• Romantický

Růže z Bombaje (2019)

Vyzeralo to lákavo, a myslel som, že už len samotné indické prostredie je zárukou úspechu, avšak napokon mi to prišlo celé také priemerné. A pritom základ príbehu bol celkom zaujímavý a tá iskra medzi postavami dala dobrý základ príbehu. No napokon mi to prišlo také nerozvinuté, nedostatočné, a celkovo tomu chýbal lepší spád, pestrejší kontext, a aj na dialógoch si mohli dať viac záležať. Čo sa týka animácie, nebol to síce môj štýl, ale napokon sa mi to celkom pozdávalo. 3*

Viník (2021)

Celý čas som mal taký "deja vu" pocit, že mi je tento príbeh akosi povedomý a že som to už niekde videl. A veruže áno - pred 3 rokmi sme to tu mali v dánskom prevedení : Den skyldige. Už samotný originál mi prišiel taký akosi priemerný, no a v tomto prípade to nedokázal vytiahnuť na vyššiu úroveň zachrániť ani sám Jake Gyllenhaal, ktorý zvykne vo filmoch žiariť. Rovnako ako v origináli, aj tu mi vadilo viacero nelogických situácií a nepáčilo sa mi ani to zbytočné tlačenie na pílu. Škoda, že tento remake nebol viac autonómny, ale tak aspoň tie 2* si to zaslúži.

Sweetness in the Belly (2019)

Zaujímavý príbeh z exotického prostredia, avšak s veľmi triviálnou ústrednou dejovou líniou. Po skvelom úvode v Etiópii prichádza trochu rozpačitá fáza filmu odohrávajúca sa v UK, kde sa príbeh ocitá v akejsi slepej uličke a točí sa to stále okolo toho istého. Takže z tohto pohľadu to bolo trochu sklamanie, keďže príbeh mal vcelku veľký potenciál. Navyše, akosi mi chýbal kontext v tom, ako sa vlastne Lilly ocitla zrazu v Etiópii, keď dovtedy žila v "kláštore" v Maroku. 2*

Sedmnáct (2017)

Filmy z prostredia dospievania ma zvyknú baviť, a to najmä vďaka rozmanitému potenciálu zápletiek, ktoré sa tu núkajú. Bohužiaľ, "17" neprinieslo so sebou nič takého zaujímavé, čo by tu doteraz ešte nebolo. Zápletka slabučká, priamočiara, a mal som pocit, že sa to až príliš snaží kopírovať podobné americké žánrovky. Chýbala tomu európska osobitosť. Celé to bolo také nevýrazné, vrátane dialógov a dejových zvratov. Na viac ako 2* to veru nevidím...

Zkouška ohněm (2018)

Typický film z justičného prostredia na tému "nespravodlivo odsúdený muž dostal trest smrti". Už je to trochu obohraná platňa, akurát postavy, kulisy a okolnosti sa vždy menia. Cameron bol zmrd, a takého je naozaj ťažké obhájiť, obzvlášť keď bolo celé spektrum kontextu, ktoré mu na jeho obhajobe moc nepridali. Vo väzení prichádza fáza precitnutia a zo satanistu sa stáva pokorný a milý muž, ktorý vzbudzuje dôveru a pocit nevinnosti. Ale bol tento človek skutočne až taký nevinný ako sa nám to snaží tento film prezentovať? To sa už veru nedozvieme. Každopádne, človek sa rozhodne pri sledovaní Trial by Fire nenudil, herecké obsadenie bolo obstojné, boli tu silné epické fázy, dialógy patrili k tým lepším, akurát mi tam dosť chýbalo viac z toho súdneho procesu. Celkovo je to však na max. 3 hviezdy.

John and the Hole (2021)

Poriadna bizarnosť, ktorá je rozhodne originálna, ale akosi mi tam chýbala poriadna pointa a odpoveď na otázku "Prečo?". A určite som nebol jediný, kto čakal na to, keď sa dozvie čo tým vlastne ten "milučký" chlapec sledoval. Myslel som si, že v určitej fáze filmu príde nejaká retrospektíva, ktorá by nám to ozrejmila. Nuž, bizarný dej napokon ide úplne do stratena. Nemám nič proti filmom s otvoreným záverom, ale aspoň nejakú pointu by som bral...

Zpráva (2020)

Tak toto je ten výnimočný slovenský veľkofilm? Príbeh je samozrejme fascinujúci, takže aj námetovo to malo obrovský potenciál. Ale to artové prevedenie nebol vôbec môj šálok kávy. Chladné, bez emócií, takmer bez dialógov, s množstvom lyrických fáz, a s prehnane dynamickou kamerou - to všetko sú veci, ktoré na filmoch vôbec nemusím, takže Správa bola pre mňa pomerne veľkým sklamaním. Ale sto ľudí, sto chutí - možno sa to nejakým artovým nadšencom páčiť bude. Ja za to dávam symbolickú jednu hviezdu...

Slavní za sedm dní (2019)

Popis k filmu znel zaujímavo, ale to je asi tak všetko... Dejová línia bola v podstate jednoduchá, priamočiara a bez prekvapení. Čakal som niečo fundovanejšie a premyslenejšie, ale napokon to bolo dosť plytké - od postáv, cez dialógy, až po spád. Ale inak, námetovo to nebolo až tak úplne na zahodenie, akurát bolo treba sa s tým trochu viac pohrať a hlavne sa viac zamerať dramatickejšiu kompozíciu. Takto je to len na jednu hviezdičku, takže slabota!

Zrcadlení (2018)

Filmy z takéhoto psychologického prostredia mám vcelku rád, takže ma to pochopiteľne aj zaujalo. Začiatok bol rozpačitý, potom sa to celkom fajn rozbehlo, začalo sa to krásne zamotávať, držalo si to dobré tempo a kvalitné dialógy, a už som čakal len na veľkolepé grande finale s nejakou fascinujúcou pointou. A napokon také sklamanie! Úprimne som očakával nejaké finálne odhalenie kontextu a vzťahov medzi postavami, ale ten záver vôbec nepriniesol ten waw efekt, práve naopak, len som si tak povzdychol a povedal si ironicky sám pre seba "to akože vážne?"... Škoda toho, lebo film bol fajn, ale ten koniec veľmi biedny!

Hollywoodská klišé pod palbou (2021)

Idea tohto dokumentu je vynikajúca, a keď som sa do toho pustil, tak som bol v podstate nadšený. Len škoda, že to bolo celé také akoby z rýchlika, že všetko len rýchlo rýchlo, jedno cez druhé, občas absolútne bez kontextu... takže to do veľkej miery výrazne ovplyvnilo celkový dojem z tohto dokumentu. Ale inak, bolo to podané so svojským humorom, a dokonca sa človek popri tom dozvedel aj kopu zaujímavostí z histórie. Mimochodom, tie BLM reči si mohli odpustiť... Každopádne, obrovská škoda tej kompozície a príliš zbesilého tempa. 3*