• Romantický

Jedna za všechny (2014)

Čože? Nick Cassavetes tentokrát poriadne sklamal, pretože toto malo veľmi ďaleko od jeho predchádzajúcich vcelku nadpriemerných filmov. Radšej sa mal držať svojho dramatického žánru, lebo komédie mu očividne nejdú. Teda v tomto prípade sa na tom zasmiať dalo len veľmi v obmedzenom množstve. Dokonca ani po scenáristickej stránke to za žiadnych okolností nepokorilo hranicu priemernosti. Proste príbeh o troch ženách, ktoré podvádzal rovnaký muž. Takých filmov už bolo... A celá tá pomsta mi v mnohých ohľadoch prišla úplne infantilná, takže ešte viac ponížila celý film. No a Cameron Diaz? Tiež ten film akosi nepotiahla k lepšej kvalite, asi aj ona pomaly ale isto upadá. Inak, nechápem ako niekto môže Nicki Minaj považovať za atraktívnu alebo nebodaj sympatickú.

Noční jízda (2013)

No neviem, na mňa to nejaký extra dojem nespravilo. Bolo to síce zaujímavé, ale žiadny superlatív by som rozhodne na popísanie tohto nepoužil. Nekonečná jazda po nočnej diaľnici, počas ktorej neustále zvoní telefón a Locke sa utápa v problémoch, za ktoré si však koniec koncov mohol sám. Až má človek pocit, že na Lockem stojí celý svet. Akurát to konanie tej spoločnosti, kde pracoval mi prišlo dosť nefér, keďže Ivan vyzeral byť dosť zodpovedný perfekcionista. No ale skvelo tu naozaj bolo vystihnuté aký priepastný rozdiel je medzi "raz" a "nikdy". Lebo stačí "raz", a človek môže stratiť všetko, aj to čo budoval celé roky. Takže z tohto pohľadu celkom OK, v konečnom dôsledku mierny nadpriemer. Aj keď ten koniec som očakával o čosi prekvapivejší...

Jaký otec, takový syn (2013)

Ako vysvetliť 6-ročnému dieťaťu, že jeho rodičia nie sú jeho rodičia? Ako si po 6 rokoch zvyknúť, že váš syn nie je váš syn? Naozaj veľmi slušný a úctyhodný námet, dokonca aj spracovanie príbehu bolo rozbehnuté na výbornú. Ale potom v určitom momente sa skvelý rozlet filmu akoby zastavil a postupne to začalo upadať - teda po dejovej stránke. Aj keď práve vtedy začalo dopredu vystupovať niečo úplne iné. A síce, otázka skutočného bohatstva. Opäť tak vidíme, že za peniaze sa náklonnosť kúpiť nedá, ale Láskou áno. To bolo vystihnuté veľmi pekne, aj keď tento motív tu bol rozmazaný asi až príliš a zdĺhavo. Nemôžem si pomôcť, ale ten dej sa mi zdal v druhej polovici filmu už predsa len mierne oslabený. Ale film ako celok určite nadpriemerný, hodný 4 hviezdičiek.

Hoši z Abu Ghraib (2014)

Jeden väzeň, čo tu bol, bol v skutočnosti nevinný. Ale keď sme naňho pritlačili, priznal sa tak či tak... Tak, občas aj takto funguje americké vypočúvanie zadržaných a podozrelých väzňov. Oceňujem najmä adaptáciu príbehu inšpirovaného skutočnými udalosťami. A hlavne to, že zväčša hrdinskí a bezchybní americkí vojaci tu boli vykreslení nielen v tom pozitívnom svetle. Aj keď v tomto prípade mi tá nedisciplinovanosť a detinské správanie vojakov prišlo predsa len prehnané, aj keď v podstate uveriteľné. Škoda, že sa ten príbeh napokon vyvinul týmto smerom, lebo Ghazi na mňa pôsobil fakt neškodným a príjemným dojmom. Na záver mi bolo ale najviac Jacka, lebo jeho ľudskosť a humanita napokon úplne upadla - a pritom som mu celý čas tak fandil.

Parts Per Billion (2014)

Námetovo to možno nebolo až tak na zahodenie, ale to spracovanie a osudy trojice párov, no to bolo naozaj podpriemerné. Neviem či sa Horiuchi silou mocou snažil vytvoriť nejaké dojemné existencionálne veľdielo, no rozhodne sa mu to nepodarilo, lebo to pôsobilo nehorázne strnulo a postavy u mňa vytvárali dojem ako by im všetko naokolo bolo úplne jedno. No a to akým spôsobom tu bola vyzdvihnutá partnerská Láska, tiež dosť povrchné...

Behaving Badly (2014) odpad!

Prvotriedna absurdná kravina hodná akurát tak ako súčasť "veľkofilmu" Movie 43. Neviem načo sú dobré takéto filmy, ktoré sa snažia tváriť ako super hustá komédia, ale pritom je to len spleť trápnosti plná absurdností bez logiky. Takže nič iné ako odpad by v tomto prípade nebolo adekvátne. Už len to, že tam hrá Selena Gomez je v podstate varovný signál, že to asi nebude žiadna sláva.

Malaria (2012)

Waw, tak to už áno! Ten komiksovo-hraný štýl spracovania poriadne pridal na celkovej výnimočnosti tohto krátkeho filmu. Navyše celý ten dialóg mal úžasnú a silnú atmosféru s úžasnou pointou, ktorá človeka napokon donúti zamyslieť sa nad tým všetkým. Kto je vlastne smrť? Len zberačka mŕtvol? Alebo aktívna vrahyňa?

Měsíčník (2014)

Síce príbeh zo života, ale v podstate ničím výnimočný. Mohli do toho zakomponovať skôr viac z toho rybárskeho prostredia a nesústreďovať sa neustále na napäté medziľudské vzťahy a vykresľovanie toho ako v dnešnej dobe veľké koncerny zhltli malých obchodníkov. Aj keď ani to nebolo na zahodenie, no to spracovanie mi prišlo také strnulé a často takmer bezemočné. No a mimochodom, komédie v tom nie je ani kúsok. To už skôr nejaký náznak romantiky, ale komédia určite nie!

L'Extravagant voyage du jeune et prodigieux T.S. Spivet (2013)

Svojim štýlom mi to veľmi pripomínalo vynikajúci film Wesa Andersona Moonrise Kingdom, tak trochu krížený štýlom Jeunetovho veľdiela spred 12 rokov Amélie. Nehovorím, že to bolo zlé, no proste človek pri tom už nemal pocit, že sa pozerá na niečo tak výnimočné. Pozeralo sa na to celkom dobre, sem tam sa objavila aj nejaká dobrá hláška, ktorá vyčarila úsmev na tvári, no z veľkej časti to bolo skôr také priemerné. Ale rozhodne som sa pri tom nenudil, akurát že záver som čakal trochu zaujímavejší, alebo prinajmenšom s lepšou pointou.

Born to Race: Fast Track (2014)

Celkom fajn, teda nebolo to až také zlé ako som spočiatku čakal. Len škoda tej obrovskej predvídavosti, ktorá sa hromadila prakticky celý film, až na konci napokon celkom vybuchla. Viac sa mi teda pozdával celý ten výcvik v akadémii, kde oveľa viac ako silné motory museli talentovaní mladíci krotiť svoje obrovské egá. Inak, ani Danny mi neprišiel zrovna prototyp skromného chalana, takže vôbec som k nemu nemal sympatie, ani po tom ako sa už začal správať ako tak ohľaduplne. Nuž, ale ako oddychovka to celkom ušlo. Nebyť tuctového záveru, možno by to bolo aj na 4*.