Mraky nad L.A. (2006)

Velmi povedený snímek který za to opravdu stojí vidět. Chápu že většina obecenstva by uvítalo větší masakry a větší kvéry to se ale tady nestane. Pointa je bakteriologická válka, tedy nepřítele nevidíte a boj je jen mezi přeživšími a jak víme ty jsou dost často pěkný svině, protože krize nás lidstvo pravidelně nutí ze sebe dostat to nejlepší/nejhorší.  Autor celé této eskapády zamýšlel celé dílko pojmout jako emoční schránku do které vás zavře s charakterem a nechá vás prožít jeho emoce. Super nápad jdeme tím naproti psychologickému horroru což je v celku vítáno, podíváme na psychologickou stránku lockdownu a bacilo války.  Gradující atmosféra s příchodem Alvara a následně pak i Lexi na scénu je dobrá a stres by pravě teď měl vyskočit na plné obrátky jenže se mnou to ani nehlo a to ani jak vidno s ostatním obecenstvem. A tak je to po celou dobu. Místo abych byl stržen jsem vlastně znuděn protože je to průhledné, herecky není špatné ale Brad mi fakt nesedl ač je hrán Brad (Rory Cochrane - CSI Vegas, Miami) dobře. Konec má zvrat ale ten je předpověditelný a to hned několikrát. Fakt se divím že Brad v půlce filmu nesebral svoje koule a nešel s Lexi pryč. Ironocký konec je tedy jen dutou ránou za utrpením pana Brada.  Kdo doufá v probuzení divákových emočních žláz ze kterých chce za každou cenu něco vytřískat je asi Mary McCormack, která se opravdu snaží její každá scéna je nabitá po zuby city a rmoucením a Lexi je tak zahrána na jedničku. Ovšem to už nezmění fakt že film je postaven na jiném základním kamenu a to je Brad. On má ten film táhnout a to se rozhodně nekoná.  Chybou byl velmi vlažný start a přátelsky laděný vztah mezi Alvarem a Bradem mělo mezi nimi dojít k nějakému vyloženě fyzickému rozkolu. A půjdu až tak daleko že řeknu že role Brada byla podceněna a měla být obsazena výraznější osobností.  Tři hvězdy se zdá jako ideální hodnocení. Opravdu hodně mírný nadprůměr. Díky námětu, hereckému nasazení a psychologickému tlaku který je vyvíjen na hlavní postavu viz. bělidlo a ironický konec. Měli mu dát Domestos ten by ho spasil.

Brain Freeze (2021) odpad!

Bohužel jsem nechtěně narazil na Brain Freez a po kouknutí se na obsazení obsazení jsem byl zlákán, přece jen Roye Dupuise znám ještě z dob Brutální Nikity. Takže jo, docela jsem se těšil, že zavzpomínám a kvalitu ve všech směrech jsem nečekal. Místo jednoduché zábavy jsem dostal něco s čím byl si verbal nepohnojil ani tu zahradu.  Film propagován jako komedie, ale okolo komedie proběhnul tenhle film tak rychle že pojem komedie ani nezahlídnul. Komedii se asi myslel nakopávání psů a padajících televizí na kojence apod. Námět je vlastně tak klasický jak jen může být a když už se něco 100x zrecykluje tak po stoprvé to fakt lepší nebude, někdy jsou světlé výjimky, ale tohle je pravý opak jak to ještě víc dojebat. Takže co nás čeká - polovičaté a tak špatně střihnuté scény až do té míry že dost často nedávají smysl, nemožní herci, stupidní anglický dabing, hodně špatné CGI triky a velmi kvalitně zprasený scénář. Kdo se tam trochu snaží hrát a někdy i přehrává je Roy bohužel ještě víc ho při sledování mrší onen anglický dabing. Doufal jsem že po druhé půli se to zlepší s příchodem dvojčat co přišly “uklidit” firemní bordel. Bohužel planá naděje. Psotník z chování některých postav dostanete hned několikrát a jejich charakterové vlastnosti k tomu dost napomáhají, Dan je něco jak neandrtálec v říši divů když dostane do ruky techniku, André mladej blbec bez špetky odpovědnosti a to i v případě apokalypsy a Annie naše nejmenší je vyloženě batolící se magnet na průsery.  Aby se autor s koncem nemusel tak dlouho zdržovat, je vše ukončeno standardní vyhlazovací akcí, která je neuvěřitelně rychlá. A to ne že by hodili na ostrůvek bombu, ale jen pošlou pěchotu s plyvačema ohně. Takže operace tak na týden než se prověří každý dům a apod. Tak tady ne. Za dvě minuty to “sfoukli”. Závěrem chci říci že tohle by někdo mohl považovat za poctu panu Romerovi. Jo tak to ani omylem, tady se s odpuštěním jen někdo vyzvracel a francousko-kanadská distribuce se jen pokouší zakryt svoje stopy po svém selhání, kdo dal tomuhle zelenou musel bejt hodně na sjetej. C’est merde.

Finch (2021)

Hanky Panky opět jede na plný pecky, jen ze Země se stala mikrovlnka a povinný roadtrip s roboty a psem si prstě nemohl odpustit. Celý se to tahne jak špatně namazanej chleba s medem, takže to přes okraj fakt teče a všichni jsou od tý emoční srágorky zaflákany od hlavy až k patě. Na konci se cejtím olepený a emočně zneužitý. Dvě hvězdy za hrst písku co jsem vyškrabal v slzných kanálcích.

Cobra (2020) (seriál)

Velmi sugestivní drama plné jak státních tak i osobních tragedií a pochopitelně politikého pletichaření. Dobře viditelná lidská stránka věci jakej odpad dokažeme bejt. A jak těžká rozhodnutí je nutné v podobných případech udělat. Ukázkově britské, se zvednutým malíčkem u čaje o páté. Kvalitně odehrané divadlo plné citového napětí, vypětí a smrti. Všeobjímající scénář ač vyzbrojen britským důvtipem táhne na všechny strany a působí tak nekonzistentním zážitkem skákajícího z jednoho děje do druhého. Jako pořad k sobotnímu obědu příjemné.

Deca-Dence (2020) (seriál)

Srovánávání se spoustou různých anime nemá moc cenu. Deca podle mě stojí originalitou zcela samostatně, avšak s velkým nevyužitým potenciálem. Generické a ploché postavy, ale zábavné a rozhodně potěší. Nepřátelé Gadoll jsou zajímaví a dokážou udržet pozornost. Na konci ukápla slza takže jo stálo to za to. Trojka jak z praku.

Red Notice (2021)

V záplavě holywoodských "filmových trháků" si člověk opravdu může až vybírat a tohle je pod běžnou úroveň. Náckové, hodně vtipných hlášek a hlavně spoustu akčních scén. A zápletka je poněkud průhledná přece jen tak neopatrného agenta FBI nepotkáte. Vykradení několika velmi úspěšných filmů a jejich sflikování dohromady není záruka úspěchu. Šito rychlou jehlou. Jako film do letního kina si to dokážu představit, jen v letním kině se na film nikdo nedívá.

Zelenáč (2018) (seriál)

Žádný seriálový zázrak soap opera o šťastných policajtech, které v pravidelných intervalech zasáhne nějaká ta hrůzná událost opakující vždy na konci série.  Scénaristicky se motivy moc často neopakují což je vítané ale zárověň jsou některé zápletky absurdně nereálné. V kontrastu k tomu si seriál hraje na reálný policajty kdy slyšíte spoustu předpisů a zákonů kterými jsou vázáni nebo jim umožní nějaký originální postup. Na jednu stranu to určitě líp drží diváky než kdyby to byly opravdové příběhy policistů o tom jak se nudili na hlídce. Na druhou stranu tahle nereálnost absolutně podkopává celou pointu pořadu a čím déle je seriál vysílán tím je jeho absurdnost větší. Herecky je to hezky obsazené, oscarové výkony ale od nich opravdu nečekejte.

Duna (2021)

Srovnávací proces jak s filmy tak knihou je asi zbytečný jen si nedovolím rýpnutí, Liet Kynes je do očí bijící a tedy pokud dělám film dle knihy měl bych se aspoň držet realií, ale korekturou to projít muselo takže díky Denisi že to byla aspoň vedlejší postava. Zde v nové duně jsem dostal vizuální orgie. Film působí dojmem strnulosti a samoty. A ne že by to bylo špatně podtrhuje se tím celková epičnost obrazových vjemů at je to na Caladanu či na Arakis nebo Saluse Secundus. I když omamné epičnosti nelze nic vytknout ptám se jestli je to jen tohle nebo dostaneme i něco jiného? Možná tím jak je první díl tak omílaný pořád dokola je nemožné získat z tohohle námětu něco víc s limitací stopáže PG ratingem. Ona strnulost dost souvisí i s hercem hrajícího Paula v některých scénách je opravdu jak bez duše, doslova z něj mám pocit že chce hrát mrtvolu. Děj je pak ochuzen o některé prvky které by podtrhly reálné nebezpečí kterému jsou Atreidové vystaveni a to scény rodu Harkonnenů, sice vyumělkovaní ale bez charakteru (to že jsou ti špatní není charakterová vlastnost to se očekává), sterilně šediví a v bahně se koupající prasátka. Kde jsou ty desítky otroků s hartplugy nebo ukázka prohnanosti Pitera de Vrise.  Jest psáno když už víme že bude pokračování protože tento film překročil očekávání a tak se do kin vydáme jestě jednou a třeba se dočkáme a poznáme jak moc Paul půjde po cestě proroka nebo se jí zřekne. Abych jen neprskal z hereckého obsazení je potřeba vypíchnout Rebeccu Ferguson vypadá to že Lady Jessica byla napsána přímo pro ni. Javier Bardem jako Fremenský vůdce Stylgar také výrazně boduje. Co se dále povedlo je choreografie tím myšleno chůzi po písku a bojové scény. Dlouho jsem neviděl boj na nože u kterého bych uslintnul.   Závěrem za dech beroucí audio-vizuál, za herecké obsazení které hraje na jedničku až na pár vyjímek a překvapivě promyšlenou choreografii tam vidím tu čtyřku s odřenýma ušima.

4400 - Past Is Prologue (2021) (epizoda) odpad!

Laciná vykrádačka originálního a zajímavého i když trochu vláčeného  4400 (TV seriál) (2004). Navíc tak půvabně obarvenohého až to bolí. S otevřenou pusou jsem sledoval jak se můj oblíbený seriál začíná měnit do vojenského kávového vývaru typu B aneb ta lžička zůstane v tom kafi stát a ani se nehne. Bělocha by jste pohledali a pokud už se objeví pak hádejte co, je to ideálně "toxické bílej chlápek v policejní uniformě", ale černý sestry a bratři si neberou servítky a tak asiati dostávaj taky na prdel, protože je jak jinak navlíknutý v uniformě. Vlhký sen pro všechny SJW a BML. Jo a jen tak na okraj, když se trochu kouknete hlouběji má to námět je sice stejný jako originál, ale scénář pane bože slovní ping pong protože hlavní postavě se neradí odporovat. Ne děkuji, raději knihu. Chcete něco o rovnoprávnosti tak se koukněte na Zelená kniha (2018) uděláte mnohem líp.

Válka zítřka (2021)

Očekával jsem poněkud víc vojensky laděnou zábavu bohužel to úplně nevyšlo. Nicméně výrazně super film první polovinu, hezky se budující děj, a vztah s dcerkou (no to už všichni víme že to bude dějový průjem) poznávání hlavní postavy (otco-syn průjem, který je pochopitelně na konci velmi důležitý) a vedlejší postavy (jo koukám na tebe Mary Lynn Rajskub - 24 hodin), prostě super. Dostáváme i slušně vysvětlený příběh - co, jak a proč. A také dojde na FAQ o cestování v čase a spoustu chytrých černochů. A následně hups rovnou do akce, která má sakra tempo. Chaos a zkáza na každém záběru, lidi umírají na každém kroku ze schodů nebo mají obětující se scény, absolutně skvělé prostě to má v názvu WAR tak očekáváte že dostanete aspoň trochu toho válečného úsilí a to splňuje první polovina opravdu na jedničku. Jenže všechno hezké jednou musí skončit, jak to Daník Lesníků dotáhne do předsunutého tábora tak se z toho stává akční melodrama kde se z no name lidi stává kanonfuter a jediní kdo jsou důležití jsou taťka Dan a jeho už vyspělá dcerka. Mimochodem všechny vedlejší postavy záhadně mizí na nějakou jinou misi než náš taťka Dan, takže vlastně to poznávání které bylo na začátku trošku vyšumí do prázdna. Z válečného úsilí už toho moc neuvidíme pár normálních akcí, které by mohli mohli být součástí jednodílného seriálu o státních zabíjácích jako třeba Strike Back. A bum máme tu ponávratového PTSD Daníka který nám dokazuje funkční léčbu postraumatového syndromu objímáním, konzultací s manželkou a jednoho opět super chytrého černouška, který nás dovede do finále. Teda ne tak úplně spíš nás tam odtáhne letadlem dědula Simmons. Finále je fajn jako dobrý lák od okurek je fakt dobrý, ale pořád je to jenom lák. Herecké výkony jsou od všech optimální neviděl jsem nic co by mě přesvědčilo o nějaké nadstandardu nebo naopak slabému výkonu a to mluvím o hlavních rolích. Ve vedlejších rolích rozhodně vypíchnu pana J.K. Simmonse který se v tomhle snímku vyjímal výborně. Po skvělém rozjedovém, adrenalinem nabitém začátku se s toho stává utahaná a ubrečená jízda zakončená akčním koncem. Přece jen je potřeba ty co přišli z budoucnosti nějak oddělat z rovnice. Nope díky, za ten začátek 3 hvězdy.  Le spoiler: Doprdele kdo tam dal tu emzackou lod v kontextu pak celý to smrdí Prometheusem a rasou promovaných inženýrů, kteří si hráli na vyhlazování planet.