Reklama

Reklama

Epizody(2)

Obsahy(1)

Prohrává válku o habsburské dědictví. Prohraná se ale zdá i bitva o osud jejího manželství s Františkem Štěpánem. Příběh jedné z nejvýznamnějších vladařek se dočkal svého pokračování... Bavoři míří na Vídeň, Prusové na Prahu a slíbená uherská pomoc nepřichází. Nejsou peníze, chybějí zbraně, z velké části vojáků jsou invalidé. V zemi vládne hladomor. Všechny dostupné prostředky selhávají, a tak Marie i František sáhnou ke krajním řešením. V druhé řadě minisérie se Marie Terezie naučí, jak zacházet s nabytou mocí, a zároveň velmi bolestivě pocítí dopady svého postavení na svůj osobní život. Podaří se jí sice zažehnat katastrofu hrozící od pruského krále Fridricha II., ale vyskytne se nová hrozba v podobě Francouzů a Bavorů, kteří obsadí Linec a dostanou se až do Prahy. Do Vídně se vrací Františkova matka, která se k Marii chová velmi přátelsky a s porozuměním, ale její skutečné úmysly jsou úplně jiné. Chce Marii ponížit a Františkovi zajistit vůdčí postavení v rodině i v říši, i kdyby to mělo znamenat porážku Habsburků. Slíbená pomoc z Uher nepřichází, a tak se zoufalá Marie, přes protesty svých nejbližších, spolehne na pomoc barona Trencka. Úspěšný obchodník František Štěpán nedokáže bezednou habsburskou pokladnu plnit legálními prostředky. Bez vědomí své ženy začne obchodovat s jejím úhlavním nepřítelem. Tyto události spustí manželskou krizi provázenou žárlivostí, nevěrami. Dokážou se manželé přenést přes selhání toho druhého? (Česká televize)

(více)

Recenze (99)

Historik 

všechny recenze uživatele

Je to opravdu velkoryse natočeno, velmi dobře se na to dívá, mně pouze vadí to přece jen příliš volné nakládání s historickými fakty. K tomu přispívají i různé komentáře okolo, které skutečnost dále zamlžují. Mezi prvními dvěma a druhými dvěma díly nedošlo k žádnému časovému skoku, takže ta výměna představitelky hlavní role působí rušivě. Na konci čtvrtého dílu je Marii Terezii 25 let, to ještě nebyla tak robustní. Ve výhodě je prostě ten divák, který si neláme hlavu historickými nepřesnostmi či fantaziemi a příběh přijímá tak, jak mu je naservírován, jako víceméně historický romantický film. Tento divák si film může užít klidně na sto procent, nemám nic proti tomu. Já bych si jej také tak užil, ale musím jednu hvězdu ubrat. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po třetím a čtvrtém dílu zůstává už jen pachuť. Kromě pokleslého bulvárního českého dabingu navíc historicky nepodložené fabulace z initmního života MT ve stylu Blesku a Aha. Vůči Marii Terezii urážlivé. Navíc celkově točeno záměrně v protikatolickém duchu, barokní zbožnost ukázána zkresleně jako něco perfidního a pokryteckého (v prvních dvou dílech to ještě nebylo tak okaté).... ()

Reklama

Arsenal83 odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nerozumiem, čím sa tento film dostal do červených čísel, ale pokračovanie je horšie než úvod spred 2-3 rokov. V prvom rade katastrofálny dabing, čo sa dalo aj očakávať, keď tam hrá toľko hercov rozličnej národnosti. To by sa ešte dalo prekonať, ale o čom to tá slávna scenáristka píše? Prešla vôbec okolo nejakej učebnice dejepisu? Okrem toho, že jej dátumovo skoro nič nesedí, celé panovanie Márie Terézie v podstate sústredí na milostné avantúry a katolícku cirkev, ako inak ukázaná ako najspodnejšie zlo aké tu na Zemi bolo. Mirka Zlatníková sa evidentne rozumie len dejinám na úrovni Nového Času a úplne súhlasím s užívateľom Mariinom, spracovanie nie je len bulvárne ale hlavne vyfabulované a pre Máriu Teréziu ako osobnosť nehanebne urážlivé - vrchol bola vymyslená nevera, ktorá mala poukázať na to, že viera je vždy falošná. Základné poučenie, ktoré sme tu dostali je ale jasné. Ešte donedávna sa hovorilo, že dejiny píšu víťazi. Omyl! Dnes už platí, že dejiny píšu bulvárni fabulátori a pokrivení filmári. Už pomaly aj zo svätice urobia kurvu a ľudia tomu uveria. Len kvôli tomu samotnému musím udeliť odpad. ()

filipvrbik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Docela podobné jako první díl, jen mám pocit, že Vojta Kotek dostává víc prostoru... Bohužel musím říct, že bytostně nesnáším, když se mění herec (obzvlášť hlavní role), i když to asi dopadlo líp, než naprosto trapný pokus o omlazení pomocí CGI v Irčanovi - i tak to prostě není ono a jak to říct taktně, původní Marie Terezie byla prostě půvabnější... Taky bych vytknul to, že ačkoli měla Marie Terezie s Františkem 16 dětí, jsou tu ukázány jen dvě (císař Josef II.) a jen na asi minutu. I tak tato minisérie patří k nějlepším českým (vím, že je to koprodukce) počinům posledních let /// v posledním díle se dětem naopak věnujeme,ale už to nemá spád a je to dost nudné....70% ()

anatheman 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Heleďte, já tomu ty 4 hvězdičky dám. Je tam sice několik "infantilních" podivností, ale jako celek se film bere celkem vážně a rozhodně nepůsobí jako historická "pohádka". Dokonce bych si dovolil tvrdit, že se druhý film, respektive druhá část minisérie, dosti přibližuje dnešní Viktorii s Jennou Coleman či Kateřině Veliké s Helen Mirren. I scénář je dostatečně propletený a dramatický a dobře transformuje historickou látku. Někdy se sice vyjeví nějaký ten vyprávěcí laps, ale nejedná se o nic závažného. Líbí se mi rovněž, že se z Marie Terezie netvoří ideální obrázek, ale lidsky se chovající postava. V mnohém je snímek docela i odvážný, což zaručuje, že se asi nebude líbit všem... Ale mě se líbil. Milé překvapení na začátku roku! ()

Galerie (161)

Zajímavosti (12)

  • Ukázka divadelního představení se ve skutečnosti neodehrává v Hofburgu v divadle, ale scéna je natáčená v zámeckém divadle v Českém Krumlově, kde se nachází zachovalé barokní divadlo. Napovídá tomu velký Schwarzenberský znak nad loží. (Vitoraz)
  • V jednom ze záběrů na zámecké slavnosti jeden z hostů drží v ruce obložený chlebíček, ale obložený chlebíček v dnešní podobě byl uveden na scénu až na počátku 20. století pražským lahůdkářem Jan Paukertem. (montywalsh)
  • Natáčelo se mj. na zámku v Roudnici nad Labem a také v nedalekém Terezíně. Jedná se o scény, kde Marie Terezie (Stefanie Reinsperger) navštíví své vojsko. (Wladi.mir)

Reklama

Reklama