• Mysteriózní

Zelenáč - Série 1 (2018) (série)

Čakala som niečo na spôsob vtipného policajtského serošíku a ostala som pomerne prekvapená čo sa z tohto vykľulo. Je to veľmi svojský svižný seriál v ktorom sledujeme každodenné útrapy pri policajnej práci v Los Angeles, ich vzťahy a veľa veľa akcie s gangami, psychopatmi, feťákami a inými vzorkami z ulice. Jednotlivé diely si udržiavajú konštantnú kvalitu , dokonca sa ani moc nedeje ako býva v serialoch tohto typu zvykom, že začnú riešiť hlavne vzťahy a klišé jedno za druhým. Akože jasné, že aj to tam je ale ustrážili koľko tam toho je a stále je v popredí čo zažívajú pri práci. Dlhodobo a príjemne pozerateľné. Taká modernejšia verzia nedeľných dopoludní so seriálom.

Einstein a bomba (2024)

Pomerne štylizovaný dokument, ktorý dáva dôraz na dianie počas druhej svetovej vojny. Mal by potenciál ale to spracovanie bolo pre mna strašne únavné a také jalové. Ako divák ktorého zaujíma Einstein by som ocenila viac celkových informácií o živote a súvislostí. Toto je skôr na spôsob "skúsime sa zamyslieť nad tým aké mal Einstein pocity a znázorniť ich" a vo výsledku to vôbec nefunguje.

Práce: Co děláme celé dny (2023) (seriál)

Dokument zobrazujúci zamestnaných ludí v rôznych spoločenských vrstvách. Začína sa ľudmi zamestnanými na nekvalifikovaných pozíciách v službách, každý další diel približuje vrstvu ľudí ktorá sa má finančne a pracovne lepšie. Zvládla som pozrieť všetky diely čiže som sa vyložene nenudila ale k dokonalosti to má ďaleko. Aj napriek tomu, že ustrážili aby sa neopakovali, ako to býva v amerických dokumentoch, je to trošku také plytšie. Divák v podstate toho až tak veľa nevidí, pretože seriál sa zameriava iba na zopár postáv ktoré vždy reprezentujú danú vrstvu a ani pri nich sa nejde nejako extra do hĺbky. Podľa mna je to málo. Tému by lepšie odprezentovalo viac faktických informácií, ešte viac historických súvislostí, zobrazenie väčšieho množstva pracovných pozícií a viac podrobností. Takto to ostalo v rovine náhľadu na zopár civilistov žijúcich v Amerike.

Duna (2021)

Ako fanúšikovi Lynchovej Duny a celkovo tohto námetu  sa mi dostalo veľmi uspokojivého filmového zážitku. Z môjho pohľadu veľmi silné štyri hviezdy, alebo slabších 5 hviezd. Som strašne rada, že teraz už existujú dve verzie tohto príbehu a obe s tak silným režisérskym rukopisom. Porovnávaniu sa veru neviem vyhnúť, avšak nie v zmysle ktoré stvárnenie bolo lepšie. Villeneuveova verzia je viac pre širšie spektrum divákom. Zlo je stále desivé ale je menej psychopaticky morbídne čo vlastne oceňujem. Rovnako mi vyhovuje že bojové scény sú udržané v decentnom leveli bez sekania hláv. Vyprávanie príbehu je pozvolné až človeka úplne pohltí, v postavách sa dá dobre orientovať. Jednoznačne najsilnejšia je vizuálna stránka filmu, ktorá v podstate určuje atmosféru a celkový dojem. Ak by som to zase pre porovnanie zhrnula po starej Dune mi najsilnejšie utkvela podoba zla a sila Fremenov. Po tejto Dune mi utkvela láska k púšti a tej podivnej planéte. A chcem ten fremenský oblek =)

Bodyguard (2018) (seriál)

Kvalitná kriminálna miniséria z prostredia bezpečnostných služieb, politiky a atentátnikov. Spletitosti sú dobre posplietané, divák sleduje množstvo línií a postáv a až do finálnych častí nieje možné odhadnúť, kto vlastne má v čom zapletené prsty. Hned úvodná scéna vo vlaku je silná a naznačí, že tvorcovia vedia veľmi dobre pracovať s vyhrocovaním napätia pri ohrození života. Osobne to považujem za najsilnejšiu stránku tohto seriálu a v celom boli aj s úvodnou scénou celkovo tri takéto kvalitky, kedy som ani nedýchala. Poslednú samozrejme nájdeme vo finálnej epizóde. Napriek tomu tento seriálik u mna tak jemnučko pokrivkáva. Finálne rozuzlenie je urobené štýlom šup šup a teraz tento a zrazu toto a hotovo. Je tam síce aha efekt, ale postavy sa velmi rýchlo popriznávajú, nekladú odpor, po všetkých tých epizódach kedy bolo všetko nejasné. Hlavný herec topka, jeho prejav dosť určil celý seriál, vie veľmi dobre stvárniť zúfalstvo, tvrdosť a bezbrannosť zároveň. Čo naozaj naozaj ocenujem je, že tvorcovia sa vyhli štandardným filmárskym postupom pri vojnových veteránoch a traumatizovaných ludoch používať flashbacky.

Spící pes (2023) (seriál)

Kriminálka z prostredia polície a súdnej prokuratúry v Berlíne z veľkej časti postavená na zobrazení osobných liniek hlavných predstaviteľov, ich prežívania a osobného boja, a nejakého toho sociálneho prostredia (bezdomovci, moslimské gangy). Detektívny rozmer so spletitostami a ich odhalovaním je vystavaný dobre, divák dostáva epizódu za epizódou dávku rozuzlovania, ktorá ho pri seriáli udrží. Ale iba v prípade že sa popri tom zvládne pozerať na utrpenie zožierajúceho sa bývalého policajta, jeho ženy, jeho dcéry a vzájomné vzťahy postáv, ktoré sú navyše v štýle "povedz mi čo ťa trápi" a namiesto toho aby povedal odchádza a buchne pri tom dverami. Oj. Chápem, že ten seriál bol zámerne takto natočený, akoby chceli urobiť kombináciu žánru detektívky so sociálnou drámou. Avšak na mňa osobne je tam toho sociálno/emočno/vzťahového moc a zároveň by to chcelo lepšie dialógy, ak to chceli postaviť na tomto. Linka s černoškou policajtkou mi prišla ako úplna vata. Mohla by to byť kvalitná úderná spletitá detektívka lebo detektívna línia s vyústením je silná stránka tohto seriálu, ale takto je to skôr vhodné pre diváka ktorému vyhovuje atmosféra tragického trápenia sa pre vzťahy a veci čo sa generálne pokazili. Alebo diváka, ktorý sa zvládne prehrýzť do finálnych epizód kde sa ukáže ako to celé bolo.

Špióni odvedle (2016)

Akčná komédia postavená na dvoch manželských pároch z ktorých jeden je dokonalý špiónsky a druhý priemerný americký štyridsiatnici z predmestia. Z nejakého dôvodu to skrátka až tak dobre ako celok nefunguje, vlastne neviem ani posúdiť presne čím to je, lebo námet je dobrý. Ja osobne mám pocit že v prípade ústrednej dvojice Isly Fisher a Zacha nefunguje chémia. Asi mi vysoko nasadili latku Jason Bateman s Rachel McAdams v Nočná hra (2018), alebo Jenifer Aniston s Adamom Sandlerom v Vražda na jachtě (2019). Ale možno im krivdím a toto bolo skrátka celé horšie napísané a zrežírované. Scénky pôsobia akosi zlepene a umelo, je tam ale pár momentov ktoré sa vydarili. Celkom šikovný ťah bol vyzliecť Gal Gadot do spodného prádla a nasledovne aj Islu, pretože tie ženy sú nádherné každá po svojom, a je medzi nimi taký ten komediálny rozmer ako keď sú dvojice vysoký a chudý herec s nízkym a objemnejším, je to niečo čo proste funguje (a plus že všetci sa radi pozrieme všakže). Za mňa jednohubka čo neublíži ale nemá na to aby sa zaradila k oddychovým komédiám ku ktorým sa vraciam opakovane ked chcem vypnut, skôr ma mrzí že to nenaplnilo potenciál. V druhej polovici to síce naberie trochu viac spád ale na záchranu to nestačí, ten film je skrátka ako málo slaná polievka.

Všechno, všude, najednou (2022)

Je to film, ktorý rozhodne prekvapí a filmovému milovníkovi žánru "mind záležitosti" by nemal ujsť. Je odlišný. Klobúk dolu za to ako pán režisér túto jazdu uhral. Nestráca na tempe, napriek tomu sa človek nestráca a nakoniec sa z toho vykľuje nie záchrana vesmíru, ale rodinná vzťahová dráma a divák si uvedomí že naši blízky a vzťahy s nimi sú zmyslom života a bolo by fajn keby sme si všetci uvedomili čo máme a prestali druhých prudiť a tlačiť do nich svoje predstavy a vyčítať im to, že sme nespokojní. Spôsob prechádzania medzi realitami je založený na nápade, ktorý dal priestor pre veľa možností. Rozhodne v tomto filme nájdeme kopu kreativity a mna osobne potešilo obsadenie Jamie Lee Curtis. Tá žena je pre mna stelesnením charizmy a tu ju vidieť ako nepríjemnú starú pupkatú úradníčku čo po Vás ide ako piraňa, no brrrr.

Elvis (2022)

Patrím k priaznivcom Baza Luhrmana. Jeho filmy maju konzistentnú kvalitu, každý jeden záber má presnú kompozíciu, sú to skrátka vizuálne vypalováky. Trochu som sa obávala či bude jeho spôsob štylizácie vhodný pre reálnu postavu Elvisa, pre jeho život. Predsalen jedna vec je Bazov rukopis v prípade silných osudových príbehov hlavných postáv, a v prípade mapovania kariéry speváka. Technicky je film zvládnutý, dočkáte sa všetkého čo očakávate, všetkej tej farebnosti, hudby a dokonalých kompozícií. Ale práve kvôli tomu, že okrem Elvisa je jedinou silnou postavou rozprávač a manažér Tom Hanks (ktorý je mimochodom výborný), má za mňa osobne má tento film slabší ťah ako ostatné Luhrmanove filmy. Vyložene sa mi nepáčila takmer milenecká štylizácia vzťahu s matkou. Tatko a Priscilla a v podstate aj ostatné postavy sú iba křoví. Hlavný herec bol výborný výber, ten chalan ho zahral ako pánboh. Keď však sedel v jemnej existenčnej depresii že mu ide kariéra dolu vodou na hollywoodskom nápise, taký naleštený a napózovaný chcelo sa mi trochu smiať. Prvá polovica filmu je nadupaná, veľmi dobre je sprostredkované to živočíšne sexuálne fluidum, ktoré vysielal na ženské publikum, druhá polovica stráca tempo. Vo výsledku mám pocit, že som videla príbeh o smutnom osamelom chlapcovi, ktorý mal obrovskú slávu a peniaze, ale ktovie aký reálne bol.

Nech svět světem (2023)

Mna tento film očaril. Pripomenul mi pocit ktorý som kedysi dávno mala po prečítaní knihy Stalker a to že síce čítate/pozeráte nejakú dejovú líniu, dialógy postáv atď., ale keď to celé dopozeráte zrazu Vám docvakne o čo skutočne išlo, dej bol metaforou. Nieje to prvoplánový film, kto čaká lakačky a psychothrilleríky kde sa ukáže, že v lese sa ukrýva pošahaný maniak, ktorý začne vraždiť, nedočká sa tak celkom toho na čo je zvyknutý. Kto má ale trochu rád jemne artovejšie filmy, pomalsie tempo, konverzačky a silnú atmosféru, myslím že si príde na svoje. Atmosféra je veľmi silne vytváraná použitím hudby, ktorá vytvára spolu s dlhými zábermi taký ten plíživý nepokoj. Nieje jasné o čo ide niektorým postavám. Celý film je veľmi dobre postupne budovaný do finálnych scén. A to je presne to čím ma ten film dostal ako už dlhý čias žiadny iný. Finále vygraduje, dočkáme sa ho, ale je iné ako sme čakali. Perfektná práca. Záver za mňa dokonalá bodka. Viac než k Shyamalanovi by som to prirovnala k nejakému filmu natočenému podla poviedky. Dalšia pridaná hodnota pre mna je casting, rada som sa pozrela na manželský pár v rokoch Juliu s Ethanom. Jediné by som ubrala a to postava dcéry mohla byť menej weird zjav mám pocit, že v tomto sa trochu tlačilo na pílu, fungovalo by to aj keby bola viac také obyčko dvanástrocné dievča.