V sobotu večer, v neděli ráno

• Velká Británie Saturday Night and Sunday Morning (více)

Adaptácia rovnomenného románu Alana Sillitoea o ďalšom z radu rozhnevaných mladých mužov, ktorých v povojnovom Anglicku nečakalo nič lepšieho ako ťažká práca, alkohol a smrť.  Hrdinom adaptácie rovnomenného románu Alana Sillitoea je ďalší z radu mladých rozhnevaných mužov, ktorých v povojnovom Anglicku nečakalo nič lepšieho ako ťažká robota, alkohol a smrť. Arthur Seaton celý týždeň tvrdo pracuje v nottinghamskej továrni, aby si v sobotu večer užíval. Jeho heslom je: "Chcem sa zabávať, zbytok je len obyčajná propaganda". V mene svojej životnej filozofie každý týždeň zo soboty na nedeľu leje do seba jednu pintu piva za druhou a zabáva sa s dievčatami. Začne si milostnú aféru so staršou Brendou, hoci je vydatá za jeho kolegu z továrne. Ani to mu však nebráni, aby sa zaujímal o iné ženy. Keď stretne mladú naivnú Doreen, bez problémov ju zvedie. Brenda mu však oznámi, že čaká jeho dieťa. Dokáže ľahkovážny a hrubý Alan zaujať postoj k vlastnému životu, alebo sa bude naďalej každý týždeň zo soboty na nedeľu ukrývať vo svojom dočasnom útočisku a dúfať, že pondelok mu už nikdy neprinesie nenávidené vytriezvenie? (oficiální text distributora)

mortak

Jak slabošský hejsek ke měšťáckému životu přišel. Film dokazující, že nebyl moc veliký rozdíl mezi životem v socialismu a kapitalismu. Z práce do hospody a z hospody k ženské do postele. Arthur se podobá hrdinům Kunderových Směšných lásek, je přesvědčen o své výjimečnosti a přitom jde po přesně vymezené cestě, neboť má silně vyvinutou slabou vůli. I když je film na svou dobu otevřený (taky dostal X rating), nezapře výchozí bod v divadle (Osborne) a proto ještě není tak autentický jako třeba U konce s dechem. I tak jde o skvělou adaptaci. ()

majo25

Už úvodných pár viet hlavného antihrdinu stačí, aby som vedel, že si s ním rozumiem určite nebudem. Mladý nesympatický človek, ktorý si neváži ničoho a nikoho, nechce sa podriadiť pravidlám, chce ich vždy len podliezať. Len brať a nič nedávať. Hnevá sa a pritom ani nemá dôvod. Spoločnosť mu tak logicky uštedruje jednu facku za druhou. Páčilo sa mi verné vykreslenie povojnového Spojeného kráľovstva a rovnako aj herecké výkony. Záver však skončil niekde do stratena. Prečo práve na mňa vyšlo 666. hodnotenie? ()

LeoH

Kterak jeden mladý býček s velkými rameny přesně věděl, co nechce, ale vůbec ho nenapadlo zapřemýšlet, co tedy místo toho chce, a kýho výra, on ho ten vysmívaný systém utáhl na vařené nudli. Typický příběh, jakých byly, jsou a budou statisíce, vyvedený Čechem Reiszem pěkně po britsku, v nelichotivě přesných konturách. Tohle není film-zábava, tohle je film-život. ()

HonzaBez

Název filmu jsem až dosud znal jen díky legendární scénce Felixe Holzmana s Ivou Janžurovou a nemohu říct, že bych si ten film užil tolik, jako tu scénku. Ten příběh o  bezstarostném mladíkovi, který si užívá jen pivní dýchánky v hospodách, přivede do jiného stavu vdanou paničku a přitom začne chodil s hezkou mladou dívkou, mi přišel poměrně fádní. Snad jen to téma potratu může na dobu vzniku filmu působit poněkud výbušně.  Každopádně žádná sociální sonda do života nižší třídy se zde rozhodně nekoná. Tím nejhezčím na celém filmu je tak doprovodná swingová hudba. ()

Cushing

Starší dvojče Přespolního běžce. Sillitoe byl v 50. kletech tak aktuální autor, že mu to dodnes můžeme závidět -- i jeho štěstí, že ve filmových adaptacích potkal tak skvělé režiséry, jako byli Reisz a Richardson, a tak skvělé herce, jako jsou Finney a Courteney. Anglická kinematografie na svém vrcholu, či aspoň na jednom z nich. ()

rudeboy

Revolta proti spoločenským konvenciám, životnému stereotypu a otravným susedám :-) Fantastický film, pri ktorom som sa ani trochu nenudil. Výborne vystavaný príbeh a skvele vykreslené charaktery hlavných postáv. ()

Master19

Parádně zachycený drzý pohodář z poválečné Anglie. Neskutečně odporně působí jeho naprosto bezostyšná arogance a pohrdání hodnotami, neméně tíživě pak jeho středobod v radovánkách sobotních nocí. Na každého ale jednou dojde... ()

JohnSmith

Co mě k tomuto filmu přivedlo? Výborná scénka Ivy Janžurové a Felixe Holzmanna. Bohužel je scénka mnohem zajímavější a zábavnější než celý film, který je nudným obrazem života mladých dělníků. ()

Han22

Slavná Holzmanova scénka dávala tušit, že by se mohlo jednat o nějakou komedii a ono je to sociální drama. Dlužno říct, že tyhle filmy ze života dělníků nejsou po shlédnutí x propagandistických sraček made in Czech 50s nic pro mě. Ale na druhou stranu, Albert Finney v první hlavní roli byl skvělý, atmosféra chudinské čtvrti vystižená dokonale, dialogy ze života a přestože v podstatě o nic moc nešlo, jen o protloukání jednoho mladíka životem, hodina a půl utekla jako voda. Navíc tu hraje celkem zajímavá hudba, vypijí se kvanta piva a dokonce jsem se jednou od srdce zasmál, když hrdina trefí vzduchovkou jednu jedovatou drbnu do prdele :) A hlavně to dopadlo dobře, takže jsem spokojený. ()

Zagros

Na filmu V sobotu večer, v neděli ráno je nejzajímavější asi postava režiséra Karla Reisze. Narodil se v Československu a byl jedním z dětí, které zachránil Nicholas Winton před holocaustem. Ve Velké Británii se po vystudování na univerzitě v Cambridgi prosadil jako jeden z mála rodilých Čechoslováků ve světě filmu. Hned jeho první film měl velký úspěch a byl oceněn cenou BAFTA. Byl to právě tenhle snímek… a jaký je? Jde o zobrazení pár dnů jednoho rozhněvaného mladého muže. Arthur je anglický mladík, kterého v životě čeká jen těžká práce a o víkendu chlast a ženské. Hlavní představitel Albert Finney podal solidní výkon. Karlu Reiszovi se povedlo dle mého velmi přesvědčivě a autenticky zachytit atmosféru té doby a místa. Bezútěšnost většiny postav je až hmatatelná a chvilkové pocity štěstí, většinou pod vlivem alkoholu, jsou jen prchavé. Bohužel postavy se nedokáží vymanit ze svých fádních existencí, nejsou schopny se nikam posunout a najít si smysl života. Stejně tak se neposouvá v podstatě neexistující příběh. Chybí napětí, gradace a dostavuje se jen nuda a šeď, což byl pravděpodobně režisérův záměr. Atmosférou a jako výpověď určité doby snímek rozhodně obstojí, jinak ovšem může diváka i hodně nudit. Rozhodně není pro každého a jako oddechovka na večer vhodný není. ()

Mikino00

Sice mladí rozhněvaní muži, ale připomínalo mi to spíš filmy s J. Deanem zasazené do prostředí dělníků a pracujících lidí. Příběh je v podstatě jednoduchý a skončí tak jak čekáte. ()

Vesecký

Nehostinná anglická Black Country. Hromada dělnických cihlových baráků oddělených úzkými uličkami. Vzduch zamořený kouřem továren, strojírna plná olejových skvrn a zdá se, že i potkanů. A mezi tím vším vzbhouřenec proti společenským konvencím. Nezralý mladý muž, který odmítá žít stejně jako jeho rodiče a známí kolem něho, ale přitom se utápí v alkoholu a platami se ženskými. Než nakonec potká Doreen, která mu je schopna odpustit všechny jeho hříchy. A on prožívá mravní obrodu, aniž je nucen změnit své názory. Skvělý Finney. ()

Ronee

O tomto filme som vedela, že patrí do free cinema, že to bol prúd v Anglicku, kam patril aj český režisér Karel Reisz, tak som si ho pozrela ako aj Osamelého cezpoľného bežca, ktorého som však videla len v angličtine, ale páčil sa mi o čosi viac. Ešte Billyho Liara chcem vidieť!Rozhnevaný mladý muž Arthur neznáša svoju prácu a chce si užívať každý víkend. Udržuje vzťah s vydatou ženou, je drzý, najmä k svojej susedke, ktorá o ňom všetko vie, lebo je všade, kde sa niečo deje. Arthur chce od života viac, ako jeho rodičia, ktorým "ku šťastiu stačí telka a krabička cigariet." Stretne však dobré dievča Doreen, ktorá ho možno zmení... ()

huzgi

Neskutečně čistý filmařský skvost. Báječná atmosféra filmařiny 60. let a herecký koncert mladého Alberta Finneyho. ()

ilclassico

Knížku si už moc nepamatuji, ale jsem přesvědčen, že byla zajímavější než tento film. Jak to u Anglánů bývá, žádné emoce, není se čeho chytit, pak si těžko hledám cestu k hrdinům. V rámci žánru za 3. ()

SAINTS

Arthur cely tyžden tvrdo pracuje v tovarni,aby si v sobotu večer užival .Jeho heslom je:"Chcem sa zabavat,zvyšok je len propaganda".V meme tejto filozofie každy tyžden zo soboty na nedelu leje do seba jedno pivo za druhym a zabava sa s dievčatami,ma aj romanik s vydatou ženou.Paralelne lubostne vztahy však nadlho udržat nevie aj preto,že sa stava proti svojej vôli otcom. ()

Raphaell

Hrdina sice oplývá negativními vlastnostmi a dalo by se o něm s klidem říct, že je pěknej hajzl. Stejně je to ale sympaťák a je mi blízká jeho snaha uniknout ze soukolí všedního života. Každou sobotu večer se sice zlije do němoty, ale co má dělat, když je to jediná možnost úniku pro tisíce lidí. On však hledá vzrušení i jinde, spí se ženou svého kolegy, terorizuje sousedku a při jedné ze svých letmých návštěv restauračního zařízení sbalí hodně krásnou Doreen.Ta holka je opravdu hezká a je až k neuvěření, že jí sbalí úplně obhroublým způsobem. Vidina manželství ho sice děsí, ale nelze mu unikat věčně, stejně jako není možné navěky tajit nevěru, a tak se Arthur nakonec stejně chytí jako ryba na udici. ()

kokofek

Období protestu proti životnímu stylu svých rodičů,které je téměř totožné na celém světě.Jen se mění kulisy a způsob.Obvykle se však ze všech rozhněvaných mladých mužů stávají postupem času jejich otcové. ()

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney