Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sazeč Emil Tůma zdědil po svém strýci na předměstí velkou vilu. S radostí se vydá na první obhlídku, ale nevychází z překvapení. Ve vile se setká s celou řadou lidí, kteří zde vykonávají různé činnosti, jimž Tůma nerozumí. Navíc mu každou chvíli někdo z nich strčí do ruky obálku s penězi. Postupně se však Tůma začíná orientovat a pochopí, že strýc poskytoval prostor vily různým podvodníkům, kteří společně s ním vytvořili společnost s heslem "Každá koruna dobrá". Ve vile se konají spiritistické seance, modernistický "malíř" zde patlá pseudoumělecká díla a zdrojem výdělku je i rozvrzaný klavír. Nejhorší však je, že vila slouží i k okrádání nešťastníků, kteří potřebují byt, a jsou ochotni platit těžce našetřenými úsporami. K povedené partě patří i zloději aut, kteří ukradená vozidla prodávají na součástky. Tůma se rozzlobí a zavolá své ženě. S její pomocí a pomocí učitelky ze sousední mateřské školy se s podvodníky snaží vypořádat. Přivolaná policie pak celou společnost zatkne. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Tento film snad nikdy v televizi nedávali a já se ani nedivím. Je natolik zapomenutelný, že pokud jsem ho někdy dávno viděla, v paměti mi neutkvěl. Ne, že by nebyl vtipný, námětově originální a herecky excelentně obsazený, ale nelíbil se mi. Byl jiný než běžné komedie, připomínal grotesku, která minula svou dobu. ()

Reklama

argenson 

všechny recenze uživatele

A to já klidně půjdu proti davu. Poprvý jsem tohle viděl asi před dvaceti lety a měl jsem zafixováno, že je to velká legrace. Přiznávám, pak jsem se trochu bál vidět to znovu, ale ani teď mě to nezklamalo. Pravda, taková přehlídka hereckých osobností by si zasloužila lepší scénář, než tenhle poťapanej blázinec, ale mě nijak nevadilo, že velká dáma českého divadla Dana Medřická si celý film vystačila s repete hysterickýho křiku, že se stěhovat nebude. Já jsem se pobavil. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Originalita se tomuto dilu uprit neda. Je zde nekolik vtipnych pasazi, ktere se vsak ztraci v mori prihloupleho tlachani. Vseobecne nejsem fanouskem crazy komedii a monology hercu vedene smerem k divakovi, se mi taky protivi. Ve filmu je rada postav, ktere si strihnou jen malou roli, z tech vetsich urcite zaujme vyborna Jirina Sejbalova. Na tento film se uz urcite nepodivam. ()

GIK 

všechny recenze uživatele

To se chtěli autoři stát optometristy? Nebo proč je tam v každém druhém záběru symbolika oka? Kopecký se synkem parafrázují básničku zednářské loutky Wolkera, který psal dojemné balady třeba o potratech. Přiznané pravdy v hláškách Kopeckého: „jen lidská hloupost trvá dál. A nikdy, nikdy nepomine.“ „Televizor hraje bezvadně, hraje pořád. Bohužel.“ Nejlepší fór: ukládání do rakve falešného nebožtíka. Možná rekordní symbolika v českém filmu. Autoři se fakt chtěli státu optometristy, ale omylem se stali filmaři? Kopeckému to s Bublíkovou ladí a v rodinném kruhu se očividně cítí nejlépe. Několik dobře načasovaných fórů. Filmaři se vyřádili jak nikdy. Velmi originální šílenost. Originální konec s hypnotizérem. Zednářská symbolika: 1:53 – Kopecký – skrytá ruka; 7:15 – Kopecký 3 x 6; 11:31 – Šejbalová 3x6 + vševidoucí oko Lucifera; 11:33 – holčička mrkne – one eye symbolism; 14:32 – vševidoucí oko Lucifera; 15:17 – Struna – symbolika jednoho oka; 18:31 – Bohdalová – symbolika jednoho oka; 22:15 – Šejbalová 3 x 6; 29:06 – Kopecký – sign of silence + devil horns + 3x6 (ten pohled hovoří za vše); 37:43 – svatozář; 46:18 – opět oko.  47:04 – oko; 51:05 – globus; 52:00 – Kopecký sign of silence; 53:33 – spiritistická seance – škapulíře (co se člověk všechno nedozví…); 56:02 – oko; 57:24 – oko; 1:09:53 – oko; 1:18:14 – Horníček – merkel sign; Oko na knize. Oko, oko, oko. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (5)

  • Smutný muž (Jaroslav Válek) v závěru filmu je se strnulým obličejen na scéně bez mrknutí 1 minutu a 55 vteřin. (Ganglion)
  • Juraj Herz se ve svém hereckém debutu hned začal učit i řemeslu režisérskému. Mimo své záběry se stále zajímal o práci režiséra Brynycha, který ho později u filmu jmenoval svým asistentem. (mchnk)
  • O filmu se v tehdejší době žertovalo, že jeho název nejlépe vystihuje motivy těch, kteří v něm hrají. (raininface)

Reklama

Reklama