• Thriller

Don Carlos (1986) (TV film)

Nádherné kostýmy, obdivuhodně dobové. Výborné zpracování s vynikajícími slovenskými herci.

Božena (2021) (seriál)

Zarazilo mě, kolik zdejších hodnotitelů nezná životopis Boženy Němcové - české a světové spisovatelky, i ostatních významných českých osobností té doby. Pokud by jim měl vzdělání doplnit tento seriál, tak se z něj dozvědí, že Božena Němcová byla nevychovaná, neupravená coura až nymfomanka (souložící za bílého dne na ulici), podvádějící svého manžela, co se neuměla postarat o rodinu a sem tam něco napsala. Božena Němcová byla vychována i na chvalkovickém zámku, kde měla přístup do knihovny, takže chovat se uměla a byla i vzdělaná. Byla výjimečně krásná (černé vlasy, velké zelené oči), inteligentní, odvážná, idealistická, důvěřivá, štědrá, zklamávaná a milující, složitá osobnost. Vlastenka. Žena milující své děti, pro které chtěla, na rozdíl od svého muže, vzdělání. Ano, měla milence. A která z dam ho neměla. Jenže Boženu byla vidět, kam přišla, byla středem pozornosti, pro své zájmy, inteligenci i pro krásu, proto se o ní mluvilo, proto pomlouvalo, často neoprávněně, často jen ze závisti. Byla sezdána s mužem, kterého nechtěla, ale podvolila se vůli své matky, a se kterým, pro rozdílnost povah nemohla být šťastná a nemohl být šťastný ani on. Co se jejích představitelek týče, s Boženou mají společné jen vlasy. Chybí krása, oduševnělost, šarm, elegance, chování. Vím, že najít představitelku pro tuto roli nebylo lehké, ale mělo se hledat ještě dál. Pro mne by byla ideální představitelkou Boženy Němcové herečka, která již bohužel není mezi námi, Eva Jakoubková. Škoda, že se se zpracováním životních osudů Boženy čekalo tak dlouho od posledního zpracování. Představitel Josefa Němce si za svůj výkon zaslouží pochvalu. Josef Němec byl čestný a hrdý muž, muž, který byl pro své vlastenectví a nesklánění hlavy persekuován. Muž, který měl ke svému neštěstí prchlivou povahu, ale nebyl zlý člověk. Slušná je výprava, krásné jsou exteriéry, hezká je hudba. Co mi vadilo, byl neustále přidrzlý výraz A. Kameníkové a často zbytečně vyjevený obličej. A. Geislerová působí jako mouchy snězte si mě. Ani zde nesměly chybět idiotské scény převzaté ze zahraničních filmů, a to kdy Božena řve jako smyslů zbavená na kameni v potoce, a kdy syn křičí na otce - já tě nenávidím (v době, kdy děti rodičům vykaly a líbaly jim ruku). Těžko by si Božena mohla direktivně diktovat podmínky sňatku, a to ještě přímo Josefovi. Těžko by se jako první hlásila o alkohol ve společnosti a už vůbec je nesmyslné, že o tvrdý. Těžko by mohla říct svému muži cestou po schodech, že nechce děti, maximálně později. Těžko by servírovala oběd tak, že by umolousaný hrnec postavila rovnou na stůl na ubrus, k tomu v polorozepnuté jupce a rozcuchaná.Těžko by na svého muže mohla štěkat. Těžko by jí její babička mohla říct, aby byla neposlušná - vždyť to byla pokorná, věřící žena, která Boženu ovlivnila a kterou tak krásně popisuje ve své Babičce. Nevím, proč nebyl v seriálu ukázán skutečný Hellichův portrét Boženy Němcové. Seriál je nesourodý a zpracování života Boženy Němcové by si jistě zasloužilo jiný scénář a více dílů, podrobněji rozvádějících její život a dílo. V tom se autoři zahraničím bohužel neinspirovali. Tento seriál vnímám jako dehonestaci Boženy Němcové - velké osobnosti české a světové kultury.

Španělská princezna (2019) (seriál)

Přihlouplá současná telenovela vydávající se za historické drámo. Druhá řada je ještě horší, středověk stejný jako brnění z plastu - dementní dialogy, feminismus, kult dítěte a další současné trendy filmové tvorby.

F. L. Věk (1970) (seriál)

Nádherný seriál z dob národního obrození citlivě převádějící dílo Aloise Jiráska do filmové podoby. Skvělý scénář, herecké výkony, hudba, výprava....Tak si představuji historický seriál, kdy době odpovídá nejen výprava, ale i chování a mluva. Láska k vlasti a rodné řeči, k bližnímu a pokora dominují celému seriálu. Kam se hrabou historická zahraniční výpravná "veledíla" i současná domací tvorba.

Rajské zahrady (2009) (seriál)

Zahrady nádherné, pojetí průvodců (až na odborníky) se mi nelíbilo, čili zprůměrováno na tři hvězdy.

Dva bratři (1972) (TV film)

Nádhera. Herecké výkony, od překrásné kněžny Jany Brejchové po vědoucího otce Miloše Nedbala, lyrická dramatičnost příběhu, úžasné kostýmy, zvolená hudba, interiéry....

Rebeka (2020)

Byla jsem zvědavá na další adaptaci románu Daphne du Maurier. Běda! Výpravný romantický film, kdy ústřední pár hrají každý sám za sebe a do sebe zahleděný herec a herečka. Film sleduje hlavní dějovou linii románu, ale to je vše. Chybí zcela hloubka charakterů postav a tajemná atmosféra. Lily Jamesová je sice sympatická herečka, ale pro tuto roli se nehodí, navíc působí spíše roztržitě, jen místy nejistě a těžko by se třeba mohla ušklíbat do očí své zaměstnavatelce, čili je na hony vzdálena románové předloze. To je ale problém většiny současných historických filmů, že neakceptují kodex chování lidí té které doby. Škoda takového námětu.

Chlap na střídačku (2020)

Filmů o manželském trojúhelníku bylo natočeno mnoho, ale tenhle je specifický v tom, že v něm není láska. Jen sex pro uspokojení vlastní potřeby místo tělocviku (dobře to vystihuje sousloví "mít sex"), nenávist, sobectví, podrazáctví, přetvářka atd., což je prezentováno před dětmi (děti, tohle je tátova milenka). Děti jsou frackové, kteří beztrestně říkají babičce, že vypadá hnusně, mamince, že jako matka stojí za h...,a tatínkovi položí otázku, zda bude strkat pindíka do pipinky. Jednu hvězdu dávám za Ivu Janžurovou a Ivanu Chýlkovou, mé oblíbené herečky. Zlaté starší české komedie, u kterých člověk třeba neřval smíchy, ale měly v sobě lidskost, pohodu, radost a děti byly dětmi.

Oblouk světla (1983) (TV film)

Kapitola ze života jednoho z českých géniů světového formátu. Intriky, vlastní zájmy a závist většiny členů komise pro osvětlení Národního divadla nedovolí Křižíkovi realizovat jeho projekt. Křižík by si zasloužil rozsáhlejší filmové zpracování jeho života a díla.

Šťastný nový rok (2019)

Hloupý nelogický klišoidní scénář napodobující zahraniční hloupé rádobykomedie. Čemu jsem se měla zasmát? Sprostým slovům? Zhrzeným manželkám - milenkám? Půlhodinovému porodu v hotelové hale? Tomu, že zrazená ošklivka našla během pár dnů svého krásného milionáře? Jednu hvězdičku dávám za paní Vašáryovou a pana Bartošku, i když si myslím, že účinkování v této trapnosti je hluboko pod jejich úrovní.