Na sklonku 16. století se po letech ve vyhnanství vrací Giordano Bruno (Gian Maria Volonte) zpět do vlasti, a to na přímé pozvání jednoho benátského šlechtice. Věhlasný italský učenec, který byl rádcem mnoha evropských panovníků, tak předpokládá, že po něm bude jeho nový patron vyžadovat obvyklé služby: aby ho naučil základům dokonalé paměti, podělil se o vědecké poznatky či další novinky ze světa a nechal se předvádět na večírcích jako prestižní trofej. Avšak Giordanova bonvivánská nátura, nelibost k autoritám a otevřené hlásání skandálních teorií odporujících Písmu jeho hostitele natolik znepokojuje, že ho raději udá úřadům. Někdejší dominikánský mnich nečelí obvinění z hereze poprvé, ale spoléhá na shovívavost benátských dóžat, kteří se římské inkvizici nezodpovídat nemusí. V nejistých časech je však potřeba určitých ústupků, což platí pro dóžata a dokonce i pro nově zvoleného papeže. Jediný, kdo ze svých pozic neustupuje, je osamocený myslitel, jenž předběhl svou dobu o celé dekády, ne-li století... Italsko-francouzský životopisný film Giuliana Montalda vypráví o posledních letech života Giordana Bruna (1548–1600), neapolského filozofa, spisovatele, básníka a kosmologa, který proslul zejména svými teoriemi o nekonečném vesmíru, v jehož středu nestojí Země ani Slunce. V roce 1600 byl za své názory odsouzen římskou inkvizicí a upálen na hranici. Dodnes se vedou spory, zda k tvrdému rozsudku nevedl spíše jeho panteismus než kosmologické teze. Během procesu mu inkvizice nicméně předložila stejné úryvky z Bible jako později Galileovi (1564–1642): terra in aeternum stat; oritur sol et occidit (tedy „země stále trvá; slunce vychází, slunce zapadá“). Giordanova mučednická smrt ve své době sloužila jako odstrašující příklad, později se z ní ovšem stal symbol útlaku svobodného bádání od katolické církve. (Česká televize)

kaprson

Spíš 3 a 1/2* - v první části filmu trochu zdlouhavé, škoda, že mapuje jen poslední část života, žádné vzrušení z bádání jako takového ()

Amonasr

Film zobrazuje jednu z mnoha hanebných epizod v historii katolické církve v propracovaných historických kulisách i s bohatou kostýmní výbavou. Přesto působí až příliš popisně a odtažitě. Konflikt zde sice není zobrazen černobíle a je zde ukázána i složitost vztahů a přístupů v nejvyšších církevních kruzích, ovšem chybí větší emoční hloubka prožitku nejen ústřední postavy, ale i dalších klíčových aktérů. Divák tak zůstává mimo děj, místo aby byl do jeho rozvíjení příslušně vtažen. ()

mac000

Klobouk dolů před mistry Montaldem A volontém... Dokázali natočit vynikající drama, které dokáže oslovit svým dilematem o pravdě i současného diváka. ()

Aniki

Kdo ohrožuje moc, ať už jakoukoliv, budiž po zásluze ukrácen na životě a tím navždy umlčen. To je dost možná jediná filosofie přetrvávající navěky. Pro mne bylo mnohem bestiálnější ono upalování následující, z důvodu pudů mnohem nižších...upalování čarodějnic čistě skrzeva získávání statků hmotných. Zde, v tomto příběhu nebyl Bruno nucen k ústupkům tak nemyslitelným, jak by se mohlo zdát. Sám moc dobře věděl, že řeči o Kristu a církvi jakých vedl, byly skandální a asi by příliš nepochodily ani dnes. No posuďte sami: „Ježíš nebyl ukřižován ale oběšen, neboť nejednal v nekonečné dobrotě, ale byl čaroděj. Marie, matka boží, nebyla panna.” nebo „I ďábel sám dojde spasení!” To byla samozřejmě velmi silná slova, dokazující, že Giordano nebyl z historického hlediska jen člověkem moudrým a pouze barvy bílé, anóbrž se jednalo o jedince obyčejného, hříšného, egoistického a mnohdy i vyloženě skandálně jednajícího. Dogmatické poučky nás deformovaly ve smyslu, že všichni ti učenci byli zabíjeni jen za zveřejňování svých vědeckých bádání, ale tak tomu rozhodně nebylo. Oni také mistrně ovládali umění veřejného provokování, často né nezbytného...zkrátka si někdy potřebovali přihřát i svou vlastní polívčičku a někdy tak činili velmi nešikovně a neuváženě. Ale dosti řečí o obyčejné lidskosti neobyčejných nebo lépe řečeno nedotknutelných. Film se mi jevil příliš vytržený z kontextu, asi jsem očekával i popis jeho naučných bádání, jeho celoživotního díla, nejen tento střep ze života poslední. Volonté je pan herec, přesto se mi zde jevil až nemístně civilní, tak trochu plochý a bezduchý. Nemohu hodnotit výše než průměrem...jó, třeba takový Čepkův Jesenius, to bylo jinčí kafčo. ()

Cascabel

Skvělá kamera a výprava, obdivuhodná mizanscéna, ale jinak je to montaldovsky odtažité, a to i přes silnou politickou aktualizaci. Volonté je zde překvapivě zdrženlivý. ()

nanamarak1

První půlhodina před zatčením je hrozná (výjimku tvoří titulová sekvence, která má dobrou atmosféru). Poté se to začíná rozjíždět a od předání Bruna Vatikámu je film dost slušný. Snímek má navíc pěknou kameru a Volonté v hlavní roli hraje dobře. Fakt škoda úvodu, ale za víc jak 50% to nebude. ()

fafejt001

Tak  jsem jej  konečně  shlédl  v  Tv . Ovšem  dílo   je  to  poněkud  zdlouhavé , často postavy  jsou  uječené , některé  jeho  myšlenky  dost  mimo  , ale  některé  zase  velmi  dobré . Jinak  zahrané  výborně  všemi  herci  , ovšem  hudby  podivná . I  když  v  roce  výroby  tohoto  filmu  asi  strop . Inu  budiž . Já  jsem  byl  celkově  mírně  zklamán  , ale  účel  film  splnil . Ukázal  nové  myšlení  jedince  na  chování  církve  ve  světě . A  to  také  šlo . A  tudíž   v  tomto  ohledu  * * * a půl * . ()

AlDelon

Špičkový historický film o konci Giordana Bruna v jehož popředí se značí zvláštní charisma Maria Volontého a atmosféra historického soukolí. Nejméně v druhé řadě stojí vizuální krása daná jak kamerou tak prostředím. Pompézně se skvějící interiéry církevních i světských budov evokují pro svůj cit ve zpracování S.Kubricka. A ačkoliv je Giordano Bruno filmem poněkud chladným a odměřeným, prosvítá velmi barvitě dobová nálada a hlavně -justiční vražda. Giordano Bruno je film posmutnělé cesty osvobození vstříc zřejmému postihu. ()

PTuranyi

Skvelý obraz doby poznačenej inkvizíciou a neslobodou premietnuté na osobe Giordana Bruna a jeho smrti. Skvelé dialógy a herecké výkony. 90% ()

StaryMech

Z průměrně napsaného a režírovaného filmu trčí Brunova úctyhodná osobnost, spolehlivý Volonté a Storarův šerosvitný manýrismus podle Caravaggia. Montaldo, víc politický řečník než inspirovaný umělec, se už dřív pasoval do role chodícího levicového svědomí Západu, a nadále ji bere až příliš vážně. ()