• Pohádka

Španglicky snadno a rychle (2004)

Romantické filmy mám docela rád a tak musím přiznat, že ŠPANGLICKY SNADNO A RYCHLE se mi velmi líbil. Zejména malá Cristina (Shelbie Bruce) je vynikající a scéna jejího tlumočení mezi Flor Paz Vega) a Johnem (Adam Sandler) mne uchvátila. Film má lidský rozměr a ukazuje i na problematiku mexických migrantů ve Spojených státech. I když titulek hovoří o nějčem snadném a rychlém, Fler se většinu filmu příliš neorientuje a horko těžko hledá každé slovíčko v angličtině. I když dlouhodobě žije v USA, anglicky ani příliš hovořit nemusí, vyskytuje-li se v hispánské menšině, které dnes tvoří více než 15% obyvatelstva a jsou místa, kde už převládá. Flor přichází do bohaté bílé rodiny, která neumí skoro vůbec španělsky a ona sama téměř neumí její jazyk. Přesto si vzájemně porozumí a Flor se nakonec naučí angličtinu, i když to nijak snadné ani rychlé není. Na film jsem se podíval kvůli Téo Leoni, ale nutno říct, že mu připadla s ohledem na herecké výkony ostatních trošku slabší, měl jsem dojem, že přehrává. Adam Sandler hraje to, co většinou hraje a dobře. Paz Vega která po většinu filmu vypadá jako rodná sestra Penélope Cruz, je také výborná. Konec byl trošku smutný, ale vlastně to těžko mohlo skončit jinak. No jo, je to sladké, ale člověk je nakonec rád, že je na světě něco krásné, když už život takový nebývá. 90%

Orlové práva (1986)

Od filmu ORLOVÉ PRÁVA jsem si sliboval o hodně více, než jsem nakonec dostal. Ne, že by to bylo vyloženě špatné, ale nemá to ten správný šmrnc. Chtěl jsem se podívat na film s R. Redfordem, který jsem zatím neviděl a tak jsem si toto přání splnil. Po shlédnutí musím říct, že mezi jeho filmy není mnoho slabších. Popis sice hlásá, že je to i komedie, ale myslím, že jsem se za celý film ani jednou nezasmál. Na 3* to sice stačí, ale mohlo to být lepší. 50%

Něco, co stvořil Bůh (2004) (TV film)

NĚCO, CO STVOŘIL BŮH je naprosto vyjímečný film. V okamžicích, kdy jde o život Eileen Saxon a dr. Blalock (Alan Rickman) se chystá říznout do promodralého dětského hrudníčku, se Vám zastavuje krev v žilách. Napětím jsem skoro nedýchal. Oba hlavní představitelé, ale zejména Yasiin Bey v roli Viviena Thomase, jsou dokonalí. Mnohokrát za film člověka napadne, jak mohl dr. Blalock dopustit příkoří, které se jeho geniálnímu asistentovi dělo. Ale taková byla doba. V lékařském světě 40.-50. let nebylo místo pro černošské chirurgy. Místo ocenění svého talentu a zručnosti byl Thomas nucen pracovat za plat údržbáře a vcházet do nemocnice zadním vchodem, vyhrazeným pro černé uklizeče a pomocné síly. Zatímco dr. Blalock si žije v naprostém přepychu v domě, kde může pořádat večírky, jeho asistent s rodinou se krčí v malém bytě na předměstí a ve svém volnu opravuje ucpané vodoinstalace, aby nějak přežili z bídného platu. Rasová segregace byla prolomena až v 60. letech a podíleli se na tom i lidé jako Thomas. 95%

Múza (1999)

MÚZA je milý a zábavný film, který pobaví, pokud nejste škarohlídi nebo zrovna nemáte extrémně špatnou náladu. Bohužel je film dost podhodnocený (myslím, že nezaslouženě), zřejmě dnešní publikum potřebuje více akce (nebo jak doporučují Stevovi - více šťávy). Ve filmu se objeví celá řada známých jmen a někteří z nich zahrají sami sebe (příjemně překvapili třeba Scorsese, Cameron...) a tak trochu si udělají legraci z Hollywoodu i sebe samých. Střídají se u dveří rozmarné můzy Sarah (Sharon Stone) jeden za druhým a nosí jí drahé dárky. Sarah jim za přízeň, kterou jí projevují, předává inspirativní nápady, které potom slaví ve filmovém prostředí úspěchy. Je to vlastně pohádka o filmu a lidech okolo něj. A nejen o tom - Stevovu manželku Lauru (Andie MacDowell) přivede Sarah k podnikatelskému úspěchu a její koláčky jsou prodejním hitem, které nadchnou nejen Hollywood. Jako správná pohádka má i tento příběh šťastný konec, i když nezazvonil zvonec. 80%

Gentlemani (2019)

GENTLEMANI nejsou zrovna moje káva, ale film je velmi dobře obsazený, má spád a postupně se objasní úvodní scéna. Až do konce se dá skoro o všem říci, že to trochu jinak, než jak to vypadá, takže se člověk nenudí. Na druhé straně se mi z té lidské falše, násilí, podvodů a zla dělá poněkud šoufl. 80%

Quigley u protinožců (1990)

Navzdory 30 letům od natočení je QUIGLEY U PROTINOŽCŮ překvapivě příjemným westernem. Tom Sellek v hlavní roli je krásně pozitivní, Laura San Giacomo je krásná a Alen Rickman krásně zlý padouch. Trochu mi to sice připomínalo Limonádového Joa blahé paměti, ale tak to asi tvůrci nezamýšleli a s velkou pravděpodobností o tomto díle nikdy neslyšeli, ani ho neviděli. Nemám rád scény, kde se lidé zabíjejí, ale nakonec je to jen film :-). Fanouškům Alana Rickmana (a že jich není málo) doporučuji shlédnutí, i když padouch nedopadne dobře, protože si příliš věří. Je to povedený film, který nenudí a baví od začátku do sladkého konce. 90%

Opravdově, šíleně, hluboce (1990)

OPRAVDOVĚ, ŠÍLENĚ, HLUBOCE mne tento film rozhodně nezaujal. I když ve své době byl kritiky velmi slušně oceňován, mám dojem, že časem poněkud ztratil ve svém novátorství. Nina se setkává s duchem a jeho partou, v noci si hrají filmy a přes den přestavují Nině byt. Na mě to působilo trochu násilně zkomponované. Přitom se toho ve filmu moc neděje. Jen se hrdince ten byt rozpadá a ona si s ním neví rady. Neví si rady ani s duchem Jamieho, ani s novým přítelem, s kolegy v práci, vlastně s nikým... A do toho si duch stále stěžuje na chlad, i když má Nina v bytě strašné horko. Duchům prostě bývá zima. Herečka je dobrá, Rickman rovněž, ale nakonec bych jako nejlepší část filmu hodnotil hudbu.60%

Bez kormidla (2014)

BEZ KORMIDLA je film, o kterém budete asi přemýšlet. Až do poloviny filmu vidíte zarmouceného otce Sama (Billy Crudup), kterého postihla smrt syna. Zmizí ze světa, kde doposud žil a začne hledat nový smysl života. Po synovi zůstane jen pár osobních věcí, krabice s nahrávkami písniček, které si skládal a otec najednou zjišťuje, že se příliš zabýval svým vlastním osudem a o potomkovi něvěděl skoro nic důvěrného. Zkusí hrát synovy písně a jednu předvede veřejnosti. Na Samovu plachetnici pak přijde mladík Quentin (Anton Yelchin - Jelčin), který se zamiloval do písně jeho syna. Přesvědčí Sama o tom, že by byla škoda takovou písničku nehrát, sežene kapelu, přidá své nápady do aranže písně a děj se nádherně rozjíždí. Kapela hraje (a dobře!!!) jednu vypalovačku za druhou, jejich obliba stoupá, před Samem se začíná rýsovat úplně jiná budoucnost, než jakou si představoval. A potom přijde zásadní střih, který změní divákův pohled na film. Vzniká rozpor, který lze těžko nějak dobře vyřešit. Přesto film nakonec dochází k pozitivnímu rozuzlení s poněkud hořkou příchutí. Kvalitní nedoceněný film s překvapením. 90%

Filmová hvězda (2008)

FILMOVÁ HVĚZDA je jednoduchý čajíček na jeden večer, kdy nemáte vůbec nic na práci, nechce se Vám přemýšlet a rádi byste se pobavili. Není to nic, co by trhalo bránice, ale občas se pousmějete a to je tak všechno. Hvězda Jessica Simpson je pěkná, uniformy jí sluší, i když je zmazaná od bláta, ale člověk od tohoto představení nesmí téměř nic chtít. Herci příliš nehrají, děj se blíží nule a zápletka je hodně naivní Je to prostě jen film, který se skutečností nemá nic společného. Přesto je možné, že si i takové dílo občas najde svého fanouška. 30%

Od pěti do sedmi (2014)

„Na světě jsou dvě síly, se kterými nikdy nechceš bojovat. Jednou je matka příroda a druhou láska." Věta, kterou si budu pamatovat stejně jako film OD PĚTI DO SEDMI. Berenice Marlohe jako Arielle je zde nádherná, i když už dávno nemá 20 let a je matkou dvou dětí. Začínající spisovatel Brian nemůže jinak, než se do ní naprosto bláznivě zamilovat a ani se mu nedivím. I když v milostném příběhu nezvítězí, právě láska k Arielle z něj udělá spisovatele. I když bych takový příběh spojoval spíš s Paříží než New Yorkem, je to sentimentální, lyrické a dojemné podívání. Skvělý film až po závěrečnou scénu s tichým gestem, kterým Arielle říká „je t'aime“ a které mohou vidět jen dva lidé na světě. Vše je navíc podkresleno příjemnou hudbou. Kvůli něčemu takovému film vznikl a i když dnešní cynická doba si cení více tarantinovské krváky, romantické příběhy o lásce budou mít vždy smysl. Alespoň pro mne. 90 %