Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Pohádka
  • Drama
  • Hudební
  • Dokumentární

Recenze (26)

plakát

Vyprávěj - Rozhodnutí (2010) (epizoda) 

U srdce hřející dovršení první série, prostor pro pokračování zdatně ponechán. Na seriálu obdivuji především umné prolínání jednotlivých osudů členů rodiny takovým způsobem, že se divák stává vševědoucím a všudezdejším co do přehledu. To nechybělo ani v tomto díle.  Na tomto (a předešlém) díle je navíc velmi výrazná nenadnesená, něžná romantika, vyplývající převážně z příběhu Josefa a Jany Dvořákových, která zjemňuje celý děj.

plakát

Řeka bez návratu (1954) 

Snímek pokoušející se navodit atmosféru nezkroceného Západu. Nevím sice, jak věrohodně, ale všechny pochyby se snaží eliminovat ona dobrodružnost, která z filmu každou minutou zpříma čiší.  Nejvíce mi asi vadily rádoby tvrdé boje s indiány....jsou mírně nelogické. Proč by se členové domorodých kmenů vrhali dobrovolně do jasné a zbytečné smrti - prostředí, ve kterém se pohybují přeci znají, či nikoliv? Hlavou mi vrtá ještě pár scén, které také neměly hlubší význam (třeba ta zajímavá, v recenzích velmi často zmiňovaná masáž), avšak celkový dojem nakonec tak špatný není. Prostě tradičně laděný western s happyendem. Co víc si přát, když jej navíc prolíná spoustu líbivých melodií?

plakát

Noc na Karlštejně (1965) (TV film) 

Z objevu této televizní adaptace známé Noci na Karlštejně jsem byla velmi nadšená. Za mě se jedná o krásnou raritu, jejíž složitější původní texty jakoby „nadlehčují“ melodie, které všichni (ač trochu jinak) již známe. Za všechny třeba Vomáčkovo Volání divokých husí, zlidovělá „Matuškovka“ Jó, třešně zrály či Rothova Santa Anna Marie, již v první polovině šedesátých let tak krásně nazpívali Simonová s Chladilem. Pro některé herce byly jejich role jako ušité - třeba Ráž jako Karel IV anebo Deyl jakožto vévoda Štěpán. Jindy spíše komičtější Bohdalová mi moc však do role Elišky nesedla. Jinak mi pořád vrtá hlavou, kdo přezpíval všechny písně. (Uzuzuji, že by to mohli být Hála s Kubišovou, ale...?) Škoda, že tento minimuzikál není známější a asi navždy zůstane pouhou televizní inscenací, která ani z malé části nedosahuje úspěchu novější verze z roku 1973.

plakát

Pluj, hvězdo má... (1970) (pořad) 

Yvetta Simonová, velká ikona raných šedesátek, ve svém recitálu plném nádherných písní - jak především lyrickým textem, tak samozřejmě krásným podáním paní Yvetty.  Škoda, že většina těchto písní není známa.

plakát

Uloupený smích (1977) (TV film) 

Tři hvězdičky za paní Kukátko...

plakát

Proč lže...? (1958) 

Tady nejde o to, že se celá pointa i s širokou škálou příkladů vešla do deseti minut, cíl není ani v tom, aby byl film kvalitní po stránce scény, nýbrž nám chce ukázat nějakou problematiku. A věřte, že lhaní je v dnešní době velmi častá neřest. Ani tenkrát vláda nešla příkladem, natož dnes! Na obsazení si rovněž nestěžuji. Manžele Novákovy si zahráli Lída Vostrčilová a Josef Chvalina, tedy manželé i v realitě a tetička Boženka v podání Světly Svozilové je bezkonkurenční. Za mě hezké...

plakát

O princezně, která pořád vařila (1967) (TV film) 

Roztomilá pohádka z druhé poloviny 60. let doprovázená chytlavými melodiemi („Když nebudu jísti sýr, budu netopýr“). D. Hlaváčová se do role poněkud netypické princezny skvěle hodí.

plakát

Studujeme za školou (1939) 

Tento film mě oslovil především hlavní ideou, a to rozdílem mezi teoretickou a praktickou částí výuky. Toto téma je totiž aktuální i dnes, po dvaaosmdesáti letech od vzniku této komedie. Dnes se mládež snaží vyhýbat oběma, což má katastrofální následek nejen na neustálý nedostatek pracovní síly. Vím, ekonomika je jiná, ale i tak se nad tím vyplatí mírně zamyslet.    Co se týče hereckého obsazení, nemám žádných výhrad. Hrušínský, Kemr, Salač a Májová jakožto studenti Obchodní akademie, Gollová, Beneš, Smolík a Kovářík v roli profesorů. Komu by se to nemohlo líbit?     Dostatek úsměvných situací (sbor ve skříni, mimozemská příšera,...) všemu dodává efekt.  „I profesor se může ve škole něčeho užitečného naučit!“

plakát

Pěkní ptáčci (1974) (TV film) 

Za tuto krátkometrážní komedii jsem velmi vděčná, především za herečku Lídu Vostrčilovou (hraje v první ze tří povídek), která v televizi moc rolí nedostala. a když ano, tak velmi malých, docela menších než je tato.      Tyto kratičké povídky bych nezvala spíše hereckým koncertem, to víme, Bohdalová, Lábus, Kostelka, Tichánková, Menšík,... Prostě zase něco nového.

plakát

Vychovatel (1972) (TV film) 

Chvílemi jsem měla pocit, že sleduji obdobu filmu Blbec z Xeenemünde (1962), nejen díky Slávce Budínové a celkový dojem není až tak zlý. Celková délka vyhovuje tak akorát pro zaplnění dlouhé chvíle...