Reklama

Reklama

S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná „životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako „rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce.
Námět podle hry Journey's End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

Akana 

všechny recenze uživatele

Filmů z tohoto prostředí - letecké boje za 1.světové války - asi není mnoho, já aspoň zatím neviděl žádný. Potěšitelná je absence hrdinského patosu tolik typického i pro ty nejlepší americké válečné filmy. Život letců je podávaný bez růžových brýlí se všemi absurdnostmi ("padáky letce znervózňují"), úzkostmi i radostmi. Bojové scény jsou působivě natočené. Pro Malcolma McDowella je to jedna z posledních "prvoligových" rolí a zhostil se jí na výbornou. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Byla tu úžasná doba, kdy filmaři neměli možnost používat digitální triky a museli tak všechny ty veterány poshánět a poslat do vzduchu. V tom je tenhle film unikátní. Příběh sám už mi zase tolik poutavý nepřišel. Že bylo anglické velení často zkostnatělé je známá věc a tady byli tvůrci z mého pohledu ještě shovívaví. A nic nového nebyl ani fakt, že se spousta mladíků hlásila nadšeně do armády, kde přišli nejen o iluze, ale často i o život. Tahle válečná klišé tu nijak neotřele nepůsobí. Nicméně vedle hodně povedených leteckých střetů se povedl i casting na čele s typicky britsky chladným McDowellem, takže i přes občasné dlouhé chvíle hodnotím jako lepší nadprůměr. 70% ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

"Stíhači, na start!" nás dokáží přesvědčit o tom, že k dokonalému zážitku na poli válečného filmu lze docíli i s absencí nákladných bitevních scén, patriotismu, vlajek a srdceryvných patetických scén. Navíc jako třešnička na dortu vynikající postava - major Grasham v excelentím podání Malcolma McDowella. Nalomený, válkou ztrhaný muž, který své bolesti tiší v alkoholu, snažící se zachovat vojenskou morálku i nějaké to lidství. Pokud jste přesyceni Hollywoodskými spektákly alá "Zachaňte vojína Ryana", máte jedinečnou možnost vychutnat si tento film. Nechuť ale nutnost bojovat, chlastání, strach ze smrti a smrt jako nedílná součást všedního dne. "Na západní frontě klid" od letectva. 100%. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

První z trojice válečňáků roku 1976 a tradiční britský film. Syrový, chladný, bez větších emocí, hrdinství a bohužel i příběhu. Prostě partička letců  s minimální životností za první světové, kteří přežívají v roztřískaných kasárnách uprostřed ničeho, občas vyrazí na akci a z ní se většinou někdo nevrátí. Štvalo mě jak to skončilo (SPOILER: Prakticky všichni mrtví), štvalo že o něco většího nešlo a té akce na úkor banálních rozhovorů mohlo být taky víc. Na druhou stranu skvělí herci - taťkovský Plummer, naivní mladíček Firth, v pozadí se mihnou Gielgud, Howard a Milland a McDowell jako mladý, tvrdý, ale uvnitř zlomený velitel je výborný, stačí se podívat na ty jeho oči na konci... A ač nejsem zrovna fanda "letadýlek" tím míň těch z první světové, tak závěrečná akce je natočena naprosto luxusně. S odstupem lepší 3*. ()

Petoss1 

všechny recenze uživatele

Prakticky skvelé drama s krásnymi leteckými súbojmi, ktorých však mohlo byť viac. Postavy su rôznorodé a ich správanie je pravdepodobne veľmi blízko skutočnosti, o ktorú by asi nikto nestál. Niekto to robiť musel. Príbeh je rozpísaný pekne len je škoda, že epizóda nováčika a slečny nebola dotiahnutá dokonca. A na záver film, ktorý nesie názov pesničky mojej od najobľúbenejšiej kapely predsa nemôže byť zlý. 80% ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Scéna, kdy mladý pilot Croft následuje francouzskou prostitutku k ní domů, je založena na pravdě. Podobný příběh uvádí ve své knize "Ve znamení střelce" autor Cecil A. Lewis. (ČSFD)
  • Film inšpiroval britskú kapelu Iron Maiden, ktorá zložila pieseň s rovnomenným názvom. (firewind)

Reklama

Reklama