Reklama

Reklama

Spartakus

  • USA Spartacus (více)
Trailer 2
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Hrají:

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)
(další profese)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (361)

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Co jméno, to hvězda ! Nedovedete si představit, co to dělalo s diváky, když tento film přišel v 60 tých letech do kin. Beznadějně vyprodáno, lístky se musely kupovat týden dopředu ! Konečně přišel do socialistického Československa film bez ideologie, s báječnou výpravou, s historickým tématem římské doby (pro fajnšmekry), s herci o kterých jsme sice slyšeli, ale moc málo je na plátnech kin u nás viděli. Páni herci Kirk DOUGLAS (otec dnes populárního Michaela Douglase), Laurence OLIVIER, Charles LAUGHTON, Peter USTINOV aj., ti všichni podávali výkony na které se nezapomíná. Proč se divit ? Vždyť to je film z dílny slavného Stanleye KUBRICKA - a to je, pánové a dámy, značka 100% kvality. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Kubricka mám rád (2001: Vesmírna odysea, Osvietenie, Olovená vesta), ale Spartakus ma nebavil. Jasné, treba brať do úvahy dávny rok výroby 1960. V tej dobe museli byť neuveriteľné hlavne masové bojové scény. Tie zaujmú ešte i v roku 2017, pretože je jasné, že nevznikali v počítačoch, ale že ten šialený magor naozaj pred kameru nahnal stovky a stovky štatistov. Pri scéne so zapálenými stohmi slamy som len krútil hlavou a hovoril som si, že musel byť zázrak, keď pri nakrúcaní nezomrel žiadny kaskadér. Každopádne, čo sa príbehu týka, bol som prekvapený, že je pod tým podpísaný niekto tak neortodoxný, ako Kubrick. Nie je to totiž nijako šokujúce, poburujúce, škandalózne, ani kontroverzné. Vlastne mi to prišlo ako veľmi konzervatívny, miestami až zaliečavý film. Čo je u Kubricka v podstate až abnormálne. Kirk Douglas sa mi v úlohe nepáčil. A je to dlhé ako krava v harmonike. ()

Reklama

Ilicka 

všechny recenze uživatele

Těžkotonážní historický film, s mnohaminutovou stopáží, minimálním prostorem pro bitvy, mírou patosu přesně na hranici únosnosti a vynikajícím Laurencem Olivierem v roli Crassa. Ačkoli by si film zasloužil zkrátit a Kirk Douglas pár hodin herectví, nejsem takový cynik, aby mě vytváření živé aleje na Via Appia svým způsobem nedojalo. Poctivý padesátkový Hollywood. ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

Ve své době muselo jít o epický historický velkofilm, protože na ty velkolepé scény s mnoha protagnostisty a prostředím se asi nechytal žádný jiný film. Já to v roce 2023 tolik neocením, jelikož podobných novějších filmů jsem viděl spousty a např. Gladiátorovi se to nemůže rovnat. Film trpí hlavně přepálenou stopáží, kdy film měl mít o hodinu méně, a také nudnými milostnými scénami. První hodina mě ještě udržela přišpendleného u televize, ale pak se otroci osvobodili a zbytek filmu mě zaujaly hlavně bojové scény. U finální epické bitvy oceňuji zobrazení strategie římských legií, avšak samotná bitva mě tolik nenadchla. V roce 1960 bych hodnotil 4*, avšak v roce 2023 dávám pouze 3*. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Asi nemůžu říct, že zklamání. Já to tak trochu čekal po-té, co příběh, díky nedávnému zhlédnutí nové verze, znám nazpaměť. Ale rozhodně bych to na novou verzi svádět nechtěl. 2 věci mě na tomto filmu udivily a zaujaly především. Tou první, a dalo by se říci v pozitivním smyslu, byl neuvěřitelný počet komparzistů. V jednu chvíli jich tam museli být snad desetitisíce. V dnešních filmech to vyřeší mohutným vizuálním efektem, ale v té době to muselo stát opravdu neuvěřitelné množství peněz a trpělivosti všechno to uhlídat, pokud to tedy nejsou skutečně dokonale se pohybující modely . Tou druhou je bohužel značná historická nepřesnost. Po zhlédnutí nové "televizní" verze, kde byly také značně zjednodušeny spartakovy cesty (kde to vypadalo, že nepřechází stovky a stovky kilometrů přes celý apeninský poloostrov, ale pouze několik málo desítek a kde dalším zjednoduššením bylo nedostatečně věrohodně vykreslené důvody počínání armády otroků chodit stále sem a tam přes celou Itálii). Těšil jsem se, že Kubrick si takovou příležitost nenechá ujít. Ale mýlil jsem se, on raději cesty sem a tam vynechal vůbec. Škoda. A abych jen nehanil. Hudba se mi nezdála příliš kvalitní, na to, že se jedná o velkofilm, ve kterém se skladatelé mohou v klidu vyřádit....o co to, jo ta chvála....herci jsou vybraní dokonale, bitvy (tedy spíš bitva) je udělaná skvěle. Je ohromně zmatená - a to je tentokrát opravdu chvála....a ještě něco: "Já nejsem Spartacus!" ()

Galerie (160)

Zajímavosti (70)

  • Stanley Kubrick chtěl během natáčení filmu několikrát upravit různé scény, ale nemohl, protože Kirk Douglas film produkoval a řídil výrobu a měl tedy hlavní slovo. Po natáčení Kubrick prohlásil, že už nechce točit film, kde nebude mít právo posledního střihu. (Witta)
  • Film trpí celou řadou historických nepřesností. Asi největší z nich je Crixova (John Ireland) účast v závěrečné bitvě. Ve skutečnosti se od Spartaka (Kirk Douglas) oddělil a byl zabit Římany v boji ještě před povoláním Marca Crasse (Laurence Olivier) do čela legií. (Žralok)
  • Spartakus prošel před prvním promítáním cenzurou a je jedním z posledních komerčních filmů, „z nichž je odstraněna homosexualita“ Správou produkčního kodexu. (Zetwenka)

Související novinky

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)

Reklama

Reklama