Reklama

Reklama

Churchill

  • Velká Británie Churchill (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

I velcí muži mají své dny... Červen 1944. Francie je stále okupována nacisty. Chtějí-li Spojenci na západní frontě zvítězit, musí osvobodit Francii. Na jihu Anglie se proto formuje armáda, jejímž úkolem je pokusit se o invazi do Evropy. Jinými slovy provést Den D, mohutný společný útok vzdušných, námořních i pozemních sil a největší operaci, jakou kdy spojenecké síly podnikly. Jediný muž je však proti. Winston Churchill se obává, že pokud operace Overlord skončí neúspěchem, nebude mít Velké Británie dostatek sil na svou obranu. Jediný muž tak stojí proti vlastnímu králi, proti americkému vrchnímu veliteli Eisenhowerovi i britskému generálovi Montgomerymu, proti všem. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (33)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Briana Coxe mám rád a jeho přeměna v "největšího Brita" je provedena zdárně jak po stránce vizuální, tak projevu. Ovšem scénář britského premiéra prezentuje spíš jako umanutého starého muže, kterého rozčiluje, že ho nikdo neposlouchá, ztrácí důvěru v sebe sama, je trýzněn přízrakem Gallipoli a nechce invazi. Troufám si říct, že tohle dilema "kudy do Evropy" už bylo tři dny před operací Overlord trochu pasé, takže mi to drama muže, který až teprve po srdceryvném vyznání své sekretářky ze strachu o snoubence nalezne pevnou půdu pod nohama, připadá poněkud vyumělkované. Churchill, jako většina velkých mužů, oplýval mnoha vlastnostmi, pro které by ho člověk nakopl, jenže to byla jen část jeho osobnosti. Je zajímavé to porovnat s jeho pojetím v seriálu The Crown. Tam je Churchill rovněž občas zlostný, ješitný až na půdu, často není schopen přijmout dobrou radu. ale přesto divák chápe, proč jde o jednu z největších osobností minimálně moderní doby. Zde mi tohle chybí, tvůrci příliš dají na jméno. Celkově nejde o špatně natočený film, kamera je rozhodně dobrá a vůbec to dobře vypadá, ale záběr je trochu mělký. ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Ne tak dobré jako nedávno viděný Churchill v podání Gleesona, ale i tak se jedná o velice zdařilý životopisný snímek, který se může směle rovnat se známějším The Darkest Hour. Kdybych měl porovnat herce, kteří největšího Brita ztvárnili, viděl bych to následovně: Brendan Gleeson (Into the Storm), Gary Oldman (The Darkest Hour), Brian Cox (Churchill), John Lithgow (The Crown). ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Pokud jde o Briana Coxe a vlastně i o ostatní herce, tak nemám problém. V zásadě nic nenamítám ani proti trochu jinému pohledu na Churchilla, který je zde vykreslen jako umanutý stařík, který se nechce smířit se svou mizivou rolí ve velení armády a snaží se zastavit operaci Overlord. Naopak hádky mezi ním a Eisenhowerem či Montgomerym patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Horší je to s tempem, které místy vyloženě uspává, Teplitzky nepotěší ani patetickou notou ne nepodobnou americkým vlasteneckým flákům a především mi lezlo na nervy to neustálé omílání toho, kolik mužů při vylodění zemře. Kouknout se na to dá, ale nejedná se o nic, co by si člověk zapamatoval, což je třeba vzhledem k už zmíněnému castingu velká škoda. 55% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tých filmových a televíznych Churchillov je v poslednej dobe celkom dosť, že ani neviete, s akým hercom si máte tohto pána spájať. Brian Cox hrá ako o život, ponára sa do svojej postavy čo to dá, otázne samozrejme je, nakoľko je jeho verzia podobná svojmu predobrazu. Coxov Churchill trpí výčitkami svedomia, či už to sú spomienky na Gallipolli alebo pripravované vylodenie vo Francúzsku. Akoby bol jediným politikom na svete, ktorý premýšľa v intenciách strát na ľudských životoch. Briti pochopiteľne túto veľkú osobnosť svojich dejín nebudú vo svojich filmoch robiť ambivalentnejšou než je nutné. Čiže tu máme klasický akademický životopis s výbornými hereckými výkonmi a slušnou psychologickým ponorom do mysli štátnika v kritickej dobe. No a neuhádnete, koho tu hrá James Purefoy. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Jen se snažím tuhle válku vyhrát…" Vidět v jeden den hned dva filmy o jednom z největších Britů a moct je tak mezi sebou porovnat, bylo vskutku velmi zajímavé. Rozdílů oproti filmu HBO "Churchill ve válce" je přitom víc. Nejen v odlišné dějinném záběru obou snímků (což je krásně vidět na scéně, kdy král vymlouvá Churchillovi osobní účast při invazi), ale především v samotném pojetí charakteru a psychologie hlavního hrdiny. Asi mi víc sedlo vidět Churchilla "ve formě" než plného pochybností a úzkosti, přesto tohle pojetí zas umožnilo ukázat, že i Winston byl přeci jen člověk z masa a kostí. Asi mi moc nesedla třeba scéna, kdy mu jeho žena uštědří políček, ale třeba scéna s Churchillem na kolenou se modlícím za špatné počasí, které by neumožnilo uskutečnit operaci Overlord, byla hodně silná. Co mě hodně nadchlo byla kamera, která v mnoha scénách doslova kouzlila. Někteří tu v komentářích píší o příliš pomalém tempu vyprávění, což pravda trošku kontrastuje s tím, že se celý děj točí kolem finálních fáze příprav a uskutečnění invaze. Na druhou stranu to však dává prostor se hezky vžít do dilematu, před kterým stály nejen Churchill ale především spojenečtí velitelé v čele s generálem Eisenhowerem. Celkově se mi tak film hodně líbil a skoro bych měl pokušení dát plný počet hvězdiček. ()

Galerie (37)

Související novinky

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (více)

Reklama

Reklama