Reklama

Reklama

Miloš Forman: Co tě nezabije…

  • angličtina Milos Forman: What Doesn't Kill You... (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

O Milošovi Formanovi před rokem 1989 točil Jaromil Jireš pro Němce, Věra Chytilová pro Belgičany a po sametové revoluci vznikl konečně český dokument Drž se toho snu v režii M. Šmídmajera. Zachytil Miloše Formana při jeho putování na kole z Paříže na MFF v Karlových Varech a právě jízda na kole tvořila symbolický motiv k jeho životním a tvůrčím peripetiím. Za posledních 15 let došlo ve Formanově životě k velkým změnám a i jeho profesní kariéra prošla určitými zvraty a peripetiemi... Miloslav Šmídmajer se tak opět vrátil k tomuto stále vzrušujícímu a inspirativnímu „tématu“, aby zachytil současný život i myšlení této velké osobnosti a díky osobnímu vztahu i kontaktu otevřel i některá intimní zákoutí Formanova života, která se stala inspirací pro jeho filmovou tvorbu a s neobyčejnou hloubkou a v nečekaných souvislostech zazněla v jeho filmech. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (150)

airwolfis 

všechny recenze uživatele

O životě Miloše Formana jsem toho zas až tolik nevěděl, takže pro mě byla novinka i to, že v dětství přišel o rodiče. I přesto neustále v dokumentu několikrát zmiňuje velkou podstatu rodiny. A když už pro nic jiného, tak pro ten jeho nezaměnitelný český přízvuk v angličtině určitě stojí za shlédnutí (BTW – nechápu, jak může stále tak dobře mluvit česky, když např. Ivan Lendl po pár letech v Americe všude cpe anglický přízvuk…). ()

raroh 

všechny recenze uživatele

Typické formanovské žoviální vzpomínání, které nemá žádnou korekci. Např. tvrdit, že Werich byl začátkem 50. let zakázané jméno, je samozřejmě nesmysl, ještě povrchněji mluví o E. F. Burianovi. Je samozřejmé, že to jsou představy, které charakterizují mluvčího, tak je chce vidět v době, kdy se to točilo, ale autoři snímku by neměli prostě nechat Formana jen se opájet svým hlasem a barvitostí nutně a notně zkreslených vzpomínek. ()

Reklama

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Kdo četl Formanovu biografii "Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda", tomu tento dokument nic moc nového neřekne. Ale stojí za to si stejné historky poslechnout přímo z úst M.F. Dokument je možné rozdělit do čtyř úrovní, které se sice navzájem dobře propojují, aby vytvořily přehledný obraz Formanova života, nicméně jejich úroveň poněkud kolísá a lze je do jisté míry považovat za diskutabilní. 1. Vlastní Formanovo vyprávění á la "mluvící hlava", 2. Forman vypráví v kruhu své rodiny, 3. Forman v hospodě s Jean-Claude Carrierem a dalšími kolegy a 4. Kolegové vypráví o Formanovi. Tyto čtyři úrovně jsou tmeleny vhodnými ukázkami z režisérových filmů a celek působí velmi kompaktně, svižným dojmem, informativně poměrně hutně. Ovšem nelze se ubránit dojmu, že snímek trpí mýtizací hlavní postavy. Ne že by si to Forman nezasloužil, ale některé pasáže jsou až zbytečně servilní a přehnaná chvála ze strany např. Javiera Bardema či Annette Bening je jaksi nadbytečná... Jako audiovizuální verze a protějšek ke zmíněné knize je však tento dokument více než uspokojivý. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Dokumentární průměr, dokonce ani nenastavovali zrcadlo. http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/milos-forman-co-te-nezabije.html ----- Producent Miloslav Šmídmajer a od loňska i režisér (Peklo s princeznou) využil návštěvy Miloše Formana v Praze (který v Pekle hrál čerta) a natočil s ním retrospektivní dokument.   Návštěva Prahy je nejen dobrým důvodem k setkání se syny z prvního manželství v jedné restauraci (záběry odtud se dokumentem neustále prolínají), ale třeba i k tomu, zajet na základní školu v Čáslavi, kde se Forman učil, a samozřejmě také zavzpomínat na natáčení jednotlivých filmů. Kromě ukázek z těchto filmů jsou zde i rozhovory s herci, ale třeba i s Martinou Zbořilovou, nyní Forman, a nesmějí chybět ani Formanovi druzí dva synové.    Na jednu stranu typická struktura dokumentu, na druhou by člověk čekal poněkud víc, některá témata, jež jsou běžnému divákovi a obdivovateli Formana třeba neznámá. Kromě rodinného zázemí mi třeba i přišlo, že nezbylo moc místa na Formanovy koníčky (s výjimkou bicyklu) a jeho názory. Ne nutně na politickou či svěovou situaci, ale třeba na lidi kolem sebe, na sebe samého, jak nese svůj věk apod. Samozřejmě se mohly i více rozebrat důvody odchodu Formana z republiky a jak na něho situace dopadla.   Nedozvíme se vlastně kromě pár historek víc, než co už vyšlo knižně nebo se objevilo v jiných dokumentech, což je určitě škoda. Celkový dojem je pak takový chladný, chybělo mi něco lidského (kromě toho, že je Forman otcem a manželem, ale to byl také už jednou v 60. letech), něco, čím by vynikl jako člověk, nejen jako vynikající režijní stratég a umělec, filmová ikona a osobnost. Disk načíná protipirát, následně máme na výběr české, nebo anglické menu. Pokud jde o chyby disku, pak v menu Nastavení chybí tlačítko Zpět. Pod odkazem Partneři v hlavním menu se nachází  zhruba dvanáct reklam. Samotný dokument má divně pojaté podtitulky. Anglické jsou jen u česky mluvených pasáží, ale ne u anglických, a pokud si nedáte české titulky pro neslyšící, tak zase ta první sada českých titulků ignoruje česky mluvené pasáže. V titulcích jsou sem tam chyby, např. obligátní shoda přísudku s podmětem, a to i v titulcích u bonusů, ale není toho zase tolik.   Samotné bonusy jsou skutečně bohaté. Obsahují rozhovory se čtyřmi 'formanovskými' herci - F. Murray Abraham (14:32), Annette Bening (16:05), Louise Fletcher (20:23), Woody Harrelson (8:05) - v podstatě o svých rolích a o jejich vztahu k Formanovi, všechny s CZ titulky, poté trailer česky i anglicky (1:29), dokumenty Šedesátiny Formana v Gagu z roku 1992 (40:45 - sice bez Formana, ale např. s Pištěkem, Landovským, Mahlerem, Ondříčkem...), premiéra Amadea v roce 2002 v pražském Stavovském divadle (4:23 - ilustrační záběry podložené jen hudbou), Narozeniny 2007 (2:20), Příjezd na Peklo (1:53 - myšleno na natáčení filmu Peklo s princeznou) - všechno už žel bez jakýchkoliv titulků, dokonce i bez anglických, zbývají už jen fotogalerie fotosek z filmu a filmografie Formana a Šmídmajera. ()

topi 

všechny recenze uživatele

I světový režisér, který točil Oscarové filmy dokázal stát stále na zemi a být obyčejným člověkem. Lidskost z Formanova charakteru jen srší a jeho vyprávění bych dokázal poslouchat celé hodiny. Bohužel již odešel navždy a s ním odešel i talent a osobnost, která je nenahraditelná. Odpočívejte v pokoji mistře....... ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)

Související novinky

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (více)

Reklama

Reklama