Reklama

Reklama

Epizody(4)

Obsahy(1)

Televizní zpracování humoristického románu Zdeňka Jirotky Saturnin, ze kterého až nůžkami střihačů vznikl stejnojmenný celovečerní film. Jiří Oulický, drobný pražský úředníček, jehož nejmilejší zábavou bývá poklidná večerní partička kulečníku s přítelem doktorem Vlachem, si nedávno najmul sluhu. Nebo přesněji - Saturnina. Protože Saturnin není obyčejný sluha, který by postával u dveří a říkal: "Dobré ráno, milady", anebo: "Jak jste se dnes vyspal, milostpane?" Saturnin je nezkrotný živel, poťouchlý dobrodruh s ďábelským smyslem pro humor, člověk nesmírně si vážící lidí moudrých a opovrhující osobami značně hloupými. A tak je více než jisté, že život Jiřího Oulického už nikdy nepoběží ve starých kolejích. Na hausbótu, v kavárně, v rezidenci Jiřího dědečka, všude je to jen a jen Saturnin, kdo má přinejmenším morálně navrch. (dopitak)

(více)

Recenze (106)

velkyvezir 

všechny recenze uživatele

Filmové zpracování nesahá knižní předlože ani po paty. Havelka je poněkud prkený, Zedníčková rovněž není přesvědčivá (jako slečnu Barboru bych si dnes dokázal představit Martu Issovou, tehdy by možná nebyla špatná volba na B. Kodetovou), Lasice je až příliš snaživý. Kdo celý seriál zachraňuje, je Vízner, Lipský, Synková a Vacek. Zejména Synková hraje pruďu par excellance. Když teď v prosinci 2008 jde seriál znovu v televizi, měním hodnocení ze 3 na 4 právě za tu jmenovanou čtveřici. ()

cherita 

všechny recenze uživatele

Já si myslím, že Jirotkův román je nezfilmovatelný, a to v jakékoliv podobě, byť výborně obsazené. Už je to sice dlouho, co jsem ho četla naposled, ale co si pamatuju, přímá řeč se tam vyskytuje jen minimálně a navíc je plný postřehů a myšlenek, které nemůžete vyslovit nahlas, aniž by neztratily svoje kouzlo. Příkladem za všechny budiž ta krásná úvaha o koblihách a třech typech lidí, kterou vám tvůrci naservírují hned v úvodu. Jakmile byla poté ještě názorně předvedena v praxi, došlo mi, že tenhle seriál se mou srdcovou záležitostí asi nestane. Ale když zapomenu, že je natočený podle jedné výborné knihy, jde o dost příjemnou záležitost. Tak příjemnou, že ráda zapomenu u každého dílu… film je na tom podobně ()

Reklama

Zíza 

všechny recenze uživatele

Je faktem, že tahle klasika se lépe čte, než se na ni kouká, ale i tak jsem si seriál užila a pobavila se. Obzvlášť když jsem se koukala s člověkem, který zrovna dočetl knihu a už dopředu hlásil, že tohle bylo v knize a tohle ne, a i tak se smál jak na lesy. Řekla bych, že takoví lidé Saturnina jen vylepšují. ()

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nelíbí se mi tahle verze, protože připomíná spíše rozhlasovou hru. Ano, příjemně starosvětskou, ale rozhlasovou. Všechny vtipy jsou bez ladu a skladu odvyprávěny. Chybí tomu inscenační nápad, převedení slovních vtipů do obrazových. Už jen ten začátek - představte si, jak by jinak vypadala úvodní scéna, kdybychom ve velkém detailu viděli tvář doktora, na níž občas přistane šlehačka, a on naprosto vážně vypráví svou o koblihách. A jak kamera odjíždí, vidíme v celku, jak celá kavárna spolu bojuje a svádí šlehačkovo-koblihovou bitvu. Prostě se na to sice příjemně dívá, ale vtipy jsou zabité, občas dokonce stokrát zopakované, aby je pochopil i největší blbec (ví Bůh-výbuch), a jedinými pozitivy jsou dokonalý Vízner a ke konci setapouch. ()

kwoky 

všechny recenze uživatele

Divadelní verzi minulý rok jsem si užil víc. A i v ní hrála Lucka Zedníčková skvěle. Tohle se prostě trochu vymyká běžnému systému hodnocení. Všechny herecké výkony jsou skvělé, jen prostě některé scény úúplně nezafungovaly jak měly. Celek je ale i tak hodně dobrý a stal se právem klasikou. P.S.: Jak mohl takový hňup jako Havelkova postava okouzlit takovou slečnu, to mi zůstává rozum stát. Prakticky sbalila ona jeho :) ()

Zajímavosti (6)

  • Jsou tu scény z Bubovických vodopádů. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Kostel na konci je kostel sv. Matěje v Praze. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Ondřej Havelka a Oldřich Vízner si celé natáčení vykali, až teprve na konci nabídl jako starší Vízner Havelkovi tykání. Vízner tykání až na konci nabídl z toho důvodu, aby si od „svého pána“ udržel patřičný odstup a lépe se mu tak hrálo podřízeného. (sator)
  • Nemocnice byla Dětské centrum při FTN v Praze. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Jsou tu scény i z Valdštejnské zahrady. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)

Reklama

Reklama