Foylova válka

• Velká Británie Foyle's War
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2002–2015), 43 h 35 min (Minutáž: 87–100 min)

Tvůrci:

Anthony Horowitz

Michael Kitchen, Honeysuckle Weeks, Anthony Howell, Ellie Haddington, Julian Ovenden, Daniel Weyman, Tim McMullan, Jeremy Swift, Rupert Vansittart (více)

Série(9) / Epizody(28)

Válka budí v různých lidech různé pocity: vlastenectví, solidaritu, obětavost, touhu ze všech sil pomoci ohrožené zemi. Ale i nenávist, ziskuchtivost, snahu urvat pro sebe co nejvíc, přiživit se na cizím neštěstí... Je to na jednu stranu pochopitelné, protože válečná vřava a všechny její průvodní jevy nahrávají těm nejtemnějším lidským pudům, jsou živnou půdou pro zločiny malého i většího kalibru. V Británii, v níž se celý národ cvičil v zabíjení, v níž byly povolány do zbraně tisíce policistů, v níž existoval přídělový systém a v noci zahalilo celou zemi do neproniknutelné tmy zatemnění, stoupla kriminalita od roku 1939 do roku 1945 o více než padesát procent...

Touto skutečností se nechal inspirovat scenárista Anthony Horowitz (autor např. Vražd v Midsomeru či Poirota) při psaní svého nového seriálu kriminálních případů, propojujících dva žánry: detektivku a válku. Jejich dějištěm je půvabné jihoanglické pobřeží, konkrétně městečko Hastings v hrabství Sussex. V místech, kde se před mnoha staletími odehrála jedna z největších bitev anglické historie, dnes vede svůj malý boj se zločinem superintendant Christopher Foyle. Celým svým srdcem touží být jinde, chtěl by své vlasti sloužit v první linii. Jeho nadřízení však dobře vědí, že nejužitečnější může být právě tady. Neboť i v tomto zdánlivě poklidném koutě Anglie se začínají množit zločiny poznamenané či motivované válkou, zločiny, jejichž vyřešení dá zabrat i tak dobrému policajtovi, jakým je právě Foyle. A důkazem je hned první Foylův případ: vražda německé manželky jistého místního hodnostáře, která unikla internaci, jež je jinak pro všechny "nepřátelské cizince" povinná...

V titulní roli exceluje jeden z předních britských herců Michael Kitchen - pamatujeme si jej např. ze seriálu Hrát králem či z detektivky Smrt pampeliškám, hrál i v několika "bondovkách" či ve filmu Vzpomínky na Afriku. (oficiální text distributora)

IvcaSammet

Další vynikající anglický detektivní seriál, který si mě získal hned na první případ. Foyle's War mě ihned zaujal svým námětem, protože detektivek z druhé světové války opravdu moc není. Netušila jsem, co přesně od seriálu čekat, po první epizodě jsem se ale od sledování nemohla odtrhnout. Kromě vynikajícího scénáře a krásného zpracování za to určitě může z velké části i herecké obsazení. Michael Kitchen je opravdu obrovský sympaťák, na jehož filmografii se v budoucnu určitě zaměřím. I Honeysuckle Weeks a Anthony Howell mi byli sympatičtí hned na první pohled, a právě proto jsem si sledování seriálu tak užívala. Já osobně jsem divák "rýpal", kterému jen tak někdo nesedne, a ve většině případů si najdu alepoň jednu hlavní postavu, které mi něčím vadí, tentokrát se tak ale naštěstí nestalo. Všechny díly si držely svou kvalitu, ať už v období za války nebo po ní, a i když mi v některých dílech přišlo, jako by případy posunuli až na druhou kolej, na celkovém dojmu to nijak neubralo. Přiznám se, že jsem měla z dílů "po válce" trochu strach. Přece jenom byl děj založen na vyšetřování případů v průběhu války, proto jsem úplně netušila, co od v podstatě uzavřeného děje seriálu čekat. Foyle's War ale v žádném případě nezklamal a dokázal naservírovat dalších devět pětihvězdičkových případů. Je sice pravda, že jsem ze začátku nemohla zkousnout poválečné rozdělení původního tria, návrat Sam "zpět do služby" mě ale nakonec přece jenom uspokojilo. Samotný závěr seriálu mě ale trošku zklamal, přece jenom jsem doufala, že se Foyle na konci vzdá své funkce jednou pro vždy a bude mít svůj zasloužený klid. Bohužel nejsem zrovna fanoušek otevřených konců, protože pak vždycky zbytečně doufám, že se tvůrci k seriálu třeba jednou vrátí. Každopádně bych jim ale přece jenom chtěla poděkovat za obsazení Andrewa Scotta, díky kterému jsem seriál objevila. Foyle's War je opravdu skvělý seriál, který rozhodně doporučuju shlédnout a který okamžitě řadím do top desítky. Díky, pane Foyle, bylo mi potěšením Vás poznat. ()

DaeGurth

Hlavní postava si mě nedokázala získat a nepomohlo, že jsem často čekal, než pátrání dospěje k místu, kde už jsem se, myšlenkově, nacházel. Dobové informace jsou zajímavé, ale samy o sobě nestačí. Podíval jsem se a pokračoval dál. ()

vojo

Možno len klasická anglická detektívka, no vír vojnových udalostí ovplyvňujúci konanie postáv dáva všetkému viac než len zaujímavú nadstavbu... ()

Torpid

Epizodický kriminální seriál ve kterém 90. minutová stopáž jednotlivých dílů umožňuje nepředkládat až tak stupidní zápletky a zároveň se pečlivě věnovat vykreslení atmosféry Anglie ve druhé světové válce. Na jednu stranu pozornost na zkresleně uhlazené, odměřené středostavovské prostředí a na druhou stranu svět šmelinářů, fašizujících skupinek, rabujících, korupčníků a dalších kriminálních živlů tehdejší doby. Tenhle zpětný, ne černobílý pohled na svou historii je hodně sympatický. Tradiční britskou TV kvalitu potvrzuje pečlivá výprava, dobře napsané postavy zahrané kvalitními herci. Stačí shlédnout jednu epizodu, abyste si udělali představu, o co se tady jedná. ()

josieaddms

Někdy zajímavé, někdy taky ne. Někdy plné válečné propagandy, jindy vtipné. Někdy ne příliš dobré nápady, jindy příjemná překvapení. Určitě se tomu ale nedají upřít skvělý Britští herci, krásné kostýmy, a zajímavá, strašidelná, děsivá a tajemná doba. ()

Adiemus

Škoda, že superintendant Foyle nemůže kandidovat na post presidenta ČR. Volila bych ho všemi deseti. A samosebou Sam jako jeho mluvčí. P.S. Seriál, který  - aspoň podle mého - neohýbá historii a doporučovala  bych ho všem, kdo fušují - nebo se snaží fušovat - do politiky. A mimochodem, jméno Honeysuckle nemá nic společného se sladkostí medu, jde prostě o zimolez. Stará dobrá Anglie jednoduše nepostrádala romantické anotace - např. téměř "vánoční" jméno Holly... ()

nmarca

Jeden z mých nejoblíbenějších britských detektivních seriálů, je mi skoro líto, že už válka skončila ... ()

reypal

Tihle Britové snad ani neumí natočit vyloženě špatný seriál, já si tedy, alespoň v tuto chvíli, na žádný nevzpomínám. A tenhle toto pravidlo více než dobře potvrzuje. Jestli máte rádi filmy z 2.světové války a zároveň i britské detektivky, tak si pošmáknete dvojnásob. Pokud to mohu posoudit, zdá se mi historicky hodně věrný, Spitfiry burácí nad hlavami, naleštění veteráni všeho druhu v ulicích, uniformy, zbraně - prostě dobová atmosféra je vykreslena výborně. To se týká i jednání postav, kdy se ze značnou sebekritičností zobrazují i věci ne moc příjemné, méně známé: ať už jde o rabování v rozbombardovaných domech nebo div ne lynčování v Anglii dlouhou dobu žijících Němců a po vstupu Itálie do války i Italů a zároveň nastoluje i zajímavé morální otázky např. potrestat (myšlen trest smrti) člověka, který spáchal vraždu, i přesto, že právě pracuje na věci, která by mohla ve válce zachránit tisíce životů jiných. A když k tomu přidáte výborné herecké obsazení, ať už jde o typicky anglicky zadumaného inspektora Foyla, jeho nezbytného pomocníka nebo velice sympatickou a ještě víc zvědavou řidičku Sam, vyjde vám z toho zase trochu jiný originální pohled na 2. světovou válku, která zde slouží jako výborné kulisy pro často zapeklité a složitě propletené kriminální případy. ()

Danthare

Na tomto detektivním seriálu oceníte hlavně skvěle zvládnutou kombinaci detektivního příběhu s válečnou tématikou. Pro mě jako fanouška dobré detektivky a válečné filmové i dokumentární tématiky je seriál Foylova válka balzámem na duši. ()

Tempest

Výborný seriál, klasická britská detektivka zasazená do zajímavého prostředí Anglie 1940 - 41, kdy ještě zdaleka nebylo jasné, jak válka dopadne. Skutečně ojedinelé spojení detektivky a válečného prostředí, které výborně funguje i díky výborným hereckým výkonům. Škoda jen, že ČT dávala tento seriál v tak pozdní hodinu, ani jsem nemohl díky tomu vidět všechny díly. Přivítal bych i nějaké pokračování, dobrých detektivek není nikdy dost. ()

mFranta

Seriál s velmi originálním námětem. Až do jeho shlédnutí jsem si myslel, že za války kriminalita nebyla. Ale ona byla i mezi padajícími bombami. ()

SNCF

Velmi povedená detektivní série zasazená do velmi neobvyklého prostředí. Ne, nemyslím Anglii, myslím období druhé světové války! ()

Hejmy

Typická britská detektivka. Nejvíc se mi líbilo to prostředí druhé světové, ale i to že udrželi uroveň děje po celou dobu seriálu. ()

Devilskitten

Hodně povedený detektivní seriál...plinulý, zajímavý děj, propracované postavy a i něco naučného z dob války...Britové mají prostě kvalitní seriály, nemám jim co vytknout, tento sice není to úplně můj šálek kávy, nejsem zrovna příznivec válečné doby, ale rozhodně si zaslouží 4* :) ()

Peabody

velice mne zaujalo zobrazení doby, které mi řeklo věci, o nichž jsem netušil. po sedmi dílech musím ocenit několik věcí: prvotřídní herecké výkony, jemná a vžrazná mimika M Kitchena, práce s ústy / jak se dozvědět mnohé o době o které vím málo, nenásilně / jak se vypořádávat s vlastními temnými prvky v minulosti společnosti, aniž bych jednostranně psal Zemana nebo Zdivočelou / , Za zmínku stojí i vývoj hlavní postavy ve válečné době, to, jak se nemechanicky řeší dilema mezi tím potrestat viníka nebo jej nechat běžet v zájmu válečného úsilí / mezinárodních vztahů / závažnosti viny atd. To je hluboký přesah, se kterým se v krimi setkáváme jen málokdy, ale jistě existuje. Hlavní detektiv je přesvědčivý, velmi se mi líbí i herecky, jakkoli na první pohled není výrazný, a jeho trochu trhlá Sam je taky fajn. Detektivky docela britsky klasické a slušné, i když páter Knox by asi místy měl poznámky k desateru, ale jen jemné (a řekl bych, že některé zápletky jsou i detektivně mistrně napsané). Dlouho už jsem neměl takovou chuť dokoukat díl a podívat se na další, jako tady, skoro bych řekl, že je to pro mne 4+ - po sedmém dílů už jsem tu pětku dal. Rozhodně doporučuji, pokud nevyžadujete hlavně akci, střílení, sex a rychlost (ne že bych vše zmíněné odmítal). Ale pokud si chcete užít atmosféru a něco nového poznat, ano, rozhodně. Jeden z nejlepších seriálů co jsem viděl a že jich bylo. po shlédnutí 7 sérií bych jen doplnil, že některé díly jsou na mne až moc depresivní, ale je jich málo. A nechápu dabingovou firmu, jak mohla na poslední dva díly nahradit herce Jiřího Štěpničku, který byl výrazný a vynikající, panem V Benešem, který není ani jedno. ()

poppy75

sledujem tento serial 14 rokov od jeho prveho uvedenia-a musim povedat,ze je v mnohom sakramentsky aktualny,vela postrehov by sme kludne mohli pridat ako komentare k sucasnemu dianiu...hoci ide o kriminalny serial ,nosnou linkou je aj tak vojnova tematika...pobavilo ma, ze anglicania maju aj k vojne taky nobl postoj :) hlavna postava ch. foyl ako i jeho predstavitel m. kitchen su velmi sympaticki..aj ked vojnove filmy a serialy uz z principu nemusim,toto ma obvzlast zaujalo..ano,mozno je to trosku zidealizovane,ale splna to tu svoj ucel a rozhodne to nie je gyc-vykreslenie skutocnych zlocinov,ktore presahuju roky i krajiny bolo zobrazene uplne skvele-ako napriklad v jednej z prvych epizod-50 lodi...a z povojnoveho pokracovania vypichujem predposlednu epizodu trespas-velmi vystizne momenty smerom k sucasnosti... ()