Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Eva Norová se vrací domů z penzionátu, protože její teta bude mít narozeniny a ona pro ni chystá překvapení. Ví, že nesmírně touží po návodu na vypěstování odrůdy růží, kterou vyšlechtil její soused, továrník Záhorský. Potíž je v tom, že teta se sousedy příliš nevychází, a tak si Eva usmyslí, že návod na „Záhorské růže“ ukradne. Pronikne do domu jako uchazečka o místo sekretářky a ke svému překvapení se tu setká se svým bratrem Michalem. Ten se po letech strávených v cizině vrátil domů a cestou se seznámil s dcerou továrníka Záhorského Eliškou. Ta se právě snaží uniknout plánům své matky, která chce za každou cenu oznámit její zasnoubení s přihlouplým Zdeňkem. Proto požádá Michala, aby se vydával za jejího snoubence, anglického hraběte. Už tak velký zmatek zkomplikuje továrníkův tajemník Jiří Kučera, ve skutečnosti doktor Jiří Novotný, jenž se do domu vetřel, aby se zmocnil drahocenného náramku své matky. Rázná paní Záhorská ho získala jako zástavu a odmítá ho vrátit. Je víc než jisté, že dům Záhorských čeká rušná noc. (TV Nova)

(více)

Recenze (324)

Mackin 

všechny recenze uživatele

Eva Norová (Nataša Gollová) se stává sekretářkou Evou Norbertovou, její bratr Michal (Oldřich Nový) zase anglickým hrabětem a začíná nestárnoucí crazy komedie Martina Friče, plná úžasně vtipných dialogů a situací, které vyplývají ze snahy získat návod na pěstování Záhorské růže. Ve vedlejší, ale za to výrazné komické roli Zdeňka se objevuje herec a režisér filmu Hostinec „U kamenného stolu“ Josef Gruss. ()

SallyZen 

všechny recenze uživatele

Eva natropila tolik hloupostí, jenže tolik mě to nebaví jako filmy s Burianem. Ono to občas nepochybně vtipné bylo, ale jindy zase celkem nudné. Herecky výborné(především Gollová a Nollová). Celkově mě to ale tolik nezaujalo a v půlce filmu se to přehouplo spíše v kulisu než standardně pozorovaný film. 60% ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Haló, haló! EVA byla pro mne v dětství prvním setkáním s takhle stařičkým filmem pro pamětníky. Již tenkrát jsem byl mile překvapen, že film z roku 1939 dokáže přinést velkou zábavu i víc než 70 let od svého vzniku a po necelých 10ti letech (po již třetí projekci) můžu své dojmy pouze znovu podepsat. Skvělá režie a herecké výkony, povedený scénář a důmyslné rozvíjení všech částkových zápletek... krásně se na ten film kouká, mnohem hůře po tak příjemné náladě vyvolané filmem komentuje a uvažuje, zda mu ponechat plný počet hvězd nebo jednu hvězdičku odebrat (bylo by to zejména skrze tu mírně až fraškovitou "noční" pasáž ze šachovnicové chodby vily). Ale uvědomím si-li, jaký byl Martin Frič v československém filmu obrovský průkopník a dokázal během jednoho roku stvořit něco jako "první český film-noir" (Muž z neznáma) a současně něco jako "první českou crazy komedii" (za níž bývá často označovaná právě Eva) a že tato komedie dovede pořád skvěle fungovat(!)... připomenu si-li pak zběžně komediální herečky té doby, mezi nimi civilně rozpustilá Nataša Gollová zvítězí nad ostatními s přehledem a bez větší konkurence... a vzpomenu-li pak u toho na spoustu pěkných momentů z tohoto filmu, nemám pocit, že bych svojí pětihvězdou někoho z tvůrců přecenil. ----- "Pane, běh sílí nervy a srdce a já svou sestru miluji!" 85% ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Upraveno v červnu 2020. Film Eva tropí hlouposti je burleskou nezbedného rozpoložení. Martin Frič obohatil nenáročnou předlohu Fan Vavřincové vitalitou a nakažlivou radostí ze života, s ní se obyčejný život stává hrou v nikdy neustávajícím pohybu i ve skutcích a pocitech ironické a parodické nadsázky. Dychtivost hltá krásy života, melodramatická potřeba trhu je obarvena mámivou vůní tajemství, úskoků a zločinů. Ztřeštěnost se naštěstí nevzdává ani tváří tvář propukající panice, vždyť výsledkem střetu hříchu a pokání je vzájemná harmonie a náruče lásky. Hlavním prameništěm ztřeštěnosti burlesky je Eva Norová alias Eva Norbertová (pozoruhodná Nataša Gollová), energický živočich ženských půvabů. Život se nasává bez starostí i bez zbytečně malicherných zábran, impulsem je radost, ziskem se stává poznání lásky a naplnění. Hlavním mužským prameništěm je Michal Nor alias hrabě Johny Camel (velmi zajímavý Oldřich Nový), Evin starší bratr, úspěšný i na zahraničním trhu práce. Obratně využívá nabídnutou příležitost k prohloubení romantického okouzlení. Gentlemanství se nakazilo všeobecnou náladou rozvernosti. Důležitou postavou zlehčených melodramatických funkcí je Eliška Záhorská (zajímavá Jiřina Sedláčková), atraktivní dcera sousedů tetičky sourozenců Norových. Její úporná snaha o vymanění se z matčiných sobeckých představ budoucnosti přináší vzájemné okouzlení a nestandardní proces namlouvání. K výrazným postavám patří též dr.Jiří Novotný alias Jiří Kučera (příjemný Raoul Schránil), tajemník Eliščina otce - továrníka. Pracovní povinnost je snahou o dosažení čistě soukromé satisfakce za předchozí příkoří. Z dalších rolí: laskavá, moudrá a zdá se, že na vše připravená Pavlína Norová alias teta sourozenců Pa (Zdeňka Baldová), Eliščin neustále odmítaný a nešťastný nápadník Zdeněk Kolář (Josef Gruss), dobrotivý Eliščin otec, vášnivý zahradník a tichý továrník Tomáš Záhorský (Gustav Hilmar), jeho panovačná a hamižná manželka Emilie (Marta Májová), tetina odmlouvavá služka Klotylda (Ella Nollová), či pravidelným čtením detektivních románů načichlý sluha u Záhorských Jan (Bolek Prchal). Eva tropí hlouposti není první filmovou ztřeštěností Martina Friče, ale patří k těm bezprostředně účinnějším. Film je plný radosti, energie a parodujících tendencí melodramatického sténání. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Fenomén bývalé Patsy tropící hlouposti, která se ve filmu stala Evou, si žije sám pro sebe už celá desetiletí. Rádoby první crazy, která v očích některých zastínila skvělé filmy Karla Lamače, Vlasty Buriana nebo Hugo Haase. Co dodat k tomuto údajnému zázraku z pera dívčí autorky z Ahoj na sobotu? Snad jen to, že Evy se už nikdy nezbavíme. Divadelní verze kombinují původní časopisecký románek na pokračování, filmový scénář a domnělou vzpomínku na ty roky, kdy neviditelným králem všeho byl suchý humor P. G. Wodehouse. A možná bude i sequel (nebo spíš nebude). ()

Galerie (13)

Zajímavosti (17)

  • Od roku 2008 hrálo Městské divadlo Zlín hrálo svou vlastní verzi Evy, která kombinovala původní románek Fan Vavřincové a "retro-muzikál podle oblíbeného prvorepublikového filmu". V hlavní roli se představila Kateřina Liďáková. (NinadeL)
  • Román, podľa ktorého bol film natočený, vychádzal na pokračovanie v časopise Ahoj. Bol zasadený do cudzieho prostredia a hlavná hrdinka sa volala Patsy. Sama autorka predlohy po uvedení filmu knižný príbeh ešte raz prepracovala. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama