Dívka Mattie Rossová odjíždí z rodné farmy, aby našla a pohřbila svého otce. Ten se před časem vydal do města, aby tam koupil koně. Domů se však živý nevrátil. Jeho společník Tom Chaney jej při cestě za obchodem zákeřně zastřelil a okradl. Mattie chce ve městě najít muže, který Chaneyho dopadne a zajistí, aby s ním bylo naloženo podle platných zákonů. Podaří se jí najmout zkušeného, i když poněkud svérázného Roostera Cogburna. Společně se vydávají do hor, kde se vrah nejspíše ukrývá... Western natočil zkušený hollywoodský tvůrce, režisér Henry Hathaway (Tři bengálští jezdci, Liška pouště, Na sever Aljašky, Synové Katie Elderové, Nevada Smith). Pod jeho režijním vedením Roostera Cogburna ztvárnil John Wayne, který za svůj herecký výkon získal Oscara. (Česká televize)

Jehan

John Wayne byl v té době již žijící westernovou modlou, takže nepřekvapí, že si to chtěl střihnout jinak, aniž by ztratil fasonu. Tu tedy věru neztratil. Režisér měl navíc dobrý nápad obsadit nadějné zjevy v podobě Roberta Duvalla a Dennise Hoppera. Maršál to umí rozjet, když už má u zadku tu umanutou holku. S uzdou v tlamě a bouchačkou v obou prackách. A dobře dělá. Díky svébytnému šarmu svou jízdou za pomstou (né svou) inspiruje ke skvělému remake True Grit. Už jen za to dávám ty 4 hvězdy. ()

DeDanu

Milý western, dá-li se to tak říci. Možná jsou i lepší, ale tenhle mám prostě ráda. Vždy potěší, když na člověka leze hnusný splín. Pan Wayne tvoří se slečnou Darby bezvadnou dvojku. Jejich souhra i hlášky pobaví a působivá americká krajina oko osvěží. Film mám ve svém Fondu Zlatých Dívánek. ()

Gortyna

Natahované jako žvýkací guma. Patrné to bylo hlavně u Wyneových proslovů o historii jeho života. Krásné přírodní záběry. Představitelka Mattie hrála výborně. ()

Elessar.

Pôvodne som si chcela pozrieť novšiu verziu od Coenovcov, ale akousi chybou v Matrixe videla som pôvodnú :) nie zlá westernovka s Wayne-om a ďalšími slávnymi menami. V menších roliach si možno naprikad všimnúť aj Roberta Duvalla (ten mal vtedy nos na spoluprácu s hviezdami veľkého formátu od Marlona Branda až po Gregoryho Pecka) :) ()

honzzaq

Film, který morálně zastaral už v době svého vzniku. Zatímco Peckinpah a Leone natáčeli vrcholná díla žánru, Hathaway vzal Wayneovu vyčpělou ikonu klasického westernu, naložil ji do lihu, k ruce jí dal neuvěřitelně otravnou Kim Darby a nechal je snad hodinu odříkávat rádobyvtipné repliky, než se vůbec začalo něco dít. Úmornou první polovinu naštěstí vyvažuje druhá část, kdy děj konečně nabírá trochu spád a přesouvá se z kulis westernového městečka do nádherně nasnímané americké divočiny. Opravdu velkých scén je tam ale jen několik, adaptace od Coenů je mnohem vyváženější a hutnější. ()

brasek

Žiaľ... prv som videl najskôr remake Skutočná guráž ako tento snímok. Remake ma veľmi neoslovil a tak som mal problém aj s týmto snímkom, príbeh som prakticky poznal a tak viac to bolo o nude ako o dobrodružstve. ()

zigy

Brzobohaťák na Johna Waynea. Idealismus staré školy, naivita a patos. Plus trochu toho humoru ala ElDorado (jiskření mezi mladou holkou a maršálem). Ale je to po všech stránkách průměr, tohle jsou jediné, avšak podstatné klady. ()

PTuranyi

Kvalitne natočené western s dobrým príbehom o dievčati, ktorému odvaha a rozhodnosť na ceste za pomstou zavraždeného otca nechýba. S pomocou ostrieľaného maršála a odvážneho rangera nakoniec dosiahne svoj cieľ. Vzhľadom na dobu vzniku je príbeh trocha rozťahaný a jeho nová verzia 2010 má väčší spád a napätie. 70% ()

Bogrant

Miestami uspávajúci, miestami lajdácky pôsobiaci a len malými miestočkami zaujímavý western, ktorý sa vryl do pamäti zrejme iba tým, že v ňom John Wayne dokázal nevídané, a síce dostať zaslúživého Oscara ešte skôr, než skončil s filmovou kariérou, pretože (aj keď ho rešpektujem za to, čo urobil pre tento žáner) tu podáva dosť mdlý, až utrápený výkon, podobne ako režisér či ostatní zúčastnení. ()

JARDAHONDA

John Wayne jako drsný a nekompromisní stárnoucí muž zákona Rooster Cogburn,který se vydává s mladičkou dívkou po stopách vraha jejího otce...Ke dvojici se ke značné nelibosti starého a usedlého pistolníka přidá,také nezkušený ale ambiciózní texaský ranger...Závěr : průměrná zápletka ovšem excelentní závěr,který změnil mé hodnocení na 4 **** ()

quido.morava

Opravdu zdařilá adaptace knihy True Grit, i když trochu poplatná době vzniku (kostýmy a mírná naivita výrazu), perfektní "kovbojské" dialogy. Velmi mne to bavilo. ()

honza.g

Viděl jsem to trochu netradičně až po shlédnutí a ohodnocení pěkného "rimejku", který si v české verzi podržel originální název. Celkem vědomě jsem tedy očekával, že starší originál nemůže být horší. A nebyl jsem zklamán, ačkoliv scénář se zdál z počátku totožný, vůbec mi to nevadilo, že jsem u řady akcí věděl další průběh. A ke konci přibývalo odlišností a závěr byl vlůastně jiný, aspoň formálně. Prostě fajn western s méně obvyklou konstrukcí děje. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)