Reklama

Reklama

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

  • Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov (více)
Trailer
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Obsahy(1)

Příběh z 9. století ve strhujících obrazech líčí počátky šíření křesťanství na Velké Moravě a v našich zemích. Hlavními postavami  filmu jsou věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj, kteří byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

PogoJoe 

všechny recenze uživatele

Velká nuda. Podivně "usekané". Absence nějakého zajímavějšího příběhu. Všichni mluví jedním jazykem, ať je to Němec, Slovan či Řek - troška titulků by rozhodně neuškodila. Pustit to školákům na DVD v rámci hodiny dějepisu - pro tento účel celkem vhodné, ale filmařsky je to špatný film - od režie, kamery, střihu po nudný scénář. ()

janesX 

všechny recenze uživatele

Dovolím si povedať, že to bola až hanebná nuda a že takto nudne naše dôležité dejiny koncom 9. storočia nevyzerali. Hlavne to, ako tieto čiernobiele postavy rozprávajú, ich smrtelne vážne sa tváriace a pritom tak nezáživné (možno len s výnimkou Milana Bahúla) naučené dialógy a monológy v tejto nulovej atmosfére, no kto si toto pozrie až do konca - zopár duchovných a možno aj pár učiteľov? Inak táto história je tak "prostá": Keď sa Svätá cirkev v tejto dobe rozťahovala za získaním stále väčšieho množstva pravidelných "darcov", jej veľvyslanci Cyril a Metod na tomto území zistili, že tu žijú pohania, ktorí majú svojich vlastných Bohov (Perún, Svarog, Chor, Veles, Dažbog ....) a že toto stádo baranov nebude ľahké pokresťančiť, ani ich donútiť čítať bibliu, lebo úradnému jazyku (latinčine) nerozumejú a vlastné písmo ešte stále nemajú. Aby bol každý spokojný, najistejšia metóda ako nám vymeniť Bohov (aj prostredníctvom biblie) bola dať nám písmo. A PRETO nám dali písmo. Za to im samozrejme ďakujeme a uctime si ich nabudúce krajším a zrozumitelnejším filmom. 30% ()

Reklama

Olík 

všechny recenze uživatele

Jako povinný výcuc pro všechny, kteří se se znalostmi našich dějin zápasí, určitě ANO. Bohužel taková látka se nadá dost dobře vecpat do necelé hodiny a půl, aniž by celkový dojem nepůsobil zkratkovitě a místy až chaoticky. Takže bych asi spíše odkázal na původní seriál……pokud však nemáte času nazbyt, tak jen směle. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Každý někdy potřebuje vydělávat, a zakázka je jen zakázkou. Nebýt jména režiséra, nikdy bych k věrozvěstům nezabrousil. Podobná látka by potřebovala desetinásobný rozpočet a šikovnějšího střihače (anebo prostě nechat jen seriálovou verzi). Všechny ty dějové zkratky a násilné posuny degradují příběh z hlediska vypravěčského, ale i historického. Nedostatek peněz působí komicky a výsledek je tak navzdory kvalitní práci některých složek ryze amatérský. Pepa Abrhám se tam fakt nehodí. ()

Petfruf 

všechny recenze uživatele

Film je příliš zkratkovitý, na seriál už však nemám chuť se podívat. Co mi opravdu vadí jsou dialogy a vůbec celá mluva, příliš divadelní přednes a místy zase až moc moderní, nedalo se to poslouchat. Jinak mám radost z každého historického filmu, který u nás vznikne na úkor sociálních dramat a přiblblých komedií... ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. (Terva)
  • Konstatinova obhajoba v Benátkách se skládá ze tří částí - veršů z Bible. První zní: "Protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé," který pochází z evangelia Matouš, 5. kapitoly, verše 45. Dále: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření," jež má původ v evangeliu Marek, 16. kapitole, verši 14. Poslední verš: "Ve shromáždění však – abych poučil i druhé – raději řeknu pět slov srozumitelně než tisíce slov ve vytržení," má svůj původ v 1. listě Korintským, 14. kapitole, verši 19. Ve filmu se pak vyskytuje více jak 12 biblických veršů. (Kuny27)
  • Posledních pět dnů měsíce února a první tři březnové dny měli tvůrci filmu vyhrazeny pro natáčení scén v místech, kudy kráčely dějiny Velké Moravy, a to v Archeoskanzenu Modrá a v jejím velehradském extravilánu. (cezero)

Reklama

Reklama