Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Manfred von Richthofen, přezdívaný kvůli svému červenému trojplošníku Rudý baron, se zapsal do dějin letectví jako nejúspěšnější pilot 1. světové války. Se svými nejméně 80 sestřely se stal postrachem Britů i Francouzů. Jeho osobnost ale stále zůstává poněkud rozporuplnou – šlo o krutého člověka milujícího boj a zabíjení, nebo o někoho, kdo „prostě plnil povinnost“. Ale s výčitkami svědomí? Prý si z každého sestřeleného letadla odnášel kousek do své "sbírky". Ale také jednou řekl: "Po každé bitvě ve vzduchu se cítím mizerně. Když po boji vystoupím na svém letišti na pevnou zemi, jdu do svého pokoje a nechci nikoho vidět ani s nikým mluvit..." Film ale nepojednává pouze o jeho osobě, klade také velký důraz na vývoj letectví a vzdušných bitev během 1. světové války. Nepleťte si tento film se stejnojmenným snímkem z roku 2008, kde Richthofena ztvárnil Matthias Schweighöfer. (July)

(více)

Recenze (16)

kinderman 

všechny recenze uživatele

Překvapivě slušný film, který nechce být historickým dokumentem, ale dramatem dvou mužů na opačných stranách válečného konfliktu: obdivovaného, respektovaného a obletovaného von Richthofena a Roye Browna, který je ve své jednotce spíše společenským outsiderem. Tematizuje se zde také konec oné mýtické rytířskosti v oblacích. Jen to vykreslení Göringa coby (budoucího nacistického) válečného zločince je poněkud prvoplánové. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Postarší snímek o slavném 'Rudém baronovi '. Tvůrci se nijak nesnažili o nějakou historickou výpověď. Nesnažili se ani o dramatizaci či napětí. Příběh nám jen přibližuje dobu, kdy se létalo dvojplošníky a použili k tomu osobnost nejpovolanější. Jediné co uchvátí jsou letecké souboje, kterých tu není zrovna málo. Kamerové záběry z různých stran a směrů vytváří vskutku zážitek. Jinak je to dosti na zívačku, což je škoda. Snímek je tak spíše odpočinkový, ale pro fanoušky letadel z období 1. světové války by to nijak vadit nemuselo. ()

Reklama

Jasmín 

všechny recenze uživatele

Abych pravdu přiznal, tak nic moc. V leteckých soubojích jsou občas zachyceny stožáry elektrického napětí, uměle narvanej Goring jako záporák do Jasty Boelcke a později Richthofen (což je historicky nesmysl) a až moc prkenosti a slušnosti. Asi nejhorší film z letecké první světové války ... třetí hvězdička je za to, že se to týkalo tehdejší legendy von Richthofena. Rozhodně více doporučuji Rudého Barona (2008), který je daleko lepší a to vůbec ne pouze díky moderním výdobytkům filmové techniky. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Kdo by neznal Von Richthofena - Rudé barona nebo alespoň jeho červený trojplošník Fokker. Filmy o letcích z první světové mám rád. Byla to doba, kdy se letectví překotně rozvíjelo. Letouny se nepoužívaly již jen na průzkum, ale zjistilo se, že se z nich dá ručními zbraněmi střílet a dokonce (zprvu ručně) házet granáty a posléze bomby. Letci všech válčících stran byli elitou, která se navzájem respektovala. Žel, když už jsem konečně tenhle film zhlédl, byl jsem mírně zklamán. Opravdu řada věcí tam je historicky nejen nepřesná, ale hraničí s pitomostí. Na leteckých soubojích jsem si mírně spravil chuť i když všichni měli své zásobníky asi přepnuty na unlimited ammo :-). Stříleli po sobě jak diví a ne a ne jim dojít náboje. Koho zajímá první válka ve zduchu ať se raději skutečně podívá na modernějšího Rudého barona, Blue Maxe či Stíhači na start! U mne je to za tři sklenky schnapsu, ale jen pocínované. * * * ()

DocBrown 

všechny recenze uživatele

Ty letecké souboje s replikami vydají dodnes skvěle, počítačové animace se jim stále nepřibližují. Tím ale pozitiva tohoto filmu končí. Příběh je naprostá slátanina historických nesmyslů a ze všeho nejhůře působí zlý Goering, který střílí po zdravotních sestrách a spojence by zplynoval. Vše podtržené mizerným dabingem, kde ten dabér záporáků z telenovel dabuje asi tři skorohlavní postavy (včetně Goeringa), nevěřil jsem, že je z roku 2013. I tak ale o fous lepší než ještě mizernější Rudý Baron z 2008. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (9)

  • Ve filmu je vyobrazeno, že Roy Brown (Don Stroud), údajný přemožitel Manfreda von Richthofena (John Phillip Law), byl přidělen k bojové stíhací letce už na začátku roku 1916. To se však nezakládá na pravdě, celý rok 1916 strávil Brown v Anglii při výcviku a bojový debut zažil až v dubnu 1917 při bitvě u Arrasu. (bejkovec)
  • Velitel eskadry, v níž ve filmu slouží Manfred von Richthofen, Oswald Boelke (Peter Masterson), zahyne v souboji po nárazu podvozkem do letadla spolubojovníka Erwina Böhmeho. Z toho lze zjistit, že se tak stalo 28. října 1916. Ve filmu ale němečtí letci létají na strojích Fokker D.VII, které byly poprvé nasazeny až v květnu 1918. (bejkovec)
  • Jeden z pilotů kaskadérů byl i Richard D. Bach, pilot a autor knihy "Jonathan Livingston Seagull". (Cheeker)

Reklama

Reklama