Skandál v katolické škole

• USA The Dangerous Lives of Altar Boys (více)

Dramatický příběh ze 70. let nás zavádí do katolické střední školy, kterou navštěvují dva kamarádi Francis (Emile Hirsch) a Tim (Kieran Culkin). Oni i jejich nezkušení spolužáci zatím vnímají svět podle jednoduchých pravidel. Existuje dobro a zlo, které od sebe lze vždycky odlišit. Sestra Assumpta (Jodie Foster) v jejich životech figuruje jako úhlavní nepřítel a proto chlapci nakreslí komiks, v němž sestra vystupuje jako zloduch na motorce. Ve skutečném životě oba přátele potkávají události komické i vážné a maturita se blíží. Francis prožívá první lásku ke spolužačce Margie (Jena Malone) a zjišťuje, že život není takový, jaký se zdá a že dospět znamená naučit se samostatnosti. Cesta od nevinnosti k poznání není vůbec lehká (oficiální text distributora)

Davies182

Parádní snímek! Člověk ani netuší, jak moc nezávislé to je, když se to navenek třpytí jako to nejblištivější zlato! Pro všechny fanoušky netradičních příběhů, neotřelého filmového zpracování, komiksu a dramatu naprostá klasika. Nehledě na to, že většina lidí ani netuší, že si zde Jodie Foster zahrála tak výtečně napsanou roli, a Emile Hirsch tu válí daleko před svými nejlepšími hereckými léty. ()

MISSha

Moc příjemný film o dospívání,zahřeje u srdíčka když vidíte jak ti ''rebelové katolické církve'' vyvádějí různé klukoviny ,zaživá se první láska a končíc (bohužel) smutným koncem.Vynikající Kieran Culkin je lepší herec jak jeho slavnější bratr a Emile Hirsch znovu obhájuje moji domněnku že je nejlepším mladým hercem nové generace. ()

JohnnyD

Neviem, či som jediný, ale osobne som mal taký pocit, že tento film má s Donniem Darkom spoločného viac ako len hlavnú predstaviteľku. Nebudem to ale rozvádzať, keďže by som musel spoilerovať a v konečnom dôsledku mi to ani nevadilo. ... Altar Boys sú skvelou retro-drámou, v ktorej je bohužiaľ natrepané príliš veľké množstvo motívov, ktoré nie sú zlé, ale aby boli dostatočne rozvinuté, film by musel mať aspoň 3 hodiny. Všetko, čo bolo vo filme som si zaľúbil, ale chcel som toho tam vidieť viac. Komplikovaná láska, rebelanstvo v katolíckej škole, comicsová dejová sub-línia ... Ako zápor mi tu nakoniec, okrem nerozpracovanosti mnohých dejových línií, príde hlavný predstaviteľ (Emile Hirch?), ktorý je nemastný a neslaný ... narozdiel od brilantného Culkina, zvodnej Malone a pekelnej Foster. ()

Cappuccino

Byť tak o 2-3 roky mladší, možno by sa mi Altar Boys náramne ľúbili, no teraz už akosi nedokážem zachytiť pointu snímku. A akýže bol vlastne zámer tvorcov? Povedať nám, že aj zábava s priateľmi má svoje hranice a môže vyvrcholiť do nepríjemného záveru? Alebo že sú učitelia na cirkevných školách protivní a nesympatickí odľudovia? Neviem. No minimálne za sledovanie mladého a podotýkam excelentného Kierana Culkina tá jedna projekcia určite stála. P.S. Vďaka bohu sa z Hirscha vyklubal solídny herec, pretože v Altar Boys bol ešte akési neskúsené drievko. ()

FrodoF

Nebýt toho srdceryvného závěru dal bych klidně i plný počet, protože tento film se skvělým scénářem i hereckými výkony mě opravdu hodně potěšil, jen škoda že to s tou pumou nevyšlo:-))) ()

thecentre

Tak presne takéto filmy to je můj šálek. Normálně bych dal asi jenom 4* za ty zbytečné, přestylované komixové sekvence, viděl jsem to ale s českym dabingem takže * navíc. ()

sharky

85% Je vždycky příjemné vidět film o dospívání, kde puberťáky hrají skuteční puberťáci a ne přestárlí třicátníci, kde nikdo nesouloží s jablkovým koláčem, ale spíš hledá sám sebe a svoje místo na slunci a do toho samozřejmě vyvádí různé klukoviny a zažívá první lásku. To k tomuhle věku prostě patří. Velmi zajímavé a nápadité je propojení děje s komixem (výtvarně velmi dobře zvládnutým) a třešničkou na dortu jsou skvělé uvěřitelné herecké výkony. ()

mm13

Typický okrajový snímok o dospievaní - otvorený až mierne nekorektný, tu naviac ozvláštnený výletmi do komiksového sveta. Nie je to také originálne, ako sľubuje námet, resp. nie je to tak zručne natočené, ako by si takýto námet želal (v potenciálne pôsobivom finále to potom bolí najviac). Ale určite som sa nenudil, obdivoval sa v herectve dvojice hlavných hrdinov (prečo každý chváli Culkina a málokto spomenie nemenej talentovaného Hirscha?) a zmietal sa v pocitoch k "Drevenej nohe", ktorú neopakovateľne (a na akom malom priestore!) stvárnila Jodie Foster... bez preháňania v jednej zo svojich najlepších (najnáročnejších) rolí! ()

N.Strauber

To se snad nedá hodnotit... Vím jen, že tohle absolutně není styl filmu pro mě. Příběh nebyl úplně špatný, ale co mám dělat, když mě hlavní postavy iritují stejně jak ty komiksové vsuvky? Nebýt Jodie Foster, tak o tomhle filmu ani nevím - což by bylo dobře. Během sledování jsem si říkal, kam to sakra vlezla a jakto, že se to tolika lidem LÍBILO...? Velké zklamání a asi bych dal spíš 1*, ale zas takhle surový být vůči Jodie nemůžu. :) ()

5150

90%.. Zejména příběhem a atmosférou daleko lepší než MŮJ SVĚT, který rovněž kombinuje hrané pasáže s komiksovými vsuvkami. ()

rawen

Vcelku neškodný film, který mě jen utvrzuje v tom, že Jodie Foster je půvabná i jako jeptiška s dřevěnou nohou, všichni bratři Culkinovi hrají úplně stejně a Jenna Malone mě prapodivně přitahuje :) Jako TV film v sobotu odpoledne fajn. 6/10 ()

Agatha

Na první pohled nijak zvlášť zajímavý snímek, ale svým nápaditým námětem a zpracováním mě hodně zaujal. Kombinace hraného filmu a komiksu je také dost neobvyklá a právě proto tolik zajímavá. Animace se mi sice až tak moc nelíbila, ale mohlo to být ještě horší. Přání mladých studentů v ní však byla vyjádřena naprosto přesně. Herecké obsazení se mi podle jmen nezdálo nikterak zajímavé, tedy až na Jodie Foster. Ale herecké výkony všech jsou hodně přesvědčivé a na úrovni. Část příběhu vyznívá komicky, ale daleko větší podíl tu má drama. Nepěkné následky nekalého nápadu jak dopravit pumu do pokoje nenáviděné "dřevěné hnáty" byly dobře promyšlené a zahrané. Obzvlášť záverečná řeč v kostele byla dojemná a působivá. Hudba skvěle celek dotvořila. Časem se opět na tento neobyčejný snímek rád podívám. ()

Terva

Zkuste odpustit a zapomenout, když je vám teprve čtrnáct let. Scénář : Michael Petroni a Jeff Stockwell. Kamera : Lance Acord. ()

JohnCZ

Blbej českej název ve mě evokoval další z řady blbin pro děcka, ale nenechte se mýlit. The Dangerous Lives of Altar Boys je svým způsobem dospělejší film, jak velká část hollywoodské produkce a už rozhodně to není film pro děti. Film zobrazuje dospívání několika kamarádů - první lásku, mladickou nerozvážnost (pravda, tento prvek je v závěru dost přitažený za vlasy), ale i náhled do pocitů. Ty umocňují komiksové sekvence, které mi zpočátku moc neseděly, ale až později jsem si uvědomil jejich důležitost a snahu zobrazit emoční stránku ještě trochu jinak a nakonec je považuji za naprosto zásadní. Teenagery hrají opravdoví (tehdejší) teenageři, kteří v současnosti patří mezi známé osobnosti filmového plátna. Kdyby se tvůrci vykašlali na tu těžko uvěřitelnou dějovou linku s pumou a zaměřili se na tu s Jenou Malone, bylo by to za pět. ()

Lokutus

Velmi překvapivá perla, která právem kralovala v roce 2002 festivalu nezávislé produkce Sundance. Skupina znuděných kluků v církevní škole vyvádí různé výtržnosti, která se velmi rychle stupňují, až záhy nabírají sebezničující charakter. Mimořádně působivě natočený malý snímek, který se zcela obejde bez filmařských klišé, překvapivý, originální a VELMI poutavý s kvalitními hereckými výkony většinou nepříliš známých herců - jedinými známějšími jmény jsou Jodie Foster (v roli vrchní jeptišky Nunzilly), která snímek zaštítila i producentskou spoluúčastí, Kieran Culkin a Vincent D´Onofrio (který je však k nepoznání). Hraná akce se prolíná se stylizovanými animovanými sekvencemi, které jistým pokřiveným pohledem reflektují hereckou akci a tvoří stylový protipol. Dalším prvkem, který filmu přidává na síle je hudba Marca Beltramiho, která v hrané části snímku je velmi decentní a komorní, zatímco v animovaných sekvencích nabírá na monumentálnosti... Jako celek velmi překvapivý snímek, který je IMHO tím nejlepším v čem se kdy Jodie Fosterová objevila - Taxikáře a Mlčení Jehňátek nevyjímaje... ()

Tayen

Řekli by jste, že Jodie Foster bude hrát druhé housle pubertálním hercům? Peter Care by to nejen řekl, ale taky udělal. Těžko říct, kam film zařadit, povětšinu času se totiž tváří jako komedie s celkem táhlým dějem s komiksovými prostřihy. Film není tak nudný, abyste ho vypnuli, ani tak poutavý, abyste zmáčkli pauzu, když si jdete udělat svačinku. Pokud ovšem nezmáčknete pauzu v posledních 15-ti minutách přijdete o vrchol. Dospívající herci se hodně snaží a dá se říct, že jim to vychází, přesto jejich umění není natolik přesvědčivé, aby film s pomalým tempem u mne vyzdvihli na čtyři hvězdy. ()

Siegmund

Když jsem si četl komentáře k tomuto filmu, moc jsem se na něj těšil. Je mi až líto, že nemohu nadšení z tohoto díla sdílet s těmi, kteří na tento film napsali tolik chvály. Nejprve jsem uvažoval o tom, že bych zde uvedl, co všechno mi na tomto filmu vadilo. Zůstanu však raději u toho, že napíšu, v čem se shoduji s ostatními, Není toho mnoho, vlastně to jsou jen dvě věci. Pěkné herecké výkony a k mému skutečnému překvapení komiksové scény, do kterých děj opravdu nenásilně přechází a dotváří jej. Všechno ostatní mi na filmu vadilo. Na prvním místě bych uvedl to do nekonečna se opakující přitakání JO, kterými se dialogy jen hemží. Možná se v originále opravdu vyskytuje, ale copak nemá čeština dostatek synonym, aby ho alespoň tu a tam nahradila? Už jen kdyby se místo přitakání JO objevilo třeba HM nebo obyčejné NO. Jistě by neublížilo ani neutrální ANO. Na druhém místě bych jmenoval ošklivý dabing. Dále pak v rychlém sledu následuje zcela smyšlený a za pravdu se vydávající děj. Možná, že má děj nějaký pravdivý základ, ale tak jak byl podán, je nesmyslný. Tolik pomstychtivosti a násilí, kolik se objevuje v mysli hlavních aktérů, by bylo na pováženou u pubescentů bez vzdělání, natož tak u žáků katolické školy. Způsob sundávání sochy, tak jak byl předveden, je zcela nesmyslný a pochopitelně i neuskutečnitelný. Také to, že by se případem zmizení sochy nezabývala policie, je iluzorní. Do zoo žáci jeli autobusy. A podle toho, že si cestu krátili zpěvem a prohlížením komiksů, a podle toho kudy vedla cesta, usuzuji na to, že zoo nebylo v sídle školy a ani v dosahu městské dopravy. Ovšem v příštích dnech tam kluci dojeli jen tak na kolech a později tam dorazili i pěšky. Je mi také záhadou, co to bylo za den a jaká to byla hodina, že se kluci mohli jen tak do zoo vloupat a zcela volně se tam pohybovat. (neděle 09.08.2009) ()

blackrain

Český název je opravdu hodně zavádějící. Pořád jsem čekala, kdy dojde na pořádný skandál, kdy se konečně stane něco bláznivého, šíleného nebo snad i šokujícího. Asi mě hodně ovlivnil jistý bulvární plátek. Postupně se z příběhu stává drama, které bohužel nebude mít dobrý konec. Kluci žili komiksem, ten se prolíná celým filmem. Vydal by na celý samostatný příběh. Docela bych se na něj podívala. Parta okolo Kierana Culkina dělala nejrůznější blbosti, aby se zabavili a naštvali svou vyučující jeptišku, které přezdívali Dřevěná noha. Chtěli se jí pomstít, ale jejich bláznivý nápad s pumou jim nevyšel. ()