• Romantický

Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Nie som fanúšik Black Mirror, popravde, doteraz som ani netušil, že také niečo existuje. Takže asi nebudem z tých, čo by to vedeli nejako extra oceniť. Aj keď sa mi to spočiatku pozdávalo, no neskôr ma tá dilematická kompozícia čím ďalej, tým viac otravovala a prišlo mi to celé ako poriadne psycho. Ale verím, že pre mnohých to bude kus skvelého filmu. Bohužiaľ, nebol to môj šálok kávy, ktorý by ma oslovil. Dávam 1* aspoň za originalitu a snubný začiatok.

Milostné historky (2020)

Kompozične síce vynikajúce, ale to je asi tak všetko, čo hnalo tento film smerom vpred. No dobre, ešte aj to francúzske čaro a atmosféra tomu pridalo kus kvality, ale to je už asi fakt všetko. Inak to bola na môj vkus až príliš promiskuitná "romanca", kde sa to na môj vkus miešalo viac ako by bolo vhodné. A napokon to všetko viedlo k dosť predvídateľnému vyvrcholeniu... Takže z tohto pohľadu to bola skôr škoda. Ale inak sa to celkom dalo, aj tie dialógy a spomienky zaobalené do "romantického" šatu mali čo povedať. Slabšie 3*.

U kopírky (2021)

Napriek slabučkým hodnoteniam som neodolal a obetoval som cca 2 hodiny času na túto indonézsku drámu, ktorá sa na prvý pohľad zdá byť úplne obyčajná, no pod povrchom má oveľa väčší potenciál, no bohužiaľ nie až tak efektívne využitý. Prvotne sa to javí ako priamočiary príbeh o dôsledku intoxikácie alkoholom, ale napokon dopredu prenikla téma sexuálneho obťažovania a sily vplyvu zámožnej rodiny. Len škoda, že tá záverečná tretina filmu bola taká patetická. Malo to rozhodne na viac! Ale aj tak, solídne 3*.

Izzy Gets the F*ck Across Town (2017)

Námetovo ma to síce nejako nezaujalo, ale tie pochvalné recenzie ma napokon navnadili na to, aby som si to pozrel. No musím povedať, že Bohužiaľ! Na tejto komédii akosi nebolo nič smiešneho, a to sa celkom rád nechávam unášať rôznymi ironicko-sarkastickými bizarnosťami z rôznych kútov sveta. Ale toto bola katastrofa od začiatku až po samý koniec. Nesympatická postava Izzy ma svojou hlúposťou doslova iritovala. Takže to nadšenie niektorých recenzistov zostáva pre mňa tak trochu záhadou. 1 hviezda za Axemen, inak niet čo chváliť.

Temná dcera (2021)

Popis znel lákavo, herecké obsadenie ešte lepšie, a tak som bol zvedavý, čo pre nás Maggie z režisérskej stoličky pripravila. Aj keď som nemal žiadne mega vysoké očakávania, tak napokon to bolo skôr sklamanie. Základ deju a prostredie gréckeho ostrova boli atraktívne, postavy zaujímavé, no dejová línia bola ťažkopádna a biedna. Čakal som, že to zachráni aspoň nejaké kvalitné vyvrcholenie, ktoré uzavrie kruh s nejakou parádnou pointou. Ale ani tu sa zázrak nekonal... Škoda toho.

Dvě já (2019)

Milé, takmer ako rozprávka, akurát, že s dosť veľkým zásahom irónie osudu. Ústredná dvojica bola sympatická, hoci o kus viac mi bol sympatický Rémy. S ním by som sa dokázal aj celkom stotožniť. Celý čas som čakal, že sa tieto dve spriaznené duše konečne stretnú, a tešil som sa na tú iskru. Až mi bolo ľúto, že sa po celý čas obchádzajú. Tak blízko a pritom tak ďaleko... Trochu mi tam chýbal taký epickejší zásah, ktorý by ten statický režim osudu trochu rozhýbal. Aj preto len 3*.

Čtyři k večeři (2022)

Čakal som niečo na štýl Perfetti sconosciuti, a najprv to vyzeralo celkom zaujímavo a nápadito, najmä vďaka svojskému humoru a dobrým dialógom. Ale po tom ako nastal ten swap, tak to bolo zrazu trochu divné, obzvlášť, keď to bolo kompozične dosť neprehľadné a miestami som sa v tom totálne strácal, že v ktorej verzii je vlastne kto s kým. Takže toto mi dosť výrazne pokazilo dojem! Keby to bolo kompozične poriešené nejako prehľadnejšie, mohlo to byť fakt super. Takto maximálne 3* (a to je škoda!).

Les Amours d'Anaïs (2021)

Popis znel zaujímavo, ale sledovanie tohto filmu mi osobne až tak zaujímavé napokon neprišlo. Dilematická a psychicky nestála Anais nebola vôbec z tých postáv, s ktorými by človek sympatizoval, a vlastne ani nebolo prečo. Takéto typy egocentrických postáv fakt nemusím. V čom nevynikol scenár, to zachránili aspoň svojské dialógy, ktoré občas pôsobili tak trochu ironicky (aj keď boli myslené v podstate bez tohto cieľa). Na viac ako 2* to ale nevidím.

Tvá neznámá (2021)

Lepšie ako som čakal. Podľa popisu to vyznievalo ako typická študentská komédia, ale napokon to bolo celkom nápadité a miestami aj originálne, hlavne čo sa dialógov týka. Škoda, že rovnako originálna nebola aj tá schéma, ktorá svojim spôsobom spadala do totálneho klišé, ale čo sa dá robiť. Napriek tomu to bolo celkom pozerateľné a dilematická zápletka na pomedzí internetu a reality tomu dodalo výbornú iskru. Solídne 3*

V nemilosti (2021)

Vyvážený dejový rámec so silným emocionálnym náporom, ktorý na mňa akosi nefungoval. Každopádne, Sandra to zahrala vynikajúco a tej utrápenej ženy mi bolo ľudsky veľmi ľúto (veď to asi každému). Postupom času asi bolo každému jasné, kam sa bude celý dej uberať - a nejako tam chýbal ten moment prekvapenia, hoci v podstate tam bol, ale asi viacerí z nich ho tak trochu očakávali. Vyvrcholenie už bolo trochu zbytočné a klišoidné tlačenie na pílu. Ale za prvé dve tretiny filmu je to aspoň na 3*.