V roce 1962 se prezident Charles de Gaulle stal pro mnohé Francouze zrádcem, když dal Alžíru nezávislost. Extremisté, většinou příslušníci armády, vytvořili ilegální organizaci a rozhodli se de Gaulla zabít. Když první pokus nevyšel, najali si nájemného vraha, který si řekl o půl milionu dolarů a zvolil si krycí jméno Šakal. Aby získali potřebnou částku, museli vyloupit několik bank. To vzbudilo pozornost tajné služby, která se pouští do pátrání. Zadrželi kurýra extremistů a mučením z něj dostali jediné jméno ? Šakal. Ten za sebou důkladně zametá stopy. Komisař kriminální policie Claude Lebel, který byl pověřen pátráním, se pomalu a za naprostého utajení dostává záhadnému atentátníkovi na stopu. (TV Nova)

Hudino

Asi nikdy predtým som nevidel film bez hudby. Vzhľadom k tomu, že má Šakal knižnú predlohu, ktorú kopíruje pomerne vierohodne, prišiel absenciou scénickej hudby o svoju primárnu výhodu, a ja to neviem nazvať inak ako mega-kiks. Na druhú stranu je aj to jedným zo znakov jeho osobitosti, ktorú je z filmu neodškriepiteľne cítiť, a vďaka ktorej presne chápem, prečo sa tento film dnes radí už ku svetovej klasike. ()

milwaukee

Záporná postava, které jsem, kurwa fandil, celý film. A že ten film byl na 100%, to mi nikdo nevymluvi. Eda, Liška podšitá, ve své nejlepší roli ()

mac000

Kongeniální zpracování neméně fascinujícího thrilleru Frederica Forsytha. Edward Fox v titulní roli nehraje Šakala, on JE Šakalem. A na 70 mm filmové projekci byl film jedním z nezapomenutelných zážitků pro každého filmového fandu (a zdejší hodnocení to dokládají). Od té doby jsem několikrát viděl v TV a znovu se utvrdil, že dílo patří  A) do 70. let min. století, B) na filmové plátno ()

Anianna

Více než padesát let starý film může být svou kvalitou vzorem pro současné filmaře. Říká se, že nejlepší příběhy píše sám život. Fakt je, že filmy natočené podle skutečných událostí přitahují, a fakt je, že o to víc, když jde o atentát na takovou osobnost, jakou byl de Gaulle. Forsythovu knihu jsem nečetla, podle filmu ale soudím na bestseller. Film jsem viděla vícekrát a vždy ze stejného důvodu. Abych se potěšila herectvím Edwarda Foxe.  Považuji tuto roli za jeho životní. Ač má EF tvář aristokrata, zde hraje nájemného vraha. Oproti jiným filmovým atentátníkům působí noblesně, mluví málo, na atentát se připravuje tak důkladně, až se cele odosobní. Přesto není divákovi nesympatický. Je v něm odhodlání, zodpovědnost a tajemství. (Jednoho nájemného vraha mi vlastně připomíná - Alana Delona ve filmu Samuraj.) Vysoce hodnotím, jak se filmaři tohoto tématu zhostili. Žádná přebujelá akce a střílečky, děj plyne celkem pomalu. O to víc se soustředí na jednání Šakala, a mně se EF v tomhle bijáku prostě líbí. 90% ()

maeb

Vynikající filmové zpracování brilantní knihy. Přesné přenesení jejího děje na filmové plátno je zárukou podívané, jaká se hned tak nevidí. Jeden z nejlepších thrillerů vůbec si těch pět hvězdiček plně zaslouží. ()

charcoal

Důkaz, že držet se (v mezích možností) předlohy většinou bývá ku prospěchu věci, zvláště v těchto kultovních příbězích. Pokud se k tomu přidá i střízlivost ohledně akčních situací (pro sedmdesátá léta typická) o to reálněji, věrohodněji a silněji působí konečný výsledek. Kdyby to štáb lépe zvládl technicky a Fox občas neblbnul (třeba jak se probírá za volantem alfy po náhodné bouračce :-))) ), tak to bylo i na pětku. ()

Ethano

"Jak jste věděl, čí telefon máte odposlouchávat?" "Nevěděl, tak jsme odposlouchávali všechny." Pomalejší tempo filmu a suchost podání někoho sice může zpočátku odradit, ale v dnešní době filmů plných výbuchů, stříleček a honiček to na mě působí spíš jako balzám na duši - to myslím jen obrazně, protože napětí tu graduje plynule až do samotného konce. 4 a 1/2. ()

DANAT

Remake za tymto filmom zaostava hodne. U nas bol prvy krat uvedeny na Filmovom festivale pracujucich. Nikto v tom amfiku ani nedychal... ()

Jaromír

Klasika zfilmována podle ještě větší klasiky od Fredericka Forsytha. Každému doporučuji podívat se jak na film, tak i přečíst knihu. ()

bedly

Ten film jsem dnes viděl znovu po dvaceti letech a musím uznat, že mě znovu oslovil. Skvěle sehraná špionážní partie včele s Edwardem Foxem jako precizním nájemným zabijákem a Michaelem Lonsdalem jako neúnavným policejním komisařem. V menší roli se objeví jako pomocník komisaře i Derek Jacobi - později nezapomenutelný císař Claudius. Ve filmu je několik stěžejních momentů - odstranění nenažraného falzifikátora dokladů, scéna u výrobce zbraní, rozstřelený meloun, likvidace náhodných známostí ženské i mužské a poslední vyvrcholení v domě odkud Šakal střílel na De Gaulla. To vše najatý vrah zvládl s elegancí a bravurou bez zbytečného hluku a okázalých gest. Ve filmu je však největším překvapením fungující byrokratický aparát, který dokáže vyslídit kohokoli i v dobách technického pravěku. Bohužel tento aparát funguje jen tehdy, když jde o státní zájem. Nakonec přeci jen Šakal vyhrál - nezjistili vůbec kdo to byl. Mohu jen doporučit. ()

MaxForValue

Kultovná záležitosť a geniálny krimi film o neľahkom boji s fantómom, ktorý bol vždy krok napred. Napriek tomu, že film má už 38 rokov, tak nestráca nič zo svojej syrovosti, autentickosti a drsnosti. Najväčšia rola inak nevýrazného Edwarda Foxa a aj najväčší film Freda Zinnemanna. ()

pekas

Dodnes je to dobře koukatelný film, co má spád i přes poměrně slušnou stopáž. Závěr trošku kulhá, už ho měl několikrát v klidu v zaměřovači a pořád čekal. 80% ()

1mara2

Nejprve jsem si přečetl knížku a udělal jsem dobře, Frederick Forsyth to napsal úchvatně. Abych se přiznal, že bych byl kdovíjakej čtenář, to se říct nedá, ale tohle mě neskutečně zaujalo. Viděl jsem i film s Willisem, ale to je béčko, tenhle je lepší a je důstojným parťákem knižní předlohy. ()

smatana.sk

Otec technothrilleru Forsyth v dobe, kedy divákovi stačila jedna odstreľovačská puška a podrobný popis policajných postupov, a medzi Talianskom a Francúzskom existovali hraničné kontroly. ()

Jehan

Ať mi dnes nic nikdo nevykládá o pomalém tempu tohoto filmu. Takový člověk ať si tedy pouští ty dnešní slátaniny, kde se musí odehrát nějaká triková kravina každých minimálně 5 vteřin. Tento film nabírá závratné tempo způsobem, který se asi vymyká jeho chápání. Nic proti tomu, ať si to rozdá s šakalem Brucem. Pro geronta jako já je skutečnost, že film hromadí napětí a vzbuzuje rozporuplné pocity, kdy člověk tomu bezcitnému vražednému stroji bezděčně fandí, dosti podstatná. Nemluvě o tom, jak byla vizuálně krásná doba, kdy se děj filmu odehrává. Životní role E. Foxe, výborný M. Lonsdale. ()

subic

Film je sice ze sedmdesátek, ale šedesátky z toho dýchají nonstop. Remake Šakal (1997) s blonďatým Brůsem Willišem už to kouzlo nemá. Tady tajná služba prostě dělá, co dělat má a šakala najde poměrně včas. Není to asi nejlepší francouzský thriller ze sedmdesátek, ale patří k těm lepším. 70% ()

PlayEasy

Úžasný klasický politický thriller o atentátu, který byl spáchán na prezidenta de Gaullea nájemným vrahem a profesionálem Cha Calem (Šakalem - krycí jméno). Geniální děj, skvělé akce, napínavé momentíky, ale přece jenom byl film zbytečně dlouhý, některé části mohli sestříhat, protože se stejně všichni těšili na závěr a tím pádem jim to přišlo ještě delší a my jsme nebyli vyjímkou. Kažopádně perfektně promyšlená akce, dobová atmosféra, jak dělal válečného veterána bez jedné nohy a v berli měl ten svůj "nástroj" a jak se generál zachránil tím, že sklonil hlavu aby na pozdrav políbil na obě tváře muže. (Ještě před vidění filmu nám v TV spotu na dvojce prozradili konec, díky moc). Je to sice vyšetřovačka, ale ne toho typu, že nevíme, kdo to je. Je to toho typu, že se akorát detektivům můžeme smát, jak jsou mimo a už od začátku víme, kdo je ten sniper. 80% ()

jprmusic

Kniha je skvělá i dnes, o filmu se to bohužel říct nedá. Navíc mi strašně leze na nervy Cupákův dabing. A Willis s Gerem mě bavili víc - mažná to nebylo tak umělecký, ale zábavnější jistě ano. ()

brabi

Jedna z těch mála vzácných filmových adaptací, které se přesně(ale ne otrocky)drží knižní předlohy. A kydž se přičte skvělý výkon Edwarda Foxe, není prakticky co vytknout. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale