V roce 1962 se prezident Charles de Gaulle stal pro mnohé Francouze zrádcem, když dal Alžíru nezávislost. Extremisté, většinou příslušníci armády, vytvořili ilegální organizaci a rozhodli se de Gaulla zabít. Když první pokus nevyšel, najali si nájemného vraha, který si řekl o půl milionu dolarů a zvolil si krycí jméno Šakal. Aby získali potřebnou částku, museli vyloupit několik bank. To vzbudilo pozornost tajné služby, která se pouští do pátrání. Zadrželi kurýra extremistů a mučením z něj dostali jediné jméno ? Šakal. Ten za sebou důkladně zametá stopy. Komisař kriminální policie Claude Lebel, který byl pověřen pátráním, se pomalu a za naprostého utajení dostává záhadnému atentátníkovi na stopu. (TV Nova)

vyfuk

Úžasně zpracované francouzské drama ve stylu začínajícího Jamese Bonda. Dobře provedené, myslel jsem si, že se budu 143 minut nudit, ale já se 143 minut i docela dobře bavil. ()

Autogram

Po dlhšom čase musím zmeniť názor a radikálne zvýšiť hodnotenie. Pri pozornom sledovaní je film aj pri svojej dĺžke naozaj napínavý, premyslený a veľmi zručne natočený. Neviem, ako som sa pri ňom mohol na prvýkrát nudiť, tentoraz som ho zhltol na dvakrát a bol som veľmi spokojný. Snáď by som niektoré pasáže skrátil alebo vynechal, ale poctivé štyri hviezdy si u mňa zaslúžil. (3.9.2018) ()

J-o-k-e-r

Skvělý thriller, který přece jen obsahuje více kvality než novější remake. Profesionální zabiják se chystá k atentátu na francouzského prezidenta, honička začíná! Opravdu jsem se bavil, i když akce bylo poskrovnu. Filmu neškodí ani věk. E. Fox v hlavní roli předvádí skvělý výkon. Musím pochválit i původní český dabing s E. Cupákem. ()

zigíš

Snad až matematicky vypočítaná předlouhá příprava jednoho atentátu. Metodická chce se říct. Však v úžasném tempu s parádní akční kamerou. Film, co si obhájí každou vteřinu. ()

Pecival

Poctivý, ikdyž trošku dlouhý thriller, jehož hlavní devizou je poctivé až dokumentární mapování práce všech (nejen) Francouzkých silových složek. Fox se mi líbil, dobře ztvárnil jak naprostou nemilosrdnost tak úžasnou schopnost improvizace (a nebo dokonalého plánování). No na konci jsem mu fandil, přiznávám. ()

Aqualung

Vynikajícím způsobem zpracovaný politický thriller.De Gaulle byl silnou osobností a dobrý státník, nicméně alžírský debakl ho pronásledoval a najatý vrah ho měl poslat na onen svět.Tak silná byla nenávist jeho politických odpůrců.Tolik k motivaci.Pan Fox stvárnil s elegancí a nonšalancí roli zabijáka, který se přes kaskádu změn identity dostal De Gaullovi na dostřel, a také vystřelil.Potud precizní práce.Proti němu jde komisař Lebel s metodikou, která nese úspěch a v hodině dvanácté zarazí vrahovu ruku....Slušný film.A myslím, že podstatně lepší než o mnoho let později natočený čajíček s Brucem Willisem, který se snaží zabít....,ale dost.Hodnotím velmi vysoko. ()

Vercinix

Obsahuje spoilery: Postupem času si hlavní hrdina získal moje sympatie a těšil jsem se jak tomu prašivému de Gaulleovi ustřelí hlavu. Ovšem konec nejen nepřinesl kýženou potěchu pohledu na rozprsknutý mozek pod generálskou čapkou, ale dle mého byl vysloveně trapný. Za to hvězda dolu. Jinak skvělý film. ()

Jello Biafra

Nezabudnuteľná záležitosť s ultra-charismatickým Edwardom Foxom v hlavnej úlohe. Príbeh o atentáte na francúzského prezidenta De Gaullea a o pátraní tajných služieb po dotyčnom Šakalovi, ktorý má za úlohu atentát spáchať. Precízne natočený a napínavý politický thriller. ()

Maynard.

Strašně dlouhý, strašně dlouhý, strašně dlouhý... Tím pádem filmu chybí svižné tempo. Takle se sice dostanem řádně do myšlení profesionálního vraha, kterej je vlastně i docela sympaťák. A taky se dostanem pod pokličku spolupráce různých světových policií, ale nemá to tempo a napětí. Sice je to líp hodnocený než Šakal s Willisem, ale rozhodně se mou pozornost neudržel tak moc. Na druhou stranu je to už hodně pořádný retýrko, ty filmy se točily krapet jinak a pro jiný lidi :o) ()

klúčik

Tak toto je moja srdcová záležitosť. Fantastický výkon anglického herca E.Foxa a francúza M.Lonsdalea. Scéna, keď si šakal zameriava a šteluje pušku strelbou do melóna je nezabudnuteľná. Záver filmu je strhujúci. Dávam 95%. ()

Han22

Žánrově naprosto čistý thriler, ale při poněkud dlouhé stopáži a naprosté absenci jakékoliv akce je chvílemi trochu nudný. EDIT 2023. Na podruhé už 5*. Sice dokonale britsky suchý thriler (paradoxně odehrávající se ve Francii), ale jinak bezchybná filmařina. Žádná neschopná policie, scénáristické berličky ani supermanovský či psychopatický zabiják. Na jedné straně tu stojí absolutně profesionální, chladnokrevný vrah využívající všeho co umí (převleky, falešné doklady, sex s ženami i muži) a odstraňující pouze ty lidi, co ho můžou ohrozit, který se krok za krokem blíží ke svému cíli. A na druhé straně metodická, perfektní práce policie, sbírající každý drobek a krok za krokem stahující smyčku. A v jejím čele žádný detektivní génius, ale bezchybný koordinátor a vyhodnocovač informací. Přiznám se, že jsem na konci váhal, jestli se mu to náhodou přece jen nepovede :) Skvělý ledově chladný Fox a jako vždy bezchybný režisér Zinnemann. ()

chamba

Malo to strašne pomalý spád a tých 145 minút je myslím zbytočne veľa, i keď to postupné odhalovanie šakala malo určitý nádych tajomna a taktiež sa mi páčilo, že sa nikto na nič nehral. No napriek všetkým pozitívam si ideálneho šakala predstavujem ako remake z 97 roku kde bol hlavný aktér filmu Bruce Wilis, ktorého by som v tomto prípade pokojne nazval majster prevleku. ()

Mr.Floyd

Kvalitne a poctivo natočený krimi thriller avšak odporúčam najprv prečítať knihu od Fredericka Forsytha "Šakal", knižná predloha je (zákonite) oveľa lepšia a napínavejšia. ()

Jaccobos

Kniha mě nadchla - obdivoval jsem na ní Šakalovu přísnou chladnokrevnost vyzařující každým coulem profesionalitu. Přesně tato charakteristika nesla celý děj a pozvedala příběh vysoko nad hranici průměrnosti. Ale bohužel přesně tato charakteristika se nehodila na Šakala v tomto zpracování... ()

klukluka

Absolutně není co řešit, tohle byla velká paráda! Vůbec mě nenapadá, za co bych tady měl srážet maximální hodnocení..? Naopak jsem u tohohle filmu párkrát otevřel ústa v němém úžasu. Jestli tohle uměly tajné služby v roce 1963, tak co teprve dokážou dnes..? Šakal je brilantní celovečerák, ale taky se na něj člověk může dívat jako na dokument, protože takhle nějak to tehdy skutečně bylo. Padá mi brada z toho, kolik lidí bylo zapojeno do záchrany paličatého prezidenta, který odmítl změnit svůj program. Tuhle linii ve filmu neřešili, ale všichni ho za to museli mít hrozně rádi. :-) Jó, Francie holt není Česko... Tady se borec s bouchačkou (byť s airsoftovou, ale kdo to mohl vědět) dostane k prezidentovi na milimetr a bodyguardi se tomu ještě smějou jak měsíčci na hnoji. Málem by ho strčili před sebe, aby jim ten domnělý atentátník náhodou neublížil. A tady (v Šakalovi) bylo v pohybu asi tak milión policajtů. Tedy od určitého momentu - "Teď už to můžeme rozhlásit, teď už pátráme po vrahovi." Byla to bomba, děkuji a smekám! ()

Davej

Sice je to chvílemi až příliš rozvláčné, ale to je daň stáří filmu. Před třiceti lety se klipovitost nenosila. Jinak velmi kvalitní snímek, ve které fandíte vrahovi, přestože je absolutně bezzásadový a prakticky bez emocí. ()

Kovaja

Famozni film natoceny podle knizni predlohy pojednava o udalosti v roce 1964,v Pařiži vrcholí velkolepa oslava Dne osvobození.Všechny zraky se obraceji k limuzine,v níž přijíždí prezident Charles de Gaulle.Mimo par policajtu nikdo netuší,že přes ozbrojene stráže pronikl nenapadny muz v prevleku starce a ceka za jednim z oken blizkeho domu na prilezitost pripravit Francii o sveho prezidenta.Skvele natoceny film ktery ma opravdu spad a je v nem akce za akcí u ktereho sem se ani vterinu nenudil!!!!! ()

Slimak

Legendární film o nájemném vrahu jménem Šakal který se díky svému úspěchu dočkal ještě řady polovičatých filmových modifikací...například remake s Brucem Willisem nebo Hon na Šakala s Aidanem Quinnem...ovšem žádný z nich se tomuto výsostnému trhrilleru nevyrovnal.Ani nemohl... ()

sl4necek

Jeden z nejlepších francouzských thrillerů ze 70. let. Takřka dokumentárně natočený Forsythův příběh o nájemném vrahovi a francouzské tajné službě, která se ho, stůj co stůj, snaží najít a zlikvidovat. Willisův remake tomuhle nesahá ani po kotníky. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale