Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (330)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Zeman byl skutečně originální umělec s nesmírnou fantazií. Jeho dílo je navíc povznášející, laskavé, humorné. Touha po poznání, dobrodružství, láska, přátelství, to vše vyjádřené nezapomenutelnými poetickými vizemi velkého fantasty. Pozadu nezůstávají ani herci v čele s Milošem Kopeckým a Janem Werichem. Fantazie, sny a romantika. ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Krásne efekty!!! Majú oveľa vačšie čaro ako tie dnešné počítačové. Človek má z toho pocit, že na tom ľudia naozaj dlho pracovali, vymýšlali ako čo spraviť (lebo možnosti boli podstatne menšie a obmedzené), hrali sa s tým a robili to z lásky k filmu. Je len veľká škoda toho, že je to príliš pomalé a príbeh dosť slabý. 6/10 ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

Neskutečný výron fantazie, fantasknosti, fantasmagorie, fantastičnosti a dalších těch slov začínajících na f. Zejména jsem obdivovala, jak moc malebně a melancholicky může působit vpodstatě dosti agresivní obraz. O jiné barvy než černou, žlutou, rudou (a modrou, to je pravda, ale i tak působí tak jinak než normální modrá) tady zakopnete jen výjimečně, to vše doplněno zběsilým střihem a bizardními nápady. V tomhle ohledu se mi obzvlášť líbila tanečnice tančící podle hroznu hroznů. No a opravdický kouř v kombinaci s animovanými kulisami je něco vskutku nadpozemského až měsíčňanského. Dokonce jsem si říkala, že Aronofsky a jeho chemické reakce na pozadí Fontány je jen ubohý plagiátor, tolik mě to rozvášnilo. A stejně nedám plné hodnocení, protože se mě to nedotklo nějak vnitřně, na srdci. Jsem to ale divná. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Karel Zeman, ktorý je pri tomto titule podpísaný pod námetom, scenárom, výtvarným spracovaním a réžiou, sa nechal voľne inšpirovať románom G.A.Burgera a G.Doré a v roku 1961 natočil bizarnú sci-fi fantasy "Barón Prášil". Vizuálne podmanivé dielo. Tak ako som u toho českého filmára zvyknutý. Hudobné podklady na veľmi vysokej úrovni. Taktiež suverejny Miloš Kopecký je v titulnej úlohe skvelý. Napriek tomu dám len priemerné tri hviezdičky. „Barón Prášil“ skrátka nie je zrovna môj favorit medzi filmami famózneho Karla Zemana. *** ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ťažko povedať ešte niečo nové a originálne k neuveriteľnej imaginácii Karla Zemana. K Barónovi doplním, že zhruba každých 30 sekúnd sa dočkáme jedného luxusného vizuálneho alebo slovného gagu. K plnému hodnoteniu mi chýba lepšie zvládnutá dramaturgia, príbeh patrične negraduje. Mal som pocit, že to najlepšie sme videli v prvých dvoch tretinách. Tentokrát nebudem vlastenec a priznám, že Gilliamova verzia je o chlp (asi 5%) lepšia, pretože je svižnejšia. Po projekcii v kine poslednú hviezdu (btw. videné v kine Hviezda), vlastne mesiac, pridávam. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Poznávací značka režiséra – klobouky. Na konci vyhodí Cyrano z Bergeracu (Karel Höger) svůj klobouk do vzduchu, aby doletěl až ke hvězdám. (liquido26)
  • Existuje delší verze filmu, která byla (kromě uvedení v TV) distribuována pouze na VHS. Je delší asi o 27 scén v délce zhruba 6 minut. Například se na konci filmu dovídáme, že se Baron (Miloš Kopecký) v duchu smiřuje s Toníkem (Rudolf Jelínek). (tomalakis)
  • Ve filmu se defacto cestuje časem (což by s touto tématikou byl po Cestě do pravěku druhý film Karla Zemana), protože tu máme: vesmírné lodě s astronautem Toníkem z 20. nebo možná 21. století, Verneovy kosmonauty z 19. století, Cyrana z Bergeracu ze 17. století a samozřejmě Barona Prášila z 18. století, kde se odehrává i zbytek filmu. Toník mluví pořád o vědě a technice, vypráví princezně Biance moderní pohádku o letu na Měsíc a že vlastně přišel z budoucnosti potvrdí i sám Baron Prášil v rozhovoru s generálem EleMele: „Možná že přišel ze světa, kde něco takového (cestování pod vodou a na Měsíc) už je zcela normální.“ (Jan.Kanak)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama