Reklama

Reklama

Čarodějův učeň

  • Západní Německo Krabat (více)
TV spot 1

Obsahy(1)

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

TV spot 1

Recenze (540)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Promrzlý, hladový sirotek nachází útočiště ve starém mlýně, netuší, že zdejší mistr není jen mlynářský. Postupem času se vyučí řemeslu, vlastně oběma řemeslům, poznává sílu přátelství i hlubokého citu a střet s mistrem o duši a srdce se kvapem blíží... V dětských střevíčcích jsem tento kus vnímala jako horor a nedodívala do konce. Dnes to beru jako pohádku pro dospělé, drsnou a krvavou. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

"Mlyn zase mele! Mlyn zase mele!" Nočná mora nás, socialistických detí. A stále to funguje. Ponurá atmosféra, krv, havrany, démoni, šibenice, čierna mágia. Ale aj štipka humoru (chlapec premenený na býka: "Taky bych si dal pivo."). Rozmýšľam, čo by to robilo s deckami vykŕmenými pixarovkami a Shrekom. A či by to trochu nepotrebovali - trochu vážnejší príbeh o súboji Dobra so Zlom, v ktorom sa aj naozaj umiera a za lásku treba nielen popkultúrne hláškovať, ale aj prelievať krv a prinášať obete. ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

V roku kedy som sa narodil, natočil český režisér Karel Zeman svoj asi najstrašideľnejší film. Celovečerný, animovaný snímok vznikol podľa literárnej predlohy Krabat od známeho nemeckého spisovateľa Otfrieda Preusslera. Príbeh o mladom tulákovi, opustenej sirote, čo sa stane "Čarodejovým učňom" v prekliatom mlyne na Čierej vode je výborná poetická, horrorová rozprávka, ktorú si vždy rád pripomeniem. Veď láska je silnejšia ako všetky kúzla, na to sa nesmie zabúdať. No predsa len sa mi viac páčia tie filmy, v ktorých pán Zeman skombinoval animácie so živými hercami. **** ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Kdepak se v Moučkovi ten hlas vzal? Děsivost až za hrob. Deprese číší z každé minuty. Nejvíc se mi na filmu líbí právě občas mu vytýkaná animace, ta naprosto odpovídá ději a jeho ponurosti, ale i té romantické stránce - Krabatova dívka je opravdu krásná. A k tomu jasně dokazuje, že tenhle příběh vůbec není o tom, jak je zpracován, ale co zpracovává (i když i to jak, je tady dost povedené). Ohledně zpracování bych souhlasil s názorem eagle-eye! ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Skoda, ze som na tuto hororovu rozpravku nemal stastie v detstve, urcite by som mal daleko väcsi zazitok, ako dnes, ale aj dnes ma to celkom bavilo, pretoze to malo zaujimavy scenar a pekny pribeh. Dost velky vplyv mala na pribeh hororova hudba miesana s peknou melodiou... 28.06.2010 ________ Hrajú: Luděk Munzar - (vyprávěč) +++ Jaroslav Moučka - (havran / čaroděj) +++ Hudba: František Belfín +++ ()

Galerie (17)

Zajímavosti (5)

  • Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)
  • Předlohou filmu byla kniha "Čarodějův učeň" (1971) napsaná libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem (Otfried Syrowatka, 1923-2013) podle lužickosrbské legendy o Krabatovi. Příběh knižně zpracoval také Jurij Brězan (1916-2006) pod názvem „Čorny mlyn / Die schwarze Mühle“ - stalo se tak o dva roky dříve, ovšem v ČSSR byl český překlad k dispozici ve stejném roce jako Preußlerova kniha. (Ded@M@tes)
  • Předobrazem legendárního Krabata byl Jan Šadović, německy Johannes Schadowitz, žijící v letech 1624 až 1704, důstojník chorvatské lehké jízdy, který si svými zásluhami ve válce s Turky od saského panovníka vysloužil statek Gross Särchen - Wulke Ždźary na Horní Lužici. (Ampi)

Související novinky

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama