Reklama

Reklama

Série(11) / Epizody(92)

Obsahy(1)

Do hlubin času a prostoru nekonečného vesmíru. Od velkého třesku až po hledání života v hlubokém vesmíru. Z miniaturního bodu menšího než atomová částice vzniklo něco, co dnes nazýváme vesmírem. Vývoj galaxií, které dnes máme nad hlavami, trval miliardy let. Od objevu první planety obíhající kolem jiné hvězdy, bylo doposud rozpoznáno na stovky dalších slunečních soustav. V naučném dokumentu Jak funguje vesmír prozkoumáme nejen zrod vesmíru, ale podíváme se i na planety a jejich měsíce, které se jeví jako vhodné pro vznik života. Černé díry, supernovy, obrovské koule žhavého plynu, osamělé ledové světy a mnoho dalšího krásného a neuvěřitelného... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (74)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Hodně poučnej dokument, i když si někdy řikám - je to vubec možny? Nejsou to jenom jejich domněnky? Ale řekněme, že asi maj v něčem pravdu a pak je to všechno skoro jak nějaky sci-fi. Několikrát jsem fakt čuměl, co ti blázni vědečtí vůbec všechno objevili a hlavně mi dělá radost, že se to snaží podat srozumitelnou formou. Někdy až tak moc srozumitelnou, že tam plno věcí několikrát opakujou. Ale jinak jsem se fakt dozvěděl spoustu zajímavejch informací (třeba co jsou to všechny ty šileny názvy používany v každé sračkoidní scifárně - neutronová hvězda, pulsar, mangetar, kvasar, neutrina, temná hmota, antihmota, bílý trpaslík, červený obr atd.) - teda neřikám, že jsem všechno pochopil, ale aspoň trochu nějakou představu mi to dalo... a k tomu tam maj pěkny vesmírny záběry a animace. Jo, je to fakt hodně dobrej dokument, i když chápu, že asi né pro každyho. O hvězdu snižuju asi proto, že poslední díly už nebyly tak extra super moc zajimavy a taky tam bylo hodně těch opakovanejch informací a málo novejch. Prostě už mě to tak moc nebavilo... ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Nemohu si pomoci a nesrovnávat s klasickým Saganovým dílem Cosmos, ke kterému se toto dílo hlásí zcela otevřeně už první větou v prvních 4 sekundách prvního dílu. Bohužel, zatímco Cosmos je nadčasový, a i když jsou některá fakta velmi mírně zastaralá, celkový obrázek, koncepce, poselství je svěží i po 33 letech -- How the Universe Works je nechutně poplatný době, ve špatném slova smyslu. Řídí se koncepcí, že divákovi je potřeba se podbízet, klesnout na nejnižší možnou rovinu inteligence, podávat úplně vše, i nejbanálnější fakta, dryáčnickým tónem. Snaží se ohromovat úplně vším: Hudbou, která neustále, celou dobu, je v poloze vyhroceného finále epické sci-fi bitvy ve vesmíru (fakt to otravuje). Strašlivě kýčovitými rendery obrázků vesmíru. Vědci si hladí ego každým slovem a umlacují diváky číslovkami, vypravěč profesionálním tónem vykřikuje fráze. A přitom vše klouže po povrchu. Příklad: (2. díl, o černých dírách): Their power comes from one of the primary forces in nature: gravity. Pak tam vystoupí vědec a řekne: The fundamental principle of the gravity is: It sucks. No dopr... Nahraďte si slovo gravity slovem God a je to úplně stejné zaklínadlo bez obsahu. Přitom podstatu gravitace (tedy zakřivení prostoru) znázorňuje screensaver, co u toho jede, ale nikdo se nezmíní. Ale hlavně, že "sucks". Celým dílem se line zásadní poučka žurnalismu, tedy že zprávy neexistují, existují jen špatné zprávy. Když se tedy něco ilustruje, tak zásadně na kosmických katastrofách, kdy do sebe mlátí planety pod různými záminkami, kterými nás vědci ohromují. Ach jo. Ještě k Saganovi: Zde se vše tvrdí jako nezvratné dogma a osobní zásluha přednášejícího. Sagan, poměrně narcistický, měl v sobě zde chybějící pokoru -- když uváděl spekulaci nebo domněnku, neopomněl dodat: Well, maybe.... Miss you, Carl. ()

Reklama

Castrator 

všechny recenze uživatele

Z komentářů některých rádoby astronomických expertů ("mám doma knížku o vesmíru a jsou v ní tři vzorce, podle kterých dokážu spočítat hmotnost Slunce, všechny pořady, kde se něco vysvětluje laikům, jsou pod mou úroveň") by to mohlo vypadat, že tento seriál je pro naprosté laiky až blbce, ale není tomu naštěstí tak. Ano, kdo se zajímá o vesmír trochu více do hloubky a má něco načteno co do informací toho moc nového nepřinese, ale čistě kvůli informacím se na dokumenty lidi nekoukají, jde i o zpracování, a to je u tohoto seriálu výborné. Kvalitní dokument, u kterého si na své přijde nejen laik. Za mě čtyři hvězdy třídy M. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mám s tímhle dokumentem několik problémů...teda hlavně dva. Za prvé prezentuje vědecké poznatky jako víru. Není tam žádná skepse, jen občas dokument nabídne alternativní vysvětlení. Prostě si většinou vybere jednu z možností a tu prezentuje jako fakt. To se mi nelíbí. Za spoustu let bude tenhle pořad jen vtipnou sebrankou dobových omylů. Za druhé se mi nelíbí samorecyklace. Polovina záběrů i informací v díle Supernovy byla už v díle Hvězdy, polovina informací v díle Sluneční soustavy byla už v díle Planety, polovina informací v díle Galaxie už byla v díle Černé díry atd.. Také mě mrzí určitá povrchnost celého pořadu. Ale to je holt u populárně naučných (jiné dokumenty už se vlastně nedělají) normální. Na druhou stranu je tu úžasná vizualizace a je to tematicky ucelené, takže pořad nabídne lidem, kteří toho o vesmíru mnoho nevědí, poměrně dobrý všeobecný základ. ()

kirmakX6on 

všechny recenze uživatele

ti, co se zajímají o astronomii, budou znechuceni. Typicky americkej styl: naprosto základní informace jsou opakovány snad milionkrát, animace se opakují, záběry se opakují...všechno se ixkrát opakuje. Obsahově naprosto nepodrobný, popravdě jsem se nedozvěděl téměř nic. Animace, tedy naprostou většinu z nich, dělal umělec bez konzultace s fyzikem - fyzikálně jsou to nesmysly. Hudba je rušivá - občas jako z thrilleru, občas jako z velkolepého fantasy - kýčovié, přeplácené, vůbec se to nehodí k vědeckému stylu. Celkově je dokument vhodný buď pro děti nebo pro ty, kteří o astronomii neví nic, takoví lidé mohou být nadšeni. Celkově: 40% ()

Galerie (44)

Reklama

Reklama