Jack Reacher

• USA Reacher
USA, (2022–2024), 12 h 46 min (Minutáž: 42–56 min)

Tvůrci:

Nick Santora

Předloha:

Lee Child (kniha)

Hudba:

Tony Morales

Alan Ritchson, Maria Sten, Malcolm Goodwin, Willa Fitzgerald, Serinda Swan, Shaun Sipos, Ferdinand Kingsley, Robert Patrick, Bruce McGill, Chris Webster (více)

Série(2) / Epizody(16)

Recenze uživatele Polux k tomuto seriálu (3)

Jack Reacher (2022)

S1 | 8/10 | Filmová adaptace s Cruisem (přesněji řečeno první díl) se mi před lety dost líbila, což možná souviselo s faktem, že jsem předlohu nečetl (platí úspěšně dosud:-)) a tudíž tehdejší, dozajista oprávněná, kritika na ne-až-tak-vhodný casting hlavní postavy ze strany čtenářů Childových/Grantových knih tak šla úplně mimo mne. Teprve s nejnovější seriálovou adaptací, věnující se první knize o Reacherovi, jsem naplno poznal, jaká "svatokrádež" to pro jeho fanoušky výběrem zrovna Cruise asi musela být:-) Nicméně i po zhlédnutí série trvám na tom, že (zejména první) film je hodně fajn (i když v něm Reacher není ten úplně "pravý" Reacher, no):-). | Předně je v případě série tak potřeba vypíchnout pochopitelně Ritchsona, který je v hlavní roli naprosto parádní a pokud mohu (jako nečtenář) soudit, tak i přesný vůči předloze, protože svým výkonem a samozřejmě především svou nepřehlédnutelnou fyzickou konstitucí potírá všechny podstatné výtky, které se u filmu na Cruise snesly stran jeho zpodobnění titulního mohutného, inteligentního, spravedlivého a málomluvného hrdiny. | Pouze věrně působící (a dobře zahraná) hlavní postava by ale na dobrou sérii nestačila, ale zde naštěstí i všechny ostatní ingredience plní svou úlohu na výbornou. Od samotného napínavého detektivního příběhu, ve kterém divák odhaluje temná tajemství městečka a jeho obyvatel spolu s Reacherem pěkně pozvolna a po malých kouscích, přes dusnou atmosféru "starého dobrého Jihu", plnou typických rednecků (ideální to lidský materiál pro někoho jako je Reacher:-)), po říznou a nekompromisní akci, které sice není nějak přehnaně moc (což je možná trochu škoda), ale když už nastane, tak funguje skvěle a celkově pomáhá "old school" pojetí série v nejlepším duchu akčňáků a thrillerů z 80s a 90s. | Díky chvályhodnému tvůrčímu rozhodnutí adaptovat jako první Childovu/Grantovu nejstarší knihu v sérii a nikoliv nějakou náhodně zvolenou, lze s úspěchem předpokládat, že v nadcházejících sezónách se pojede hezky chronologicky co jedna kniha, to jedna sezóna a vzhledem k dosavadnímu úspěchu série tak nezbývá, než doufat, že tvůrci nepoleví v kvalitě a diváci se dočkají tolika sezón, kolika to jen půjde. | S2 | 7/10 | První sezóna s hromotlukem Ritchsonem v hlavní roli byla nečekaně příjemné překvapení a pro všechny pravověrné fanoušky předlohy se jistě stala velkým zadostiučiněním po filmových adaptacích s "trpaslíkem" Cruisem. Po skvělé premiérové řadě tudíž byla očekávání u druhé sezóny nastavena opravdu vysoko. Dobrou zprávou je, že do značné míry byla naplněna, byť bez jistých kompromisů se to bohužel tentokrát neobešlo. | První sezóna vcelku logicky zadaptovala první Childovu/Grantovu knihu v sérii, s druhou sezónou se ovšem trochu překvapivě nepokračovalo plynule v řadě a přednost dostala kniha, která se v dosavadní sérii nachází někde zhruba uprostřed. Jako neznalec předlohy nemohu posoudit, zda to v porovnání s druhou knihou byla moudrá volba nebo ne, ale faktem je, že příběhová linka druhé sezóny není tak vydařená jako tomu bylo minule. | Ať už se jedná o samotnou podstatu případu, osobu hlavního záporáka (Patrickova účast se samozřejmě neobešla bez narážky na jeho nejslavnější roli, bohužel je to ale to nejzajímavější/nejzábavnější, co v celé sezóně předvede), přenesení děje z atmosférou oplývajícího vidlákova do zaměnitelného velkoměsta (atraktivita NYC prakticky zcela nevyužita), vedlejší flashbackovou linku, která se průběžně dělí o pozornost s hlavním dějem (a spíše jej zdržuje než obohacuje), nebo nápad přepnout z víceméně solitérní one man army mise na regulérní týmovku, čehož výsledkem je bohužel o něco menší prostor vyhrazený v ději highlightu celé série a totiž hlavnímu hrdinovi. | Co naštěstí funguje stejně skvěle jako v první sezóně je samotný Ritchson v roli nezastavitelné mlátičky s jasným morálním kompasem, který se nebojí ušpinit, pokud jde o spravedlivou věc. Na samotnou akci a bitky se zase tak často nedostane (první sezóna na tom nebyla o moc lépe), ale je stále příjemně nekompromisní a úderná, rivalita mezi Ritchsonem a Lombardozzim má správné grády, detektivní pátrání je náležitě zapeklité, členové týmu mají mezi sebou slušnou chemii, přičemž zejména Sten a nová posila Swan se více než osvědčily (pokud si někdo zaslouží označení "milf", tak rozhodně Swan:-)) a ne všechny kladné postavy se dočkají šťastného konce. Těším se na potvrzenou třetí sezónu. | PeZet () (méně) (více)

Season 1 (2022) (S01)

8/10 | Filmová adaptace s Cruisem (přesněji řečeno první díl) se mi před lety dost líbila, což možná souviselo s faktem, že jsem předlohu nečetl (platí úspěšně dosud:-)) a tudíž tehdejší, dozajista oprávněná, kritika na ne-až-tak-vhodný casting hlavní postavy ze strany čtenářů Childových/Grantových knih tak šla úplně mimo mne. Teprve s nejnovější seriálovou adaptací, věnující se první knize o Reacherovi, jsem naplno poznal, jaká "svatokrádež" to pro jeho fanoušky výběrem zrovna Cruise asi musela být:-) Nicméně i po zhlédnutí série trvám na tom, že (zejména první) film je hodně fajn (i když v něm Reacher není ten úplně "pravý" Reacher, no):-). | Předně je v případě série tak potřeba vypíchnout pochopitelně Ritchsona, který je v hlavní roli naprosto parádní a pokud mohu (jako nečtenář) soudit, tak i přesný vůči předloze, protože svým výkonem a samozřejmě především svou nepřehlédnutelnou fyzickou konstitucí potírá všechny podstatné výtky, které se u filmu na Cruise snesly stran jeho zpodobnění titulního mohutného, inteligentního, spravedlivého a málomluvného hrdiny. | Pouze věrně působící (a dobře zahraná) hlavní postava by ale na dobrou sérii nestačila, ale zde naštěstí i všechny ostatní ingredience plní svou úlohu na výbornou. Od samotného napínavého detektivního příběhu, ve kterém divák odhaluje temná tajemství městečka a jeho obyvatel spolu s Reacherem pěkně pozvolna a po malých kouscích, přes dusnou atmosféru "starého dobrého Jihu", plnou typických rednecků (ideální to lidský materiál pro někoho jako je Reacher:-)), po říznou a nekompromisní akci, které sice není nějak přehnaně moc (což je možná trochu škoda), ale když už nastane, tak funguje skvěle a celkově pomáhá "old school" pojetí série v nejlepším duchu akčňáků a thrillerů z 80s a 90s. | Díky chvályhodnému tvůrčímu rozhodnutí adaptovat jako první Childovu/Grantovu nejstarší knihu v sérii a nikoliv nějakou náhodně zvolenou, lze s úspěchem předpokládat, že v nadcházejících sezónách se pojede hezky chronologicky co jedna kniha, to jedna sezóna a vzhledem k dosavadnímu úspěchu série tak nezbývá, než doufat, že tvůrci nepoleví v kvalitě a diváci se dočkají tolika sezón, kolika to jen půjde. | PeZet ()

Season 2 (2023) (S02)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD