• Rodinný

Nahý (1993)

Velice zajímavý film, který je jakousi sondou do života jednoho muže ve středních letech, jenž vlastně nemá kam jít, a tak se napřed zastaví za svou bývalou holkou a potom se setkává s dalšími lidmi různých povah a vštěpuje jim svá moudra. Musím říci, že i přesto, že občas jsem se nudil a občas jsem nestíhal v rychlém proudu řeči myšlenkově pobírat, co hlavní hrdina říká (týká se to hlavně rozpravy hlavního hrdiny s nočním hlídačem), i tak se mi film velice líbil a rozhodně jsem měl po skončení filmu pocit, že jsem viděl nadprůměrný film zajímavý dějem i postavami. A občas jsem se i dost nasmál, hlavně rozprava Johnnyho s tím podivným Skotem, jenž hledal svou holku Maggie, byla velice vtipná, takového křupana ve filmu jen tak neuvidíte. Ale tak nějak pomalu se dostávám k tomu hlavního, co zde chci pochválit, a to byl naprosto perfektní herecký výkon Davida Thewlise, který v hlavní roli naprosto exceloval. Určitě se jedná o jeden z nejzajímavějších hereckých výkonů, které jsem dosud ve filmu viděl. Thewlis opravdu dokáže se svým herectvím utáhnout celé dvě hodiny a film nudí jen málokdy. Nevím, jak bych hodnotil, nebýt výkonu pana Thewlise, kterého jsem dosud znal jen z role v Harrym Potterovi. Ale opravdu mu tleskám. Jinak film jako celek určitě působí velice dobře a kvalitně, pouze ta občasná nuda se mi tam nelíbí, a proto také dávám hvězdičku dolů, ale čtyři hvězdičky už si tento film určitě zaslouží.

Předměstí (1996)

Tak tohle je další úžasný zážitek z americké nezávislé filmové scény o nudící se mládeži v jednom malém městě. Filmů o nudící se partičce několika mladých kamarádů už jsem viděl několik, a jistě jich existuje mnohem více, než kolik jsem jich viděl já. A tenhle film rozhodně patří mezi ty povedenější. I když začátek tomu vůbec nenapovídá. Začátek je totiž pomalý a než jsem se dostal do tempa filmu a pochopil, kdo s kým a jak, tak to chvilku trvalo, ale pak se to docela příjemně rozjelo a já neměl žádný důvod k nudě. Naopak, dialogy mezi hlavními hrdiny, kteří se tuto noc, stejně jako každou jinou noc, sešli u rohu místního supermarketu, jsou napsané velice dobře a fungují přesně tak, jak mají. A i když film trvá dvě hodiny, kromě pomalu rozjíždějícího se začátku rozhodně nenudí a dokáže zaujmout. K čemuž kromě výborně napsaného scénáře dopomáhají také vynikající herecké výkony, obzvláště Giovanni Ribisi v hlavní roli je dokonalý. Film zároveň může posloužit jako taková příjemná nostalgická vzpomínka na naše dospívání a na to, jaké to bývalo, když jsme mi byli mladí a scházeli se se svými kamarády a tropili různé blbiny. Takže dá se říci, že film navozuje také jakousi nostalgickou atmosféru, tedy alespoň u mě to tak bylo. Nebýt slabšího začátku, nebylo by se o čem bavit a bylo by to za maximální hodnocení, takhle jsou z toho jen trochu nadprůměrné čtyři hvězdičky.

Přehlížený (2007)

Tak tohle byla jízda! Já jsem absolutně nadšený, nikdy bych nečekal, že tento snímek mě takto nadchne a doslova připoutá k televizní obrazovce a pustí až se závěrečnými titulky. Něco přes rok jsem čekal, až se tenhle film dostane k nám do kin, nebo alespoň na DVD. Tohoto filmu si však v kině mohli užít pouze slovenští diváci, a já se tak musel spokojit jen se zhlédnutím filmu na HBO. Ale počkat se rozhodně vyplatilo. Když jsem si někdy před rokem a půl věšel na zeď kinoplakát k tomuto filmu, určený pro americká kina, nevěděl jsem, o čem má ten film být a jestli mě dokáže zaujmout. Plakát mne však zaujal, a tak jsem ho dal na zeď svého pokoje. A musím říci, že nyní jsem rád, že ho tam mám. Tenhle film je prostě úžasný. Od samého začátku, kdy je všechno tak nějak v idylickém tónu, až po skorozabití hlavního hrdiny a jeho putování po světě, kde ho nikdo nevidí a téměř nikdo neslyší. Tenhle film je v mých očích naprosto přesvědčivý a rozhodně dokonalý ve všech směrech. Nemám ani jedinou výtku, ani jedinou připomínku. Jistě, někdo může namítnout, že je zde spousta nelogičností nebo zmatečný a odfláknutý závěr. Já však u filmu absolutně nepřemýšlel a jen s otevřenou pusou a napětím sledoval, co se děje na obrazovce. A herecké výkony mi přišly perfektní, představitel hlavního hrdiny je perfektní a místy mi v určitých záběrech připomínal vzhledově mého oblíbeného herce Gregoryho Smithe, chvílemi jsem si opravdu myslel, že je to on. I ostatní herecké výkony byly ucházející. Já si ten film prostě užil a rozhodně je to příjemné překvapení. A ať nad tím přemýšlím jakkoliv horečně, nevidím důvod, proč nedat maximální hodnocení, když ten film prostě takto v mých očích vidím. Takže je to za pět hvězdiček.

U nebeských bran (2006)

Velice silný , velice drsný a velice syrový film z Maroka ukazuje život z jeho odvrácené strany, ukazuje, že ne každý má idylický život a že pro někoho je život jen obyčejným soubojem o holou existenci. Musím konstatovat, že toto drama mě dokázala přikovat do křesla a jen koukat, co se v televizi přede mnou odehrává. Většina celého filmu ukazuje velice silné a emocionálně vypjaté momenty a dá se říci, že občas i docela útočí na psychiku. Film vlastně sestává ze tří zdánlivě samostatných příběhů, přičemž postavy z každého příběhu se díky souhře náhod tak nějak ve všech příbězích prolínají a setkávají, i když třeba jen na okamžik. Nejsilnější pro mne byl rozhodně příběh první, což je příběh mladíka, který chce zaopatřit svou malou sestru a svou slepou matku, a tak se pustí do organizovaného zločinu. Kdyby zůstalo jen u tohoto příběhu, dal bych maximální hodnocení, protože ten opravdu neměl chybu. Druhý příběh je o osamělé ženě ve středních letech, která se rozhodne postarat se o malého chlapce a jeho matku v kómatu. I po tomto příběhu bych zůstal u pěti hvězdiček, protože byl opět velice silný a nenudil. Co však už docela nudilo, to byl třetí příběh, v němž se jeden muž vrací po 15 letech z vězení a touží vidět svou matku a pomstít se svému bývalému kamarádovi. Tenhle příběh už tam podle mého názoru neměl co dělat, a i když byl docela zajímavý, občas neskutečně nudil. Navíc jsem měl pocit, jakoby tam tenhle příběh ani nepatřil. Co se týče hereckých výkonů, tak ty byly bezchybné a patří určitě k výraznému nadprůměru, i mladí herci ze sebe dokázali dostat vše, co mohli, a byli velice přesvědčiví. Ani ta délka filmu by zase tak nevadila, ale kdyby tvůrci více roztáhli první a druhý příběh a vynechali třetí, tak by se nic nestalo. Za ten třetí příběh jde hvězdička dolů, ale i tak jsou to pěkné čtyři hvězdičky. Mé první setkání s filmovou tvorbou z Maroka nelze tedy hodnotit jinak než kladně, jakmile bude příležitost, určitě si nenechám další film z této destinace ujít. Rozhodně doporučuji.

Puccini pro začátečnice (2006)

Už mi to přijde skoro trapné, může se totiž zdát, že jsem mírný v hodnocení, protože tohle je za prosinec 2008 pátý mnou hodnocený film, a z toho čtvrtý, který má ode mne čtyři hvězdičky. Ale já si nepřipadám, že bych hodnotil nějak mírně, prostě mám asi štěstí na dobré filmy nebo toho příliš ke štěstí nepotřebuji. Dokonce jsem u tohoto filmu uvažoval o průměrných třech hvězdičkách, aby to nebylo tak nápadné, ale co mám dělat, když mně se to líbí a nejsem žádný filmový kritik, ale obyčejný filmový divák, který se na filmy rád kouká právě z pohledu diváka, a nikoliv kritika. Takže to jen taková malá obhajoba na začátek. Tenhle film považuji za velice povedený. Už jen to, že mě dokázal děj zaujmout, a že jsem z filmu téměř celou dobu nespustil oči, je jasná a neklamná známka toho, že film byl zajímavý. A určitou originalitu zde vidím taky, přece jen milostný trojúhelník muž, jeho snoubenka,a do toho lesbička Allegra, která si začne jak s oním mužem, tak s onou ženou, aniž by tušila, že oni dva jsou partneři, mezi kterými to neklape, takový trojúhelník jsem ve filmu ještě neviděl. A je to zároveň i docela vtipné a rozhodně velmi zajímavé. Co se týče děje, tak tam nemám téměř co vytknout, herecké výkony jsou kvalitní. A co si budeme pánové povídat, několik hezkých dívek se tu rozhodně našlo, a i díky nim stojí za to se na film podívat. Za sebe dávám čtyři hvězdičky.

Znovu od začátku (2007)

Tak tohle je docela příjemné překvapení, jedná se totiž o inteligentní a vtipnou komedii s velice vtipnými dialogy, která dokáže opravdu velice příjemně pobavit a zaujmout. Celé je to vlastně založené na tom, že hlavní hrdina přijde o svou už druhou restauraci a ač je znamenitým kuchařem, nechce už podnikat ani pracovat v pohostinství a hledá práci v jiné sféře. A tak začne absolvovat jednotlivé pohovory, kdy se postupně seznamuje s ostatními žadateli o práci. Člověk by neřekl, jak vtipná a zajímavá komedie se dá natočit z prostředí nezaměstnaných. Ale kupodivu to jde a zároveň to i dost dobře funguje. Ať je to lehkostí a nenucenou vtipností samotného děje, či ať za to mohou samotní herci v čele s režisérem, prostě to funguje a výsledek je velice znamenitý. Jistě by nebyl problém říct, že se jedná o průměrnou, možná mírně nadprůměrnou komedii, která ale nevynikne nad ostatními komediemi. S tím já zásadně nesouhlasím. Tahle komedie je originální, je vtipná, je pohodová a je především optimistická. A samozřejmě také vydařená. Prostě takhle dobrý výsledek jsem nečekal a rozhodně jsem příjemně překvapen. Po dějové stránce i po stránce herecké se jedná o skvostnou komedii, která mi sedla. A postavy jsou napsané perfektně. Na maximální hodnocení to bohužel není, takže dávám ale i tak pěkné čtyři hvězdičky.

10 položek a méně (2006)

Pozitivní optimistický pohodový nezávislý snímek, který nabízí divákovi obyčejnou radost ze života a připomíná, jak ten život umí být krásný. Říkejte si, co chcete, mně se to líbilo. Nádherné prostředí v podobě nepříliš zalidněného supermarketu, potom se pro porovnání film přesouvá do velkého hypermarketu, a filmy, které se odehrávají v těchto prostředích já umím ocenit. Osobně bych si sám sebe uměl představit jako pokladního v takovémhle malém milém supermarketu. Ale není to jen prostředí, kvůli kterému hodnotím tak vysoko tento film. Je to i pohodový a optimistický děj a především herecké výkony Morgana Freemana, který zde působí úžasně lidsky a neuvěřitelně pohodově, a potom výkon Paz Vegy, která se zde také ukazuje ve velice dobrém světle. A co si budeme povídat, malé cameo Dannyho DeVita mě dokázalo velmi rozesmát, bylo správně načasované a velice vtipné. Je jasné, že v reálném světě by se tenhle příběh asi nikdy neodehrál (i když je pravda, že možné je všechno). Ale i přesto film zůstává velmi příjemným civilním snímkem, který do mého života přinesl trochu té pozitivní energie a rozzářil můj obývák. Jediné trochu slabší místo je dialog dvou hlavních aktérů při pojídání hamburgeru, který mě trochu nudil, a to je důvod, proč nedávám maximální hodnocení. Ale i čtyři hvězdičky jsou příjemné hodnocení a já je tomuto filmu milerád uděluji.

Průvodce k rozpoznání tvých svatých (2006)

Velice příjemné překvapení od debutujícího režiséra, který režíruje svůj životní příběh. A nutno dodat, že ho režíruje dost dobře za vydatné pomoci kvalitních herců. Film se vlastně z větší části věnuje nelehkému dospívání několika kamarádů v jedné newyorské čtvrti. Avšak tento příběh je prolínán příběhem druhým, který sleduje hlavního hrdinu v již dospělém věku, jak se vrací na místo svého dospívání po 15 letech. Tenhle film se velice povedl. A je pravdou, že v něm možná lze najít určitou podobnost s Příběhem z Bronxu, ale tady mi přijde, že příběh je vyprávěn o něco více zajímavěji. Ale co tento film sráží, to je zmatečný začátek filmu. Než jsem se stihl trochu zorientovat a pochopit, že vlastně sleduji dva prolínající se příběhy, tak uteklo dobrých 20 minut. A to je právě to, co snižuje zážitek tohoto filmu. Zbytek příběhu by byl totiž na pět hvězdiček. Někdo může namítnout, že pi opakovaném zhlédnutí by se to dalo napravit. Ano, to je možné, ale já hodnotím film po jednom zhlédnutí, protože to je nejobjektivnější hodnocení. Ale o čem se chci dále zmínit, to jsou herci. Ti totiž tento film parádně vyzdvihují, herecké výkony mladistvých i dospělých představitelů jsou výtečné a dá se říci, že film právě díky nim patří mezi nadprůměrné filmy, na které hned tak nezapomenu. Takže je to za čtyři hvězdičky.

Jak jíst smažené žížaly (2006)

Jako odreagovávačka na volné odpoledne to nebylo zase tak špatné. Jistě, když Billy jí první žížalu, tak se mi dvakrát nadzvedl žaludek a měl jsem strach, abych se nepozvracel, ale pak se docela v pohodě dá na to jedení žížal zvyknout a už mi to potom tak odporné nepřišlo a naopak jsem fandil Billymu, aby všech 10 žížal stihl sníst v termínu. Ale na druhou stranu je děj této komedie docela přitažený za vlasy, protože kde to jsme, když nový žák ve škole, aby zapadl do kolektivu, musí sníst několik žížal? To mi přijde opravdu dost přitažené za vlasy, ale já samozřejmě nastávám názor, že u komedií by se nemělo přemýšlet, takže jsem u toho nepřemýšlel a ani v tomto komentáři nehodlám nad smyslem děje spekulovat. Prostě jako komedie to u mne docela dobře obstálo a nevidím důvod, proč to házet do odpadu, když jsem se u toho téměř vůbec nenudil, nenašel jsem tam žádnou nudnou scénu, ani jednou jsem nepocítil nutkání film vypnout nebo od něj odejít, a s napětím jsem ten film sledoval až do konce a chvílemi jsem se i dobře bavil. Takže komentář končím s konstatováním, že toto je komedie nelišící se příliš od ostatních průměrných komedií, a tak mohu s čistým svědomím udělit tři hvězdičky, protože nižší hodnocení si to z mého pohledu prostě nezaslouží.

Noc s Andělem (1999) (pořad)

Tak jsem to náhodou zkusil zadat do vyhledávače, jestli zde tento pořad najdu, a on tu opravdu je. Musím říci, že na tento pořad se téměř každý sobotní večer dívám nesmírně rád, už jen ze zvědavosti na pozvané hosty. Každý týden je tam někdo jiný, dokonce i z jiné sféry. Není výjimkou, že jeden týden je tam hudební skupina nebo nějaký zpěvák či zpěvačka, další týden je tam nějaký český herec nebo herečka, pak opět někdo z hudební sféry, za další týden třeba polárník a kaskadér, a pak se třeba celý díl odehrává v simulaci letového provozu. To jen tak z hlavy vyjmenovávám, co mě zrovna napadlo. Samozřejmě, že jsou díly velice zajímavé, díly průměrné, a díly velice slabé. Z těch velice zajímavých bych např. vyzdvihl díl s Janem Kačerem a Ninou Divíškovou, kdy si opravdu celých 90 minut moderátor s těmito hosty jen povídal, a přesto by tento rozhovor mohl trvat ještě několik hodin a nezačal by nudit. Nebo sem pak patří ještě díl, který se celý odehrával v napodobenině letadla ve výcvikovém středisku pro letušky a piloty. Mezi průměrné díly bych zařadil z poslední doby např. díl s Terezou Černochovou nebo s Markétou Irglovou a Glenem Hansardem. A mezi slabé díly bych dal např. hiphopový díl, který mi vyloženě nesedl. Ale každá Noc je specifická a má jiné hosty, a právě to se mi na ní líbí. Prostě velice dobrý, v Česku ojedinělý formát pořadu, se zajímavými hosty a sympatickým moderátorem. Dávám pět hvězdiček.