Reklama

Reklama

Černobyl

(seriál)
  • USA Chernobyl
Trailer
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

VOD (1)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Černobyl, pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Dne 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu na Ukrajině mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do oblastí Skandinávie a západní Evropy. Jared Harris ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události. Stellan Skarsgård hraje sovětského místopředsedu vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml pověřil vedením vládní komise zjišťující okolnosti havárie. Emily Watsonová představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí. (HBO Europe)

(více)

Videa (9)

Trailer

Recenze (1 116)

gudaulin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Série Černobyl bývá mnohými seriálovými fanoušky i publicisty považována za událost roku a nešetří se pochvalnými slovy na práci Craiga Mazina coby scénáristy a Johana Rencka coby režiséra. Na volně exaltovaného nadšení surfovat nebudu, od toho tu máme kvanta jiných. Nebojím se prohlásit, že jde o působivé dílo a nadprůměrnou podívanou, ale to se u HBO a obřího potenciálu, kde dominantní roli hraje sama katastrofa, dá s velkou pravděpodobností očekávat. Přece jen mi některé stránky projektu přijdou poněkud schématické, přehnaně zdramatizované, hrané na efekt, neodpovídající situaci (tady hraje roli i to, že jsem od fochu, a drobnosti, které laik snadno přehlédne, na mě působí rušivě). Na některé postavy mám vyhraněný názor, vnímám je jinak, než jak nám je servírují seriáloví tvůrci - viz postava Ďatlova - ten chlap byl sice arogantní parchant, ale taky rváč a jeho obrana a argumentace vypadala úplně jinak. Sice se s obdivem mluví o tom, jak dokonale imituje seriál sovětskou realitu, ale ta se podle mě omezuje na vizuální zobrazení prostředí, a to se ještě podle mě až moc zdůrazňuje chudoba a oprýskanost. Jaderníci patřili k protežované elitě a Pripjať bylo nové a výstavní město režimu. Duch doby, postavení hráčů příběhu v sovětské přítomnosti a jejich vědomí vlastních možností bylo jiné. Někdy zaznívají neskutečně naivní repliky, návodné pro dnešního, řekněme si otevřeně, západního diváka seriálu. Pro ně se natáčí i "srdceryvné" sentimentální scény "popravy" roztomilých štěňátek, které taky vyznívají pro znalé dost směšně. Máte vůbec ponětí, jak probíhá selekce kanců při hrozbě prasečího moru, redukce holubů ve městech nebo kachen v rezervacích, masové vybíjení stád při podezření na slintavku? Některé prvky se přehnaně zdůrazňují, na jiné, mnohem zajímavější, se nedostane. Obecně mám ale pocit, že pět dílů bylo příliš málo a většina postav s obrovským potenciálem se seriálem jen mihla a divák nemá šanci vytvořit si k nim náležitý vztah. Za mě zůstane 80 % celkového dojmu s tím, že své jsem si tam našel, a spousta toho, co mně vadí, připisuju snaze upravit projekt na tělo cílového diváka. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Aneb proč tak nesnáším komouše a celou zasr*nou SSSR, proč jsem sakra vděčný, že jsme z toho svinstva venku a já se v něm už nemusel dát zabíjet (x). Precizní, temný, vysoce znepokojivý, bezsračičkový -- líp to pojmout nešlo snad. Vítězí scéna odklízení úlomků grafitu z "nejnebezpečnějšího místa planety". 95% ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tak po tom jak to každý vychvaloval až do nebes a všude jsem četl jakej to je fucking masterpiece tak jsem se k tomu konečně taky dokopal. No a resumé? Pojďme postupně díl od dílu. Ten první určitě získal moji pozornost už tady nastupuje ta atmosféra totální deprese takřka bez hudby která vydrží po celý seriál. Příčiny se řeší až v dalších dílech tady se zaměříme na samotný výbuch a funguje to. Jen žádná z postav mě tu ještě nezaujala a celé to bylo hodně chladné a odtažité a i když nepochybuji že v Rusku byl a je pořád bordel tak místy trochu přehnané ale jinak ok a v pohodě 4* Druhý díl konečně uvádí na scénu dvě hlavní postavy Harrise a Skarsgarda a vzájemná chemie od začátku funguje na výbornou i když v tomhle díle se ještě mezi sebou nemusí. Atmosféra bezprostředního odklízení toho nejhoršího pak pokračuje v duchu prvního dílu takže na výbornou. Třetí díl mi přišel jako nejslabší parta drsných horníků byla sice fajn ale nemohl jsem se zbavit dojmu že tempo seriálu trochu opadá a už to nemá ten nekompromisní drajv co první dva díly, ale za pěkný vývoj a proměnu vztahu dvou hlavních postav jsem ty 4* ještě dal. Se čtvrtým dílem se pak zase naplno vrací ta brutální depka pro mě osobně nejsilnější ze všech dílů který mě emočně zničil. Holt zvířátek mi bylo líto, ale co naplat museli jít. No a poslední díl na zakončení a zametení celého průseru pod koberec taky super. Takže shrnutí? Seriál roku určitě 2 nejlepší všech dob, tak to nevím, ale poctivá depka a řemeslně vytříbená záležitost. O tom žádná. Nicméně znovu to vidět nepotřebuji a to nejen proto, že tu nic nedopadne dobře, ale nevím zda efekt by byl stejný.85% ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Občasné faktografické odchylky a zjednodušení nejsou v příběhu vůbec důležité. Stěžejní je, že se tvůrcům podařilo vyvolat ducha doby, vytvořit pomocí postav objektivní obžalobu prolhané ideologie a poukázat na to, kam až může zajít hraní s přírodními živly, když se do toho vmísí nutnost plnění plánu - to vše ve vyloženě naturalistické, nevybíravé formě. Od prvního dílu nepříjemná a přesto neskutečně působivá podívaná, opřená o skvělé herecké výkony (Jared Harris a Stellan Skarsgård výborní, přesto mi možná nejvíc utkvěl fenomenální Paul Ritter, který přesně vystihuje člověka, který je produktem daného režimu). Musím říct, že divácký knockout mi teprv dal až poslední díl s rekonstrukcí kritického testu - s vědomím jeho důsledků jsem měl po celou dobu husí kůži. Tvůrci zkrátka zvolili naprosto výbornou dějovou konstrukci, jejíž začátek vás ohromí, prostředek zděsí a konec zdrtí. Kvalitní a důsledná filmařská práce. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Dobře napitchovaný seriál, kde se syrová stylizace střetává přesně na půl cesty s archetypálními osobními konflikty jak z antické tragédie. Jednotlivé "minipříběhy" udržují pozornost, aniž by ubíraly celku, a dávkování informací je nastaveno přesně tak, aby to působilo jako náročné dílo, ale přitom nebyl jediný důvod, aby ho někdo nepochopil. Bylo zajímavé sledovat tuhle dokonalou truhlařinu paralelně s implodujícím fiaskem Hry o trůny. Tenhle krátký, ucelený formát sluší HBO jednoznačně líp. ()

Galerie (331)

Zajímavosti (74)

  • První věta seriálu je stejná jako poslední: „What is the cost of lies?“ (Cimr)
  • YouTube kanál Kurzgesagt, zaměřený na popularizaci vědy, ve svém videu „How Many People Did Nuclear Energy Kill? Nuclear Death Toll“ porovnal různé metody výroby elektrické energie podle počtu úmrtí, které způsobují. I při započtení nejvyšších odhadů úmrtí z Černobylu (i v dlouhodobém měřítku) a při započtení nepřímých úmrtí způsobených nehodami v jaderných elektrárnách (například nehody či infarkty při evakuaci obyvatel z okolních oblastí) je jaderná energie jedním z nejbezpečnějších zdrojů energie. Na každých 50 TWh (přibližně tolik elektřiny spotřebuje 27 000 občanů zemí EU za 50 let) jaderné elektrárny způsobí v nejpesimističtějších modelech smrt přibližně 3,5 lidí. Pro srovnání, větrné elektrárny způsobí na stejné množství energie 2 úmrtí a sluneční či vodní elektrárny jedno (většinou nehody při stavbě či údržbě). Naopak uhelné elektrárny mají na toto množství energie na svědomí 1 230 úmrtí. Především díky znečištění a následné rakovině, chronické obstrukční plicní nemoci a dalším nemocem. Model však nerozlišuje mezi elektrárnami, které spaliny filtrují a čistí a které ne. V ČR jsou spaliny čištěny. Když bylo po Sametové revoluci čištění zavedeno (elektrostatické odlučování pevných částic, odsiřování apod.), došlo k výraznému zlepšení kvality ovzduší. Ropa má na svědomí 900 mrtvých a zemní plyn 150. Celkově se odhaduje, že využívání fosilních paliv k výrobě elektřiny za posledních 50 let (k roku 2020) přineslo smrt 100 milionům lidí. Některé studie dokonce spočítaly, že jaderné elektrárny mezi lety 1971 a 2009 zachránily dva miliony lidí, když nahradily uhelné elektrárny a zabránily tak jejich emisím. (vojtaruzek)
  • Přesný počet úmrtí, způsobených jadernou havárií v následujících letech po katastrofě nebude nikdy znám, protože výnos SSSR z roku 1988 zabraňoval lékařům stanovit příčinu smrti nebo nemoci v důsledku ozáření. (Veskoslav)

Související novinky

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

Johnny Depp (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) má v posledních letech poměrně turbulentní období. Po soudních tahanicích se svou bývalou partnerkou Amber Heard (Aquaman a ztracené království), z… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů

04.01.2023

Nový rok znamená samozřejmě taky nálož nových seriálů a hned v lednu začneme zjevně zostra. Hollywood totiž odmítá zpomalit, a tak nás už zkraje roku čekají jedny z nejvýraznějších počinů… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno