Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nová mise, noví nepřátelé, nové milenky! James Bond se vrací... Nečekaný úspěch prvního filmu s Jamesem Bondem (Dr. No z roku 1962) měl za následek takřka okamžité volné pokračování. V příběhu Srdečné pozdravy z Ruska se šarmantní britský agent s číslem 007 (Sean Connery) vydává nikoli do Sovětského svazu, jak by napovídal název, nýbrž do Turecka. V Istanbulu se spojí s pracovnicí ruské ambasády Táňou Romanovovou (Daniela Bianchiová), která chce údajně přeběhnout na Západ a nabízí Britům sovětský šifrovací přístroj Lektor. Bond i jeho nadřízení vědí, že je to past. Avšak zatím netuší, že režii nad událostmi nemá sovětský nepřítel, nýbrž mezinárodní zločinecká organizace, vedená nepolapitelným šéfem Blofeldem. Celou akci pro něj vymyslel a naplánoval geniální československý šachista Kronsteen (Vladek Sheybal), provedením jsou pověřeni zrádná sovětská agentka Klebbová (Lotte Lenyaová) a všehoschopný zabiják Grant (Robert Shaw). Blofeldovým cílem je poštvat obě světové velmoci do války a po jejich vzájemném oslabení se chopit světové nadvlády. A zabít Jamese Bonda... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu

Recenze (478)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Po takovém rozjezdovém Doktorovi No vnímám tenhle film jako první klasickou Bondovku kdy nepřemožitelný agent začíná používat technické vychytávky od pana Q. Poprvé se na scéně objevuje Blofeld i když zatím jenom jako ten muž v pozadí který tahá za nitky a špinavou práci za něj dělá někdo jiný. Taky tu máme už klasickou předtitulkovou scénu a další obvyklé propriety. Ano zub času se na tom podobně jako i na jiných starších Bondovkách podepsal, ale akce je pořád špičková a natočená v klasickém oldschool stylu. Přes perfektní přestřelku u cikánů přes nářezovou bitku ve vlaku až po explozivní finále. Jasně Bondgirl tu není úplně z kategorie těch výjimečných a mimo maskovaného Blofelda tu nemáme žádného jasně daného hlavního záporáka i když z Roberta Shawa a jeho namakanýho zabijáka Granta jde respekt každým coulem, ale všechny tyhle detaily necháme být. Už totiž nemám potřebu kverulovat u starých prověřených kousků který sice nejsou bezchybný, ale narozdíl od těch současných rádoby hitů obstojí i v dnešní době a přesně v tomhle duchu budou i moje ostatní komentáře k Bondovkám. Tohle je jedna z nichž u kterých jsem šel nakonec na ten plný počet a za mě osobně asi druhý nejoblíbenější film ze série s Connerym.95% ()

woody 

všechny recenze uživatele

2. bondovka - SPECTRE se na agenta OO7 nakrkla a připravila důmyslnou pomstu za Dr. No. Geniální šachista Kronsteen naplánuje důmyslný plán jak se zbavit "sexistického dinosaura" v čemž mu pomáhají takový poskoci jako Rosa Klebbová, Morzeny (Walter Gottel se později objevil jako generál Gogol - šéf KGB) a hlavně Rudý Grant. Vraždící stroj s vypracovanou muskulturou. Nádherná bond-girl, památná rvačka ve vlaku a skvělý scénář slibují skvělý zážitek. Ale to by tu nesmělo být tolik uňuděných scén - hlavně těch v cikánském táboře. Bylo skvělé, že za rok přišel Guy Hamilton, protože s Youngem by z Bonda zbyla maximálně trilogie. ()

Reklama

Rominator 

všechny recenze uživatele

2. Bondovka - Na scéně se poprvé objevuje Q a Bond dostává smrtonosný kufřík, který obsahuje střelivo, vrhací nůž, odstřelovací pušku a slzný plyn. Svoji premiéru si také odbude Ernst Blofeld (vůdce zločinecké organizace SPECTRE), kterému zatím nebylo vidět do tváře. Za zmínku stojí na tu dobu velmi dobře choreograficky udělaný fyzicky intenzivní souboj ve vlaku mezi Bondem a Grantem. ()

Sobis87 

všechny recenze uživatele

Po pomalejším rozjezdu v podobě Dr. No se agent 007 předvedl v plné síle. Srdečné pozdravy z Ruska oplývají nezvykle zamotaným a pečlivě budovaným příběhem, který je strhující od první do poslední minuty. Na první nástup Bonda (toho pravého) na scénu si musíme počkat více jak čtvrt hodiny, tento čas je ale plně využit v mistrném budování napětí okolo jeho postavy - nejdříve se setkáme s padouchem, který je na poli několika málo minut představen takovým způsobem, že se divák o Bonda začne bát ještě dříve, než ho poprvé spatří, protože...protože ten blonďatý Rus je zatraceně působivý. Jestliže divák musel v Dr. No celou hodinu čekat, až se konečně seznámí s padouchem, zde je těch padouchů několik a jsou nám představeni hned v úvodu, spolu s tím je poodhalen i plán zločinecké organizace SPECTRE, díky čemuž je napětí navozeno hned v úvodu. Celý úvod je ukázkou mistrné scenáristické výstavby expozice a každého, kdo se aspoň trochu zajímá o scenáristiku, zajisté nadchne. Divákovi jsou poté dodávány různé atrakce - dočkáme se postupně gradující tiché vraždy, davové akční sekvence v cikánském táboře, nevyhnutelného kontaktního zápasu Bonda se zmíněným Rusem, který překvapuje velkou dynamikou a agresivitou, dále dojde i na souboj s vrtulníkem odkazující na Hitchcockův film Na sever severozápadní linkou (scéna s práškovacím letadlem), honičku ve člunech a ve zmíněném cikánském táboře dokonce dojde i na pravý a nefalšovaný "catfight". Srdečné pozdravy z Ruska toho pro diváka nabízejí vskutku hodně a osobně tento film považuji za vrchol klasických bondovek (filmy s Moorem byly už roztomile úsměvné a brakovité, Brosnanovy filmy mě až na Zlaté oko nudily a udělaly z Bonda zaměnitelný akční film a filmy s Craigem zbožňuji, ale v porovnání s Conneryho filmy jsou už někde jinde - realističtější a méně žánrové). 100% ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Dnešní optikou mi první třetina připadla místy až směšná a dějově hodně zmatená. Jakmile se nastoupilo do vlaku, tak se to zajímavě rozjelo až do závěrečného benátského finále. Jsem příznivcem pozdějšího Bonda v podání Daniela Craiga, takže nemám starší díly zhlédnuté. Bylo tudíž pro mě překvapivé, že se SPECTRE objevila na scéně. ()

Galerie (219)

Zajímavosti (60)

  • V tomto filmu Bond neříká "Bond, James Bond" navzdory faktu, že v knize, která byla předlohou k filmu, ano. (džanik)
  • V románové předloze od Iana Fleminga se šifrovací stroj Lektor jmenoval Spectortvůrci filmu ho ale přejmenovali, aby se název divákům nepletl s organizací Spectre. (ČSFD)

Související novinky

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

24.02.2020

Jedna z dlouhotrvajících tradic bondovské série jsou jejich otevírací sekvence, resp. prology. První takové intro se objevilo v Srdečných pozdravech z Ruska z roku 1963 a od té doby doprovázelo každý… (více)

Reklama

Reklama