Reklama

Reklama

Vinnetou - Poslední výstřel

  • Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (378)

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Nie tak skvelý ako prvý diel, ale od druhého lepší. Smutný diel, ktorý vypovedá o strate vodcu a napriek zachráneniu kmeňa Apačov o postupnom začiatku úpadku indiánov v Severnej Amerike. Pri tomto diely nechcem veľmi kritizovať, lebo jediné, čo v čom som videl chybu bola dynamika, priebeh deja a jeho jednotlivé scénky, kedže to občas nudilo, inak to však bol výborný film, ktorý mal symbolizovať koniec indiánskych máyoviek. Zbohom brat... ()

castor 

všechny recenze uživatele

Vynechání reprízy v televizi se rovnalo velkému prohřešku, ostatně jako v případě třech předchozích dílů „slavné čtyřky“ od Haralda Reinla. Konec udatného náčelníka se blíží, sám to cítí, jen divák celou dobu doufá (ač zná díl nazpaměť), že závěr bude vypadat přeci jenom jinak. Velký hospodářský rozmach láká do Středozápadu obrovské množství bílých přistěhovalců toužících po pozemcích. K těm jim pomůže banda spekulantů, pro které mají být indiáni jen drobnou překážkou. Vyvrcholení je poměrně příběhově pestré, rychle střídáme lokace (Santa Fé), nenudíme se, nemusíme sledovat množství naivních situací (dokonce i Sam Hawkens děj jakž takž někam posouvá), navíc je vše znovu vyvedené v zářivých barvách a širokoúhlém formátu. K tomuhle naivně bezelstnému pohledu na dávnou dobu pochopitelně dokonale sedí i pod kůži se vrývajícího hudba Martina Böttchera. A já vím, že budu tuhle sestavu z nekonečných dálav prérií hltat i za dalších deset let. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Posledný výstrel v rámci nielen Vinnetouoviek, ale aj všetkých Mayoviek. Názov napovedá, ako asi film skončí, čím ho robí emocionálne najsilnejším, zároveň ale aj najsmutnejším. Ešte že majú tie večné lovištia, aspoň prežívajú život v domnienke, že to najlepšie ich ešte len čaká až po smrti. Som zvedavý, čo by na túto sériu povedali John Wayne s Johnom Fordom. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Když jsem byla malá holka, tak i mě se na konci filmu zhroutil svět, protože jsem dost dobře nechápala, proč musel tak udatný indiánský náčelník zemřít a teď, když si náčelníka Apačů připomínám díky reprízám, tak se snažím na závěr filmu připravit, ale to není možné, pokaždé mi tečou po tvářích slzy, když smrtelně raněný Vinnetou mluví ke svému bratru Old Shatterhandovi. Ještě musím vypíchnout jednu důležitou věc a tou je dabing, ten je totiž skutečně povedený a ne jako dnes. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Poslední výstřel je třeba chápat jako mayovku, tzn. je stejně jako ostatní příběhy idealizovaný. Ale na tom není vůbec nic špatného. Přesně to člověk potřebuje: vyzdvihnout dobro a odsoudit zlo, oslavit statečnost, lásku, přátelství, po tom většina lidí v nitru svého srdce touží...Poslední výstřel považuji s Pokladem na stříbrném jezeře a Vinnetouem I. za nejlepší filmové indiánky všech dob. Zvláště je třeba s nimi seznámit děti v tom správném věku, od 7 do 13 let, určitě na ně pak již nikdy nezapomenou. Režisér, Rakušan Reinl, třebas měl rozháraný život, dvakrát rozvedený (m.j. ženat s Karin Dorovou-Ribannou) a byl dokonce zavražděn svou družkou (!), měl smysl pro tyto lidské hodnoty a svým Vinnetouem se navždy zapsal do dějin filmu. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (37)

  • Jiné názvy filmu v různých zemích - Belgie: Winnetou III. Dánsko: Winnetou i dødens favntag. Francie: Winnetou III. Velká Británie: Winnetou: The Last Shot/Desperado Trail. Holandsko: Witte Buffel valt aan/Winnetou tegen Witte Buffel. Itálie: Desperado Trail. Jugoslávie: Oprostaj velikog poglavice. Rakousko: Winnetou - 3. Teil. Polsko: Winnetou III: Ostatnia walka. Švédsko: Desperados i västern. USA: Desperado Trail/The Last Shot. (hippyman)
  • Rollins (Rik Battaglia) je jediným hlavným záporákom v trilógii Winnetou, ktorý nie je ľavorukým strelcom. V oboch predošlých filmoch si môžeme všimnúť, že velitelia zločineckých skupín používajú revolvery ľavačkou. (ČSFD)
  • První klapka zazněla v úterý 8. června 1965, tedy jen několik dní poté, co Harald Philipp dokončil práci na Petrolejovém princi (1965). Poslední klapla padla už po 67 dnech – 13. srpna 1965 a část štábu už v Jugoslávii zůstala, protože za deset dní se zde měl točit film Old Surehand (1965). (hippyman)

Reklama

Reklama