• Romantický

Mimi (2021)

Až do cca polovice to bol dosť priamočiary film, ktorý pôsobil v danej téme náhradnej matky dosť obyčajne (hoci na indické pomery to bolo predsa len nevšedné). Komicky pôsobilo jedine prehováranie Mimi, aby do toho išla. Potom však prišiel v deji zásadný zlom a celý film vďaka tejto dileme naberá úplne iný rozmer - z prvotnej light komédie sa náhle stáva dráma. Smerom k záveru sa to síce ťahalo k očakávanému vyvrcholeniu, ale napokon to bolo skutočne kvalitné zavŕšenie tohto zaujímavého filmu. 4* (napriek slabšej prvej polovici)

Leo (2023)

Zaujímavý animák o 74-ročnom jašterovi Leovi, ktorý zistil, že jaštery sa dožívajú len 75 rokov. A tak sa teda snaží na sklonku svojho života pomôcť žiakom v triede nájsť sebavedomie a dostať sa z rôznych úzkostných stavov. Takže tematický celkom originálne a treba uznať, že aj aktuálne. Až na niektoré absurdity (chlapec s dronom) to bolo celkom vydarené a aj po scenáristickej stránke sa mi to pozdávalo. Malo to fajn posolstvo, milý dôvtip, a aj postavy sa mi páčili (teda samozrejme, najmä Leo a Squirtle). Takže 4*

Uncle Drew (2018)

Športové filmy mám rád, aj komédie, no kombinácia týchto dvoch žánrov nie vždy dopadne podľa predstáv. A v tomto prípade to presne tak aj bolo... Nič proti čiernym komédiám, ale je fajn, keď človek pozná mieru a netlačí sa zbytočne na pílu. Dať dokopy team dôchodcov bol síce fajn nápad, ale všetky tie "zázraky" boli fakt prihlúple, nehovoriac o priblblom happy ende, ktorý sa dal v podstate aj čakať. Pozerať sa na to dalo, sem tam aj zasmiať, ale od kvalitného športového filmu to malo skutočne ďaleko. 2*

Umění jíst a milovat (2023)

Nuž, po tých obrovských chválach a vysokých hodnoteniach som čakal určite niečo lepšie. Áno, vizuálne je to veľmi pekné a pôsobivé, ten pohľad do kulinárskych kruhov a gastronómov bol fajn, ALE po dejovej stránke to bolo skutočne slabučké, ba priam lyrické. V podstate sa tu dokopy nič nedialo a celý film orientuje len na experimentovanie s chuťami a luxusnými surovinami, o ktorých mohol vtedajší bežný ľud (mimo vyšších kruhov) jedine tak snívať. 2* za krásny vizuál a atmosféru kuchyne, ale inak nič viac. Z histórie gastronómie sa mi odosť viac páčil film Délicieux (tam bol aspoň nejaký príbeh).

Madu (2024)

Životopisný film (nie dokument!) o nigerskom chlapcovi, ktorý sa zaľúbil do baletu. Aj keď to znie lákavo, tak napokon to nebolo nič extra. V podstate to bol ďalší z mnohých filmov o dieťati z chudobnej krajiny, ktoré bolo objavené a dostalo šancu na lepší život. Madu to určite nemal jednoduché, obzvlášť keď sa u neho začali objavovať zdravotné problémy (to bolo snáď jediné zaujímavé na celom filme), Ale popasoval sa s tým a išiel ďalšej za svojim snom... a to je všetko. 2*

Praise This (2023)

Nechal som sa zlákať na vábivý popis o súťažení gospelových zborov, ktoré malo na sebe dokonca nálepku "muzikál". Ale výsledok bol pre mňa skôr trpkým sklamaním. Dúfal som v niečo na štýl Pitch Perfect, ale toto sa nechytalo ani náhodou. Scenár bol plný klišé a schémy, aj s očakávaným vyvrcholením. A čo sa týka hudobných čísel, tie tiež boli za mňa nič extra. Ja si radšej vypočujem klasický gospel ako tieto moderné prevedenia, ktoré mi skôr pripomínali nejakú fúziu R&B, soulu, hip hopu a popu - vo výsledku znejúce ako Destiny's Child. Ale aby to znelo nábožensky, tak sem tam treba do textu zamékať "džízs" alebo "dží-ou-dí". 1* za ideu a možno jednu dobrú pieseň, ale inak veru nič.

Sborovna (2021)

Keď som narazil na tento film zo školského (resp. učiteľského) prostredia, tak som sa celkom potešil. Zápletka bola celkom fajn, aj vykreslenie ideálov novej výchovnej poradkyne, ale napokon to skĺzlo len do komornej konverzačky s množstvom slepých uličiek. V tomto filme bol obrovský potenciál, dej sa dal rozvíjať to rôznych vetiev, ale finálny výsledok bol na moje prekvapenie pomerne ťažkopádny a nevýrazný. Veľká škoda! 2*

Princezna zakletá v čase (2020)

Kostra príbehu je v podstate rozprávková klasika o princeznej a zlovestnej kliatbe, ktorá sama o sebe pôsobí už klišovito. Celý príbeh ženie dopredu jedine motív časovej slučky, ktorá umožnila princeznej opakované možnosti na zlomenie kliatby proti zlej čarodejnici. A výsledok bol napokon celkom vydarený, hoci dej bol relatívne priemerný, ale mňa osobne bavil vydarený vizuál a taktiež dôvtipné dialógy. Inak, je celkom úsmevné, že Natalia Germani to z rozprávkovej princeznej dotiahla o 3 roky neskôr až na porno hviezdu :D

Dokonalé dny (2023)

Vidím, že množstvo ľudí je z tohto Wendersovho kúsku o Hirayamovi unesených - a tak som bol aj ja zvedavý. No, čo ja viem, na takéto lyrické komorné filmy akosi nie som... Soundtrack je síce parádny, ale keby si chcem vypočuť super retro skladby, tak asi idem na YouTube. Dejová línia plná stereotypov a lyrizmu ma prakticky nebavila, a tak som tento film skôr pretrpel (a popri tom som akosi dúfal, že tam príde nejaký epický závan). Nuž, toto bude asi skôr pre fajnšmekrov.

René Higuita: Škorpion v bráně (2023)

Keď sa povie Higuita, tak prvé čo každého futbalového fanúšika napadne, je asi jeho škorpiónsky zákrok počas priateľského zápasu s Anglickom. Zo zvedavosti som si teda pozrel tento dokument, a musím uznať, že som zostal až prekvapený, aký zaujímavý život (kariérny aj osobný) René Higuita prežil. Jeho revolučný "obojživelný" brankársko-hráčsky štýl bol skutočne pozoruhodný. Páčila sa mi jeho odvaha, skromnosť a prirodzená ľudskosť, ktorá ho bohužiaľ dostala až za mreže. Každopádne, tento dokument o vzostupe futbalovej Kolumbie a snahy zlepšiť svetové renomé krajiny, ktorá sa často spájala najmä s drogami, bol skutočne vydarený! 4*