Skandál v katolické škole

• USA The Dangerous Lives of Altar Boys (více)

Dramatický příběh ze 70. let nás zavádí do katolické střední školy, kterou navštěvují dva kamarádi Francis (Emile Hirsch) a Tim (Kieran Culkin). Oni i jejich nezkušení spolužáci zatím vnímají svět podle jednoduchých pravidel. Existuje dobro a zlo, které od sebe lze vždycky odlišit. Sestra Assumpta (Jodie Foster) v jejich životech figuruje jako úhlavní nepřítel a proto chlapci nakreslí komiks, v němž sestra vystupuje jako zloduch na motorce. Ve skutečném životě oba přátele potkávají události komické i vážné a maturita se blíží. Francis prožívá první lásku ke spolužačce Margie (Jena Malone) a zjišťuje, že život není takový, jaký se zdá a že dospět znamená naučit se samostatnosti. Cesta od nevinnosti k poznání není vůbec lehká (oficiální text distributora)

suicide

Jediné, co mě naštvalo na jinak dobrém filmu bylo to klasické převrácení hodnot, tak často známé nejen z amerických filmů. Totiž to patetické rozplývání se nad bolestí a smrtí zvířete a přitom se zároveň těšit z plánování bolesti a možná i smrti jiného člověka. Jak neporovnatelné! Když si ale odmyslím tento fakt, myslím si, že toto spojení animáče a dramatu s mladými herci bylo ideállí kombinací. Jodie Foster se stala více než důstojným nepřítelem dvěma klukům, i když vlastně až tak nepřítelem také zase nebyla... ()

Remedy

Krásně příkladná ukázka díla, které dokáže vyprávět o puberťácích a podat všechnu jejich vzdorovitost, neúctu téměř k čemukoli a mladickou rebelii způsobem, který chytne za srdce. Dětští herci jsou nejlepší ve své přirozenosti, protože jak toho logicky ještě nestačili mnoho „nažít“, projevují se na plátně „živočišněji“ a divákovi předávají spíše něco ze své soukromé stránky než z naučených replik. Konkrétně teď mluvím o Jeně Malone a Emile Hirschovi, kteří jsou ve svých rolích opravdu vynikající. Film má vynikající dramatický spád, kdy postupně vygradují až do maxima obě příběhové linie, jejichž konečná emoční síla je dosti značná. Úplně mě to tzv. nesundalo, ale trochu to se mnou zamávalo.) ()

Skip

Příjemný film o kamarádství, drobných i větších lotrovinách, dobře zahrané a pěkně udělané úniky do komiksového světa. ()

Tygrys

Velmi milé překvapení a zpestření jednoho nedělního odpoledne pro mně. Emile Hirsh opět výborný (Lords Of Dogtown) a stejně tak Kieran Culkin (Igby Goes Down). Jodie Foster příjemná a Jena Malone... té bych taky neodolal. Mohu jen doporučit. 4,5* ()

Sheldra

Závažná sdělení a touha po rebelii, kterou se kluci snaží vyřádit na stožárech, sochách středověkých světic a ve výstižných komiksových vsuvkách, jsou bohužel podána tak nezáživným způsobem (jako by se v tom filmu nic nedělo, hergot, jako by se odehrával tak nějak lineárně a pak najednou pecka, kterou vše končí), že mi to prostě moc nesedlo. ()

janek85

Na tento fil jsem narazil opravdu náhodou. Už i ten název mě docela zaujal. Příběh je s hodně zajímavým námětem. Nevím, zda je to podle skutečné události, ale proč nemůže? Takové věci se po světě dějí. Myslím si, že by se takové náměty měly více zfilmovávat, ať lidé vědí, co se ve školách děje. Teď přejdu k hodnocení samostatných sektorů: Rozohodně chválím 2 hlavní herce. A taky chladnou Jodie Fosterovou. Atmosréfa byla opravdu ponurá. Film se mi moc líbil a doporučuji ho všem zhlédnout. 80% ()

MartinNDL

Opět jeden opomíjený, leč výjimečný filmeček. Po zhlédnutí "Igbyho" jsem dostal obrovskou chuť vidět další film s K. Culkinem. Vybral jsem si snímek z téhož roku, který co do tématu má právě s Igbym dosti společného. Jedná se o revoltující mládí. Tentokrát jde o konfrontaci dvou protichůdných rovin. Tvrdé křesťanské výchovy, která je hrdinům (dvou klukům) ordinována skrze střední školu, kterou navštěvují, a která je (jak již vyplývá z názvu filmu) školou katolickou a touhou či sny chlapců po dobrodruství, na něž myslí hlavně díky komiksům. Ty jsou pro hochy jediným únikem z reality, která je ubíjí, a kterou tak nesnášejí. Nepřítelem číslo jedna je pro ně jeptiška/učitelka (Jodie Fosterová). Snaží se jí znepříjemňovat život, jak to jen jde, ale postupem času se stávají oběťmi svých originálních ovšem nebezpečných nápadů. Tragický příběh, který už od začátku spěje k smutnému a drsnému konci má ještě další rovinu. Jde o první lásku jednoho z hrdinů, pochopitelně také složitou a komplikovanou. Film není rozhodně klišé, je to velice realistická a i dnes aktuální studie části života revoltující mládeže. Svým způsobem jde o velice podobný motiv jako u "Smrti panen". Snímek podpírají perfektní herecké výkony a jako bonus jsou krásné komiksové pasáže, nimiž je celý film propleten. ()

Marqta

Zajímavý film, který boří klišé filmů o rebelujících klucích. Velkým plusem je prolínání hraných částí s těmi, které jsou formou komixu ve které vystupují oni kluci/suprhrdinové. Díky tomu člověk může poznat lépe jednotlivé postavy, ale také to je originální prostředek k tomu, aby vás film nezačal nudit. A Jodie to zahrála dokonale odporně :) ()

Lischai

Tohle je jeden z těch zvláštních filmů. Co je uvnitř? Jednak nostalgický feeling dospívání: léto, kamarádství, komiksy, blbnutí party kluků. Jednak jakési temnější tóny skutečných tajemství, problematického dospívání. A konečně WTF dějová linka s pumou (zvířetem). Nostalgické tóny jsou super, temnější tóny jsou super a uvítal bych jich dokonce víc (Jena Malone!), ale puma je prostě moc. Asi bylo cílem ji udělat realisticky, ale vždycky, když ji šli kluci řešit, měl jsem touhu kus přeskočit, protože jsem tomu nějak moc nevěřil. Tak celkově asi za 3*. Soundtrack dobrý a Jena Malone byla zjevně tak jasný typ na melancholickou zraněnou školačku stejně, jako je teď Peter Dinklage na trpaslíka. ()

Martin741

Pravom to prepadlo, niekedy som mal z Dzodi Fosterky a z rezisera pocit, ze si myslia o kazdom jednom cernoprdelnikovi, ze ma na starosti len obchytkavanie malych chlapcov. Jo, aj cernoprdelniky jsou lidi - a takto teda ne, takyto zjednodusujuci obraz odmietam : 20 % ()

marcek

Vážně úžasnej film. Hodně dlouho jsem se na něj těšil, protože jsem ho v programu viděl už týden dopředu. Samozřejmě mě nezklamal. Kierana jsem viděl poprvé, a doufám, že ne naposled - je dost dobrej. Emilie Hirsch je stará známá, ale hlavně mě zaujala Jena Malone, která byla vážně bomba. Dost dobrej film. ()

DruidKarel

973. hodnocený film: Emile Hirsche a Jenu Malone jsme mohli již vidět ve snímku "Útěk do divočiny". Kieran Culkin zazářil ve filmu "Igby". A Jodie Foster se předvedla v hororu "Mlčení jehňátek". To už je ale pryč a teď tu máme "Skandál na katolické škole", kde parta zhýralců opovrhuje církevními zákony školy, kde studují. Proti nim stojí Jodie Foster coby matka představená a oni ji vidí jako nepřítele číslo 1. Proto také utíkají ve svých fantaziích do komixu, kterým žijí nejen oni, ale i jejich parta. Kde je ale konec legrace a kdy jde už o život? To poznají až pozdě, když Tim (Kieran Culkin) zemře na pokousání gepardem, kterého lovili, aby jej pak dali sestře představené do kabinetu. 5* pro ten nápad a za výborné herecké výkony hlavních hrdinů. 5* ()

Kwaichi

V prvom rade sa mi nepáči ako vo filme vykreslili pohľad na rehoľných vychovávateľov. Treba si uvedomiť, do škôl podobného typu najčastejšie umiestňujú deti, s ktorými si iní nevedia dať rady a deti zo sociálne slabších vrstiev. Je to niečo podobné ako u nás cigáni - ich rodičia a deti sa stále sťažujú, ako sa ich deti majú v škole zle, aké sú tam zlé učiteľky a ako sa k ním všetci správajú racisticky. No všetci vieme, aká je pravda... Ja osobne som taktiež chodil na cirkevnú základnú školu (bola najbližšie k môjmu bydlisku) a vôbec sa nesťažujem, mal som sa tam nadmieru dobre. No a teraz nazad k filmu. herci - teenageri podali skvelý výkon. Svet mládeže bol vykreslený dokonale. Najlepší priatelia, hra na superhrdinov, všetky tie šibalstvá a prvá láska. ()

Wormboy

Clovek, ktory vymyslal nas distribucny nazov by si zasluzil zlatu medailu za blbost, pretoze nieco tak scestne sa len tak nevidi ani v nasich distribucnych vodach. Film ako taky je v pohode, nic prevratne som mozno aj v dosledku extremne nevydarenemu ceskemu dabingu nezazil a tak mi nezostava nic ine, ako zaradit tento film do siveho katalogu priemernosti. ()

sulimo

Kvalitní, nápadité, občas i vtipné, ale mě se to prostě nijak výrazněji nedotklo. Což je prostě špatně. ()

Juto

Vzhľad a dojem filmu je úplne očarujúci. Jeden z najinvenčnejších a najtragickejších filmov o dospievaní za posledné roky. 7/10 ()

czejny

Parta kluků v katolické škole...člověk by si představil pár klučíků v konzervativním stejnokroji, modlící se ráno a večer. Možná to vše tak bylo, než se tal "Skandál v katolické škole". Hlavní hrdinové Francis a Tim se snaží vzdorovat jejich katolickému vychování a v tom jim pomáhá alkohol, tráva a hlavně svět komixu, ve kterém žijí vlastní svět. Skrz celý film jsou propleteny animované sekvence. Někdy trefně doplňující situaci odehrávající se v reálu, jindy zas na obrazovce trapně poskakující animované postavičky. Avšak k vykreslení vlastního světa našich hrdinů, to bohatě stačilo. Konec filmu s pumou trochu zklamal oproti bravurnímu začátku s padajícím sloupem na flašku. Nicméně pěkný film o mladické nerozvážnosti, zamilovanosti a vzdoru proti všemu...svatá Agáta by vám mohla vyprávět :) ()

vesper001

Bratři a sestry! Díky tomuto filmu můžete vidět nejen pěkně zpracované komiksové fantazie hlavních hrdinů, ale dozvědět se i několik skutečností, které se vám mohou v životě hodit. Totiž že věrci i bezvěrci jsou v pubertě úplně stejní a kromě šestého přikázání se hlouběji zajímají i o porušování pátého, sedmého, osmého a desátého. Že učitelé, ať jsou to profesoři, anebo v tomto případě odměřená sestra a divný kněz, to se svými svěřenci (zpravidla) myslí dobře. Že velký malér je někdy ještě větší, než vypadá. Že čím víc pum, tím víc adidas a že ten, kdo vymyslel český název tohoto filmu, by zasloužil načechrat dřevěnou nohou temenní mozkový lalok. Slyšeli jste slovo Vesper. ()

fantoci

Parta spolužáků prožívá problémy s dospíváním v americkém dramatu. Jejich klukoviny jsou někdy drsnější, než je zdrávo. Jsou sedmdesátá léta a nacházíme se v katolické škole. Hlavním nepřítelem Tima a Francise je vyučující sestra Assumpta (Jodie Fosterová). Chystají plán, jak svoji sokyni potrestat. V příběhu vystupuje několik dalších zajímavých postav, např. dívka Margie Flynnová, která skrývá jedno děsivé tajemství. Nebo další pozoruhodnou postavou je Otec Casey. Ten má pro klukovské představy porozumění. Film je zajímavý tím, že je doplněn i animovanými sekvencemi. Ty znázorňují komiksovou fantazii jednoho z hrdinů. Chystaná klukovina, pomsta pro sestru Assumptu, končí tragédií. ()

Ivush

myslíte si že je všechno v pohodě a nemůže se nic stát, všechno je pro vás zábava a máte dobrý kámoše...co by se tak mohlo stát? ()