Reklama

Reklama

VOD (1)

Z nalezencovy kolébky k hrdinským činům. Podle obecně panujícího názoru se narodil pro šibenici. A Tom nalezenec, jehož šlechetný pan Allworthy vychoval jako vlastního syna, Tom rošťák a sukničkář se skutečně moc nesnaží o nápravu své pověsti. Ba právě naopak. Je přesvědčen, že jakákoliv ženská je lepší než žádná a podle toho se, k pobouření všech puritánů, chová. Láska je však mocná čarodějka a Amorův šíp zraní dříve či později srdce každého. Nevyhnul se mu ani Tom. Jenomže může mít mladík bez dobrého původu naději, že získá ruku dědičky největšího panství v kraji? Zvlášť když se proti němu spikne kdekdo, synovcem jeho dobrodince počínaje a jeho vlastními vychovateli konče? Filmová adaptace stejnojmenného románu H. Fieldinga vypráví vtipnou a zábavnou formou příběh mladého nalezence, který se odehrál v polovině osmnáctého století. Film, označovaný někdy za anglického Fanfána Tulipána, získal z celkových devíti nominací čtyři Oscary (nejlepší film, režie, scénář a hudba) plus mnoho dalších mezinárodních cen. Z Alberta Finneyho, který za svůj výkon v titulní roli získal mimo jiné Zlatý glóbus a Volpiho pohár na MFF v Benátkách pak rázem udělal mezinárodní filmovou hvězdu. (Česká televize)

(více)

Recenze (60)

danecek24 

všechny recenze uživatele

21. Zlatý Glóbus za rok 1963 - cena (3) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Objev roku (herec) - Albert Finney, *Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Velká Británie + nominace (4) - Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Albert Finney, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Joan Greenwood, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Hugh Griffith, Nejlepší režie - Tony Richardson ()

classic 

všechny recenze uživatele

Niekedy akademici udeľujú ceny zbytočne,nezaslúžene,čo ja sa nestaviam za film,ktorý je podľa mňa najviac najnudnejší v dejinách ocenených filmov za najlepší film? Tento prípad ma nudil ako sa len dalo,mal som chute to jednoducho vypnúť,ale horko ťažko som to zvládol,ale už druhý krát,keby viem,čo ma čaká a neminie,tak by som sa na to vykašlal,ale mám zaužívaný cyklus vidieť všetky oscarové filmy,čo v tomto prípade čisto zo zištných dôvodov. Keď som videl,čo robia herci,tak som sa chytal za hlavu a čudoval sa,réžia,scenár a ďalšie nominácie musia byť omyl,ale bohužiaľ nie sú. Nechcem tento film voľajako zhadzovať,ale úprimne nevidím nič na ňom,čo by ma zaujalo,možno scéna honu na srnku za doprovodu psov a koní,ktorá ma šmrnc,ale po celý čas som skoro spal,čo pri filme by sa stať nemávalo,pokiaľ je iný ako tento. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Patrně nejsem jediný, kdo ve filmu Tonyho Richardsona spatřuje jakousi vnitřní spojitost s duchem filmů legendárního uměleckého sdružení Monty Python... A to nejen v britském pojetí komiky, satirickém rastru relativizace morálních norem, ale třeba i v nepřehlédnutelném sklonu zjevovat minulost v naturalistických scénách jako dobu obžerství, smilnění, záliby ve veřejných popravách, krutosti (srovnej kupříkladu s Monty Pythonovským vykreslením středověku ve Žvahlavovi), poměrně chaotickém uspořádání příběhu, častém vystoupení herců ze svých rolí dívajících se a hovořících přímo do kamery atd. Dá se usuzovat, že taková podobnost tkví hlavně ve sdílení ,,britskosti" a tamní neobvykle silné míry nadsázky, která dělá britský smysl pro humorno jedinečným a nezaměnitelným... Škoda jen přehnané délky stopáže, být tahle adaptace románu Henryho Fieldinga o takových dvacet minut kratší, byla by dokonalou britskou odpovědí legendárnímu francouzskému románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (tedy filmovému Valmontovi Miloše Formana)... ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Romanticko-dobrodruzna jednohubka, ktora mala za ulohu hlavne pobavit svojim anglickym humorom, ktory z mojho pohladu moc nefungoval, pretoze som sa iba obcas pousmial. Prva polovica filmu ma skoro unudila k smrti, ta druha ma sice zacala trosku bavit, ale aj tam sa nasli nudne chvile. Normalne su pre mna aj 3 hviezdicky prilis vela na takyto film, ale za tych par usmevnych zaberov davam teda aj tu tretiu. Preto nechapem Akademiu Oscarov, ze dokazala tento film ocenit Oscarom za najlepsi film roka pred legendarnou KLEOPATROU (1963) s Elizabeth Taylor, ktora bola tiez nominovana v tej istej kategorii. Tom Jones dostal Oscara aj v kategoriach rezia, hudba a scenar. Zo siestich nominacii bolo nominovanych 5 hercov a hereciek. Hercovi za hlavnu ulohu Albertovi Finneymu vyfukol Oscara Sidney Poitier za usmevnu dramu POLNI LILIE (1963), dalej herec za vedlajsiu ulohu Hugh Griffith tiez nemal stastie, pretoze v tej kategorii si Oscara prevzal Melvyn Douglas za westernovu dramu HUD (1963) a ani jedna z troch nominovanych hereciek v kategorii za vedlajsiu ulohu Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman nemali stastie, pretoze si sosku prevzala Margaret Rutheford za dramu VLIVNI LIDE (1963)... 30.06.2010 ________ Albert Finney - (Tom Jones) +++ Susannah York - (Sophie Westernová) +++ Hugh Griffith - (Western) +++ Edith Evans - (Slečna Westernová) +++ Joan Greenwood - (Lady Bellastonová) +++ Diane Cilento - (Molly Seagrimová) +++ George Devine - (Allworthy) +++ David Tomlinson - (Lord Fellamar) +++ Joyce Redman - (Pani Watersová / Jenny Jonesová) +++ George A. Cooper - (Fitzpatrick) +++ David Warner - (Blifil) +++ Hudba: John Addison +++ ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Nezávazná, lehkonohá a naprosto neodolatelná komedie s celou řadou fimařských fíglů (stylizace do němé grotesky v úvodu, zcizovací efekty v podobě pomrkávání herců do kamery, vizuální komika), která svým flirtovným způsobem vyprávění skvěle vyvažuje vážné adaptace děl anglických literátů 18. a 19. století, například Kubrickova Barry Lyndona nebo Polanského Tess. Jak rád bych s Albertem Finneym proháněl ženské v panských zahradách, jak skvěle bych se měl při pitkách s Hughem Griffithem, jak snadno bych propadl šarmu Susannah York! ()

Galerie (58)

Zajímavosti (9)

  • Hugh Griffith byl po většinu natáčení opilý. Scéna, při které na něj spadne kůň, nebyla naplánovaná a členové štábu potácejícímu se herci museli ihned přispěchat na pomoc. (MrCreosote)
  • I půl století po uvedení filmu se jedná o jediný film, který získal 3 nominace v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Nominovány byly Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman. Oscara v roce 1963 nicméně obdržela Margaret Rutheford za film Vlivní lidé (1963). (MrCreosote)
  • Slavný velšký zpěvák Tom Jones, narozen jako Thomas John Woodward, si své umělecké jméno vybral právě podle protagonisty tohoto filmu. (MrCreosote)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Reklama

Reklama