důležitě a více akčněji, je na tom i nováček Poe Dameron (Oscar Isaac). Luke Skywalker (Mark Hamill) se objeví až v samotném závěru. Jeho roli bych nazval "hlavní cameo", jelikož především o něm značná část filmu pojednává, a také se tím dá vysvětlit přítomnost Markova jména v titulcích hned na druhém místě. Do toho se občas mihne Andy Serkis jako Snoke a jednou Max von Sydow, vypomáhá Peter Mayhew coby Chewbacca, moudře radí Maz Kanata (Lupita Nyong´o), robotů C-3PO a R2-D2 je však strašně málo. Děj napodobuje epizodu IV, což má své klady i zápory, akční sekvence úchvatné, soubojů se světelnými meči minimum, ale zato působivě napínavé a celková kvalitní práce je znát. J. J. Abrams se osvědčil už u Star Treku. 85%

Ochránci (2017)

Není to katastrofální, pokud nic světoborného nečekáte. Krátká akční sci-fi, která se snaží v MNOHEM levnějším a skromnějším měřítku napodobit marvelovské Avengers. Postavy se příliš nezapotí (a sotva představí), jelikož stopáž je na takový film až příliš osekaná a osobně bych řekl, že na tento kousek mohli dát více peněz, aby z toho byl i nějaký ten zážitek, protože hlavně finále je silně nevyužité. Děj naprosto tuctový. Jsem zvědav, zda nás někdy v budoucnu čeká druhý díl, protože ten konec byl až nezdravě hodně otevřený. 55%

Mladé pušky (1988)

Western, jehož kvality se nemohou srovnávat s legendami (Sedm statečných), ale sám o sobě postačí. Mrzel mě pouze relativně brzký odchod Charlieho Sheena, ale zbytek obsazení jeho nepřítomnost využil ve svůj prospěch a místo prostě zabral. Emilio Estevez snímek táhne kupředu, Kiefer Sutherland mu zdatně sekunduje, ostatní jsou spíše vedlejší, ale ke slovu se přesto dostanou. 60%

Hra o trůny (2011) (seriál)

Promyšlený seriál, který umí překvapit nečekanými a často i brutálními zvraty. Občas mám sice dojem, že tam dávají ty dalekosáhlé proslovy jen kvůli natažení stopáže, ale jinak perfektní. V případě novějších sérií se bohužel přestávají věnovat některým charakterům (Brandon Stark se ve 4. i 6. řadě objevuje zhruba jen ve čtvrtině epizod). 7. řada zaznamenává velký dějový posun, ačkoliv její finále je výrazně slabší v minimálním počtu překvapivých elementů. Finální osmá řada ve mne zanechává částečně prázdný dojem. Vnímám ji jako jednoznačně nejslabší část seriálu. První díl je ucházejícím začátkem, druhý však pouhou přípravou na díl třetí (přestože je to snad poslední epizoda, kde dostává prostor opravdu každý), v němž padne mnohem méně postav, než bych čekal, ale nějaké to významné jméno se nalezne. Čtvrtý se opět soustředí na pokračování, a upřímně řečeno se mi ta pauza mezi bitvou o Zimohrad, a následně o Královo přístaviště zdála velmi krátká. V pátém přicházíme o značnější část hrdinů, a celé to "překvapivé" umírání zakončí epizoda šestá, která se sice drží zkrátka, ale o kvantitu zde nejde. Rovněž musím podotknout, že poslední kousek je v mnoha ohledech málo uvěřitelný a scénáristicky silně nešikovný. Celkově vnímám jako největší chybu počet dílů. Vše je uspěchané, leckterým hlavním postavám se seriál nestíhá věnovat tak, jak by měl. Třeba Cersei je vysloveně vedlejší, a ještě k tomu se vyskytuje pouze ve třech epizodách. Herectví Leny Headey tím pádem nemá šanci vyniknout. Nemohu si pomoci, že zde bylo cosi hodně špatně. Po skončení si stále říkám, že mi něco chybí. A toho něčeho není zrovna málo. 70%

Tváře v davu (2011)

Film, který rozhodně neuchvátí, ale ani neurazí. Pokud jste takové snímky viděli už stokrát předtím jako já (tajemný vrah se nachází v blízkosti hlavní postavy), pak vás rozuzlení asi těžko překvapí. Snímek si celou dobu hraje na hru, kdy nám předkládá různé uměle vytvořené podivnosti směřující ke stěžejním postavám, aby to byla nakonec ta další, která se tam celou dobu objevuje, ale ne nezdravě příliš. Zkušenějším divákům stejně asi v půlce dojde, kdo asi tak odpovídá profilu psychopata, a vy už spíše čekáte, kdy se to potvrdí. Chválím hlavní myšlenku, která to svou originalitou dělá výrazně zajímavější, a také fakt (pozor spoiler!), když se nakonec dovíte, že oním psychopatickým zabijákem je osoba, které můžete pomáhat s vyšetřováním, a která se většinu času nachází těsně po vašem boku. Komu potom můžete věřit? Představa, že by se tohle stalo v reálném světě je v podstatě hodně šokující. Jinak 70%.

Válka o planetu opic (2017)

Zde se opravdu žádná pořádná válka nekoná. Jediné lepší akční sekvence jsou na samotném začátku a potom až ve finále, přičemž válku jako takovou připomíná spíše jen ten začátek, přesněji úvodních patnáct minut i s celkovou atmosférou. Poté se válečný příběh stáhne do pozadí a film sleduje cestu hlavního hrdiny Caesara za odplatou, takže nastupuje takové dobrodružné drama. Je překvapivé, že snímek nabízí na dnešní dobu akčních scén opravdu pramálo. Ne, že bych vyžadoval aby se postavy řezali po celou stopáž, ale vážně jsem nějak nepochopil to slovo VÁLKA v názvu, když se většina příběhu odehrává jaksi na pozadí případného válečného konfliktu. Jak jsem už psal, nejlépe tomu odpovídá jen začátek do plukovníkova útoku na Caesara. I Úsvit Planety opic byl mnohonásobně více válečný. První polovina je sice ne úplně nejzáživnější, má řadu hlušších míst, ale pořád si udržuje jisté napětí, dobrodružnou jízdu a občas se něco zajímavějšího děje. Druhá polovina však silně upadá, dost jí ubližuje, že se celá odehrává na jednom místě a vůbec by neškodilo zkrátit ji o pěkný čas. Trochu to oživuje postava Woodyho Harrelsona, který si pro sebe dokáže krást scény stejně jako Andy Serkis v roli Caesara, ale prostě tu chybí něco, co měly předchozí díly. Takové živější tempo, a to nemyslím akci. Závěrem bych jen dodal, že ani finále tentokrát není vůbec působivé, velká slabota oproti Úsvitu, kde proti sobě stáli bývalí přátelé a spojenci Caesar vs Koba. O to smutnější pro mě byl úplný závěr, kvůli kterému jsem si přál, aby se film mnohem dříve vzpamatoval, naservíroval působivý a nezapomenutelný výkon, a já mu mohl dát více. Takhle bohužel, zklamání. Za pěkné herecké výkony 45%. Kdyby mě ten děj tak nemile nezarazil, určitě mu s radostí přidám, protože na téhle Planetě opic je kus umění.

xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

Třetí díl, který se nevymkl kontrole tak moc, jak bych čekal. Na namachrovaná gesta už jsme u amerických filmů zvyklí, někdy je to trapné, ale jindy i komické. Akční scény občas spoléhají na kaskadérské výkony, což místy funguje. Děj nijak výrazně nenadchne, ale je znát, že se scénáristé aspoň trošičku pokoušeli nepřijít s nějakou snadno prokouknutelnou zápletkou. Vin Diesel se mi jevil o něco více mrštný než třeba v Rychle a zběsile, kde je opravdu jen hromotlukem. Ostatní obsazení je více méně vedlejší a docela zamrzí, že rolí Dieselových parťáků se zhostili v rámci akčního žánru naprosto neznámé tváře. Chválím snad akorát Tonyho Jaa a především Donnieho Yena. Ice Cube si střihl takové větší cameo, které mě mile překvapilo, protože bych čekal, že mu dají skutečně jen krátký štěk. A Samuel L. Jackson naopak skončil na silně vedlejší koleji. Tak, jak jej hezky procpali do předchozích dílů, se zde oproti tomu v podstatě pouze mihne. 65%.