Reklama

Reklama

Dynastie Nováků

(seriál)
Rodinný / Komedie
Československo, 1982, 10 h 48 min (Minutáž: 47–51 min)

Režie:

Ivo Novák

Hudba:

Petr Hapka

Hrají:

Radoslav Brzobohatý, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Taťjana Medvecká, Oldřich Kaiser, Jarmila Krulišová (více)
(další profese)

Epizody(13)

Po třináct dílů se budeme setkávat s rodinou, která prožívá své problémy i radosti. Každý člen této železničářské rodiny žije svůj život se svými nejbližšími. Život, v němž všichni dohromady vytvářejí rodinný kolektiv, a to nejen tím, že rádi a s chutí muzicírují. Rodu Nováků vévodí patriarcha Maxmilián, bývalý strojvedoucí. Jeho syn Jan vede brigádu socialistické práce na elektrifikaci. Janova dcera Lida funguje jako výpravčí a syn Martin právě dokončil železniční průmyslovku. Jen starší syn Pepa se odrodil. Je mistrem v autoservisu. Otec Jan převzal u příležitosti svých padesátin vyznamenání, může spokojeně rekapitulovat svůj dosavadní život. Jenže ta spokojenost dostala v noci trhlinu, která mu pokazila nejkrásnější den jeho života. (Česká televize)

(více)

Recenze (106)

honajz 

všechny recenze uživatele

Život jedné rodiny železničářů, která má zálibu i v muzicírování. Některé postavy jsou poněkud násilně naroubované, některé situace taky, ale přesto herecky i filmařsky je to pořád na solidní výši, takže se na to dá dívat, a neurazí. Scénář se v mnohém blíží scénářům Dietlovým, ačkoliv ten by šel víc do hloubky a psychologičtější cestou. ()

adams89 

všechny recenze uživatele

Asi nejhorší na celém seriálu je pro mně nesmírně protivná a kýčovitá titulní skladba, kterou snad nemohli myslet vážně! Druhá věc je naprosto nevyhovující barva obrazu, díky které divákovy oči dostávají pořádně zabrat. Samotný děj a postavy také nestojí za nic. Jsou to vlastně jakási starší Rodinná pouta. Herecké obsazení kvalitní, scénář však nedostačující. Jeden z nejhorších českých seriálů, který dnešní mladou generaci těžko osloví. ()

Reklama

anli 

všechny recenze uživatele

Další socialistická freska,tentokrát o rodině železničářů,Nebudu samozřejmě hodnotit politicky,protože kdo v té době žil,ví,že nějaké agitky se točit museli,jinak by filmaři s herci neměli co jíst.Až udělali nějakou dělnickou výpověď,možná budou moci dělat něco,co chtějí-to je socialistické moto,ne?Z hlediska televizní zábavy je to jakž takž průměrně slušně napsané a nad vodou to drží celá plejáda skvělých herců té doby,i když nutno uznat,že režie je opravdu bez špetky nápadu a nějakého náznaku režijní zručnosti.Nakonec to ale nedopadlo tak špatně(dívali se na to tehdy všichni a všichni se bavili,ne?)a opravdu znám spousty horších seriálů,než je tento.Nováci to mají u mě za hereckých 50%,protože opravdu to na hercích stojí a padá.P.S.Chápu,že pro toho,kdo tu dobu nezažil,to musí být velmi prapodivné a o ničem. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Přímá odpověď Československa na americkou Noc oživlých mrtvol, kdy se živí mrtví po plátně plouží nejen v noci, ale i ve dne, navíc v mnoha dílech. Snad jen Hanzlík projevil určitou životní jiskru. A i estetický vkus, na rozdíl od současných tunerů, neboť kam se hrabe nějaké to přítlačné křídlo a mračítka fábie htp na tu zahrádku, co Hanzlík za každých okolností vozil na střeše auta. Zvláštní je, jak hodně záleží na cástingu... aby se z toho stal prvotřídní seriál, stačilo málo, totiž obsadit do hlavní role ten model železnice. I v těch nemnohých chvilkách, kdy byla k zahlédnutí, podala jasně lepší výkon než neslaný nemastný Brzobohatý. Vrtá mi hlavou, po Nemocnici na kraji města prý lidé Chudíka zastavovali a řešili s ním svoje zdravotní problémy... jak to, že Konvalinková ještě žije? Po tomhle seriálu ji přeci museli hromadně (a poprávu!) zlynčovat, páč chtěla dát své dítě otci, případně do děcáku jen proto, že ji překáželo. Překvapilo mě množství popkulturních odkazů v tomto seriálu, od nápisu "Mimikry" na bubnech (Major Zeman), až po jednu z ústředních melodií, použité též ve večerníčku Edudand a Francimor. ()

Jehan 

všechny recenze uživatele

Panoptikum magorů a trapáků obého pohlaví a jejich pomatených skutků. Brzič se snaží to udržet v kupě, ale scénárista se, žel, ožral buď stoličnou vodkou po přijetí stranického úkolu nebo hořčákem během studijní jízdy ze Smíchova do Berouna (a zpět) aerodynamickým šedomodrým osobákem a vyprdnul ze sebe dementální ohlas zvuku kolejí a pneumaticky uzavíratelných dveří. Píčovina doprovázená Hapkovým hvízdavým motivem, který skladatel vymyslel po deseti rumech v bufetu nádraží Praha střed (do vlaku už jít odmítl), kam ho násilím zatáhl režisér, jenž měl kdysi na víc. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (42)

  • Paní Kohoutková si jde koupit nové auto po výměně domku v Hořovicích za pražský byt, tedy v době, kdy už má trvalé bydliště v Praze, kde by tedy měla dle tehdejších předpisů auto přihlásit a obdržet pražskou poznávací značku. Při odjezdu se stěhovacím vozem však má na autě SPZ okresu Beroun, kde sice seriálové Hořovice leží, ale kde už nemá trvalý pobyt. (cundak)
  • Modelové kolejiště dědy Maxmiliána Nováka (Josef Kemr) si mohly děti po několik let prohlížet v bývalém Domě dětí na Pražském hradě (dnes Muzeum hraček). Jednalo se o modelářskou velikost H0. (Robbi)
  • V čase 19:20 se vede diskuze na téma pražská doprava, množství aut v Praze, budoucnost dopravy. Jaromír Hanzlík, který zde hraje syna Radoslava Brzobohatého, prohlásí: „Prosím tě, ty mluvíš jak F.L.Věk.“ Radoslav Brzobohatý však skutečně hrál F.L.Věka (v dospělém věku) o 12 let dříve ve stejnojmenném seriálu. (HonzaR.)

Související novinky

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (více)

Reklama

Reklama