Ocenění - Amanda Awards - 1985-1993
Národní ocenění
- Český lev
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Slnko v sieti
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenění kritiky
- Ceny české filmové kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
Žánrová (speciální ocenění)
Anticeny
1993 - The 9th Amanda Awards
Nejlepší film
- Telegrafista (Erik Gustavson)
- Det forsømte forår (Peter Schrøder)
- Min store tjocke far (Kjell-Åke Andersson)
- Veturimiehet heiluttaa (Kari Paljakka)
- Karlakórinn Hekla (Guðný Halldórsdóttir)
Nejlepší dokumentární film
- Tanjuska ja 7 perkelettä (Pirjo Honkasalo) (ocenění Severská Amanda)
Nejlepší herečka
- Marie Richardson (Telegrafista) (ocenění Severská Amanda)
- Anne Louise Hassing (Kærlighedens smerte)
- Ann Petrén (Min store tjocke far)
- Tiina Lymi (Akvaariorakkaus)
- Ragnhildur Gísladóttir (Karlakórinn Hekla)
Nejlepší herec
- Hannu Kivioja (Tuhlaajapoika) (ocenění Severská Amanda)
- Bjørn Floberg (Telegrafista)
- Frits Helmuth (Det forsømte forår)
- Rolf Lassgård (Min store tjocke far)
- Jean-Philippe Labadie (Stuttur frakki)
Nejlepší herec ve vedlejší roli (muž/žena)
- Kjersti Holmen (Telegrafista) (ocenění Severská Amanda)
- Anne Marie Helger (De frigjorte)
- Per Oscarsson (Drömmen om Rita)
- Esko Salminen (Tuhlaajapoika)
- Helgi Skúlason (Svo á jörðu sem á himni)
Nejlepší scénář
- Erik Clausen, John Nehm, Søren Skjær, Sanni Sylvester (De frigjorte) (ocenění Severská Amanda)
- Lars Saabye Christensen (Telegrafista)
- Kjell-Åke Andersson (Min store tjocke far)
- Iiro Küttner (Tuhlaajapoika)
- Óskar Jónasson (Sodoma Reykjavík)
Nejlepší kamera
- Snorri Þórisson (Svo á jörðu sem á himni) (ocenění Severská Amanda)
- Dirk Brüel (Det forsømte forår)
- Philip Øgaard (Telegrafista)
- Per Källberg (Min store tjocke far)
- Timo Heinänen (Veturimiehet heiluttaa)
Nejlepší hudba
- Arne Nordheim (Stella polaris) (ocenění Severská Amanda)
- Mikkel Håkonsson, Kim Larsen, Palle Mikkelborg, Henning Pold (De frigjorte)
- Johan Petri (Tala! Det är så mörkt)
- Mauri Sumén (Tuhlaajapoika)
- Sigurður R. Jónsson (Karlakórinn Hekla)
Profesní ocenění
- Michal Leszczylowski (Tala! Det är så mörkt) (Střih) (ocenění Severská Amanda)
- Tine Schwab (Telegrafista) (Scénografie)
- Annelise Hauberg (Det forsømte forår) (Kostýmy)
- Claes Olsson (Akvaariorakkaus) (Produkce)
- Hringur Hafsteinsson (Karlakórinn Hekla) (Zvuk)
Nejlepší zahraniční film
- Hra na pláč (Neil Jordan) (ocenění Severská Amanda)
Čestná cena výboru Amanda
- Bille August (ocenění Severská Amanda)
Cena za nejlepší mládež
- Paul-Anders Simma (Let's Dance!) (ocenění Severská Amanda)
1992 - The 8th Amanda Awards
Nejlepší film
- Frida - med hjertet i hånden (Berit Nesheim)
- Hvíti víkingurinn (Hrafn Gunnlaugsson)
- Srdce bojovníka (Leidulv Risan)
Nejlepší herečka
- Anneke von der Lippe (Srdce bojovníka)
- Kjersti Holmen (Film "Lykke")
- Maria Kvalheim (Frida - med hjertet i hånden)
Nejlepší herec
- Wilfred Breistrand (Thomas F's siste nedtegnelser til allmennheten)
- Jack Fjeldstad (Kvitveistid)
- Helgi Skúlason (Hvíti víkingurinn)
Nejlepší scénář
- Torun Lian (Frida - med hjertet i hånden)
- Arthur Johansen, Leidulv Risan (Srdce bojovníka)
- Svend Wam (Lakki)
Nejlepší zahraniční film
- Il Capitano (Jan Troell)
- Maminčin zámek (Yves Robert)
- Tatínkova sláva (Yves Robert)
- Thelma a Louise (Ridley Scott)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
Filmová dotace od Televerket
Filmová dotace od Kassettavgiftsfond
1991 - The 7th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument / reportáž
- Svett glamour (Alexander Røsler)
- Mange flagg - ingen grenser (Kikki Engelbrektson)
- Veier til vår tid (Hanne Hoel, Johs. Kalvemo, Per Selstrøm)
Nejlepší film/program pro děti a mládež
Nejlepší dramatická televizní produkce
- Dødsdansen (Bentein Baardson)
- Fedrelandet (Ulf Breistrand, Jarl Emsell Larsen)
- Gagarin - en romfartsopera (Morten Thomte)
Nejlepší zábavná televizní produkce
Nejlepší herečka
- Lise Fjeldstad (Dødsdansen)
- Liv Bernhoft Osa (Fedrelandet)
- Anne Krigsvoll (For dagene er onde)
- Anne Krigsvoll (Den blå koppen)
Nejlepší herec
Nejlepší krátký film
Profesní ocenění
- Lars Saabye Christensen (Herman) (Scénář)
Nejlepší zahraniční film
- Ju Dou (Yimou Zhang)
- God afton, Herr Wallenberg - En Passionshistoria från verkligheten (Kjell Grede)
- Hrozná holka (Michael Verhoeven)
- Zběsilost v srdci (David Lynch)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
1990 - The 6th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument / reportáž
- Metropolis (Morten Thomte)
- Fra Gud til Newton til Kaos (Hans Otto Nicolayssen)
- Maleriet var min første kjærlighet (Tor M. Tørstad)
Nejlepší film/program pro děti a mládež
- Steinen (Øivind S. Jorfald)
- Ein sykkel på havsens botn (John Alfheim, Klara Sund)
- Om sirupsnipper, om døden og Zorba og litt til (Knut Andersen)
Nejlepší dramatická televizní produkce
Nejlepší zábavná televizní produkce
Nejlepší herečka
- Camilla Strøm Henriksen (En håndfull tid)
- Rønnaug Alten (Om sirupsnipper, om døden og Zorba og litt til)
- Kari Simonsen (Sabeltigerens sønn)
Nejlepší herec
Nejlepší krátký film
Profesní ocenění
- Guri Giæver (Landstrykere) (Rekvizity)
- Siw Järbyn (Landstrykere) (Masky)
- Anne Siri Bryhni (Landstrykere) (Scénografie)
- Kari Elfstedt (Landstrykere) (Kostýmy)
Nejlepší zahraniční film
- Vzdálené hlasy, klidné životy (Terence Davies)
- Bio Ráj (Giuseppe Tornatore)
- Krajina v mlze (Theodoros Angelopoulos)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
1989 - The 5th Amanda Awards
Nejlepší film
- For harde livet (Sigve Endresen)
- Begynnelsen på en historie (Margrete Robsahm)
- Karachi (Oddvar Einarson)
Nejlepší dokument / reportáž
- For harde livet (Sigve Endresen)
- Seksuelle overgrep mot barn (Edvard Hambro)
- Håkon Berge, Morten Thomte ("Vox: Olav Anton Thomassen")
Nejlepší film/program pro děti a mládež
- Frída (Berit Nesheim)
- Prinsen av Fogo (Inge Tenvik)
- Sigurd Drakedreper (Knut W. Jorfald, Lars Rasmussen)
Nejlepší dramatická televizní produkce
- Fugleelskerne (Terje Mærli)
- Elsk meg bort fra min bristende barndom (Christian Brym)
- Himmelplaneten (Jarl Emsell Larsen)
Nejlepší zábavná televizní produkce
- Skai TV - imitert fjernsyn (Helge Lyngstad)
- Et bilde av Erik Bye (Bob Williams)
- LørDan (John Andreassen)
Nejlepší herečka
Nejlepší herec
Nejlepší krátký film
Profesní ocenění
- Svein Krøvel (Karachi) (Kamera)
- Hans Otto Nicolayssen (For harde livet) (Střih)
- Peter Ekvall, Mats Krüger, Stefan Nilsson (Sweetwater) (Zvukový design)
Nejlepší zahraniční film
Čestná cena výboru Amanda
1988 - The 4th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument / reportáž
- Olje (Ted Brocklebank, Bjørn Nilsen)
- Gatelangs (Aage Aaberge)
- Gutta (Erik Gustavson)
- Året 2048 (Torbjørn Morvik, Petter Nome)
Nejlepší film/program pro děti a mládež
- Nattseilere (Tor M. Tørstad)
- Fuglekongen (Knut Andersen)
- Hva skal vi gjøre med lille Jill? (Kine Aune)
Nejlepší dramatická televizní produkce
- Av måneskinn gror det ingenting (Arild Brinchmann)
- De hvite bussene (Ulf Breistrand, Jarl Emsell Larsen)
- Krabbemannen (Frode Rasmussen)
- Tartuffe (Ola B. Johannessen)
Nejlepší herečka
- Anne Krigsvoll (Av måneskinn gror det ingenting)
- Gro Solemdal (Fengslende dager for Christina Berg)
- Amanda Ooms (Hotel St. Pauli)
Nejlepší herec
Profesní ocenění
- Ingeborg Kvamme (Is-slottet) (Scénografie)
- Ivar Enoksen (Nattseilere) (Scénář)
- Thor Bigseth, Harald Staff, Odd Arvid Strømstad (Technická realizace Spellemannprisen)
Nejlepší zahraniční film
- Hříšný tanec (Emile Ardolino) (Cena diváků)
Čestná cena výboru Amanda
1987 - The 3rd Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument / reportáž
- Lenger inne, der ingen andre går (Hans Eirik Voktor)
- Håkon Berge, Christian Eggen, Morten Thomte ("Vox - musikk nå")
- Stig Andersen, Helge Semb ("Roma - den skjønneste by i verden")
Nejlepší dramatická televizní produkce
Nejlepší herečka
Nejlepší herec
Nejlepší krátký film
- Aske, skodde, støv for vinden (Jannike Falk)
- Livet på Frogner (Anne Haugsgjerd)
- Trollskogen (Skule Eriksen)
Profesní ocenění
- Erling Thurmann-Andersen (Hard asfalt) (Kamera)
- Finn Jacobsen (Aske, skodde, støv for vinden) (Střih, speciální efekty)
- Grethe Hejer (Hud) (Scénografie)
- Svein Krøvel (X) (Kamera)
Nejlepší zahraniční hraný film importovaný k promítání v norských kinech
Čestná cena výboru Amanda
1986 - The 2nd Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument / reportáž
- Finnmark mellom øst og vest (Knut Erik Jensen)
- Herr kunstmaler Bendik Riis (Stig Andersen, Finn Jacobsen)
- Jan Mayen (Kikki Engelbrektson)
Nejlepší film/program pro děti a mládež
- Herfra til Tøyen (Kjersti Paulsen)
- Jiwans onkel (Arun Dhundale, Sigve Endresen, Kenny Sanders)
- Sommerjubel (Alexander Røsler)
Nejlepší dramatická televizní produkce
- Du kan da ikke bare gå... (Terje Mærli)
- Den sultende klasses forbannelse (Carl Jørgen Kiønig)
- Alexander Røsler ("Navnløs")
Nejlepší herečka
Nejlepší herec
Nejlepší kamera
- Kjell Vassdal (Blackout)
- Harald Gunnar Paalgard ("Il Doge del Carnevale del Venezia")
- Erling Thurmann-Andersen (Severní záře)
Nejlepší hudba
- Arne Nordheim (Kong Lear)
- Øistein Boassen, Morten Halle (Blackout)
- Jan Garbarek (Du kan da ikke bare gå...)
Nejlepší profesní výkon ve filmu / televizi
- Frode Krohg (Blackout) (Scénografie)
- Morten Skallerud (Du kan da ikke bare gå...) (Animace)
- Ulf Darin, Peter Ekvall, Mats Krüger (Severní záře) (Zvukový design)
Nejlepší zahraniční hraný film importovaný k promítání v norských kinech
Čestná cena výboru Amanda
1985 - The 1st Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší film/program pro děti a mládež
- Lars i porten (Leif Erlsboe)
- Filmen om spillefilmen Ronja Røverdatter (Elin Eriksen)
- Vepsen (Knut W. Jorfald, Lars Rasmussen)
Nejlepší dramatická televizní produkce
- Alma (Christian Brym)
- Det gode mennesket i Sezuan (Stein Winge)
- Du har ikke en sjans! - Ta'n! (Jarl Emsell Larsen)
- Lystige koner (Thea Stabell)
Nejlepší herečka
Nejlepší herec
Nejlepší kamera
- Harald Gunnar Paalgard (Pás Orionu)
- Harald Gunnar Paalgard (Se: vind i vann, ild i sand)
- Erling Thurmann-Andersen (Papirfuglen)
Nejlepší hudba
Nejlepší krátký film / krátký televizní program bez ohledu na žánr
- Rendezvous (Erik Gustavson)
- Finnmark mellom øst og vest (Knut Erik Jensen)
- Se: vind i vann, ild i sand (Alexander Røsler)