Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

lepo

Našťastie, že som tento film videl až teraz. Neviem, ale asi by ma trafil šľak, ak by som na dohodnutý dátum vo filme "16. prosinec - deviate nástupištie ", čakal do voľného pokračovania 9 rokov. Aj keď úprimné dielko s vôňou mladosti vo víne, tak príliš zdĺhavé a väčšinou filozofické výlevy, ma veľakrát donútili pozerať na timer. Čiže u mňa len 3*. Sorry ()

ZetDaElO

Film, ktorý aj po dlhých rokoch od prvého videnia zanechal vo mne veľkú emóciu. Julie Delpy ako svojsky neodolateľná francúzska študentka s roztomilým akcentom a Ethan Hawke ako americký bohém vedú pseudointelektuálny rozhovor, ktorý tvorí soundtrack ku prechádzke po Viedni. Kompozične a ideovo je Before Sunrise jediný film svojho druhu, aký som kedy videl a zároveň pre mňa najlepším romantickým filmom všetkých čias. 10/10 ()

Kozlowski8

Příběh dvou mladých lidí - francouzské studentky a amerického chlapce, které svede dohromady náhodné setkání v rychlíku z Budapešti do Vídně... Pro nás romantické duše vcelku příjemný film. Z obou (a vlastně jediných ) herců byla u mne přesvědčivější Julie Delpy. Hlavním nosným prvkem filmu měly být dialogy, které ale byly často hloupé a nesmyslné. Taky konec - nekonec mne úplně neuspokojil a nírně zklamán jsem byl, když jsem neviděl očekávané divadelní představení, ve kterém kráva aportovala jako pes a cigáro držela mezi kopytama. 65%. ()

blezg

Viděno před úsvitem, zhruba pět let po Before Sunset, pro mě o stupeň méně všeho. Ale přesto velmi milé. ()

tomino28

Někoho to nekončící rozmlouvání dvou mladých lidí o ničem ve Vídni plné skvěle anglicky mluvících Rakušanů možná nadchne, ale podle mě se jedná o zapomenutelný a nadhodnocený film, který stojí na počátku trilogie podobných příběhů. Ale podívejte se sami a uvidíte, buď vás to chytne hned na začátku a nepustí až do konce, nebo se budete během celého snímku občas nudit a ptát proč to celé vlastně vzniklo. ()

Fajung

Čakal som holyúdsku limonádu, ale ústredná dvojica mi namiešala chutný romantický drink, ktorého dúšky som si vychutnával počas celého filmu. Jednoduchý, ale za to veľmi príjemný film zo života. "Za sekundy šťastia sme často ochotní obetovať hodiny samoty". 80% ()

kolodej1

tento film je důkazem, že k natočení výborného filmu není třeba příliš peněz. O náhodném setkání dvou lidí, kteří zjistí, že si mají hodně co říct a i přes pár společně strávených hodin si mezi sebou vytvoří pouto, jako kdyby se znaly pár měsíců. Celé se to vlastně odehrává v dialozích tohoto páru během jedné noci. Inteligentní konverzace, která je navíc i zábavná. Kvalitní herecké výkony, chemie mezi hlavním představiteli, přiměřená dávka romantiky - to v součtu dává velmi příjemný divácký zážitek ()

Leník

Poprvé v mém životě jsem musela předčasně vypnout romantický film... a to je u mě co říct! Dialog hlavních postav byl naprosto úděsný, nedovedu si představit, že takhle vážně někdo mluví. Kdyby přede mnou někdo začal vést pět minut po seznámení takovéhle rádoby vtipně-filosoficko-mudrlantské řeči, tak prchám na míle daleko. Obzvlášť postava Céline byla naprosto nesnesitelná. Tohle "osudové setkání" mě úplně minulo. ()

Maudi

There's a wind that blows in from the north, And it says that loving takes its course. Come here. Come here. /// /// scene in the listening booth - naprostá esence romantickýho filmu, uhýbavé pohledy, nejistota prvního kroku, oťukávání, ten pocit z prvního rande, který probíhá báječně, takhle si ho nějak představuju <3 /// /// I wish! Takovou noc by chtěl zažít každej. Odvahu. /// /// Well, I'm in no hurry. You don't have to run away this time. I know that you're timid, but it's gonna be all right this time. ()

dusa77

Dal bych si pár facek, když najdu film, který je starý stejně jako já a do dnešního dne, jsem ho neviděl. Before... je jednoznačně ta nejlepší romantická trilogie všech dob. Sunrise je přesně ten tip prvního dílu, při kterém už musím stahovat ten další. Každá minuta, každý dialog... naprosto úžasné, leč malinko naivní. Vážnost a dopadek staršího žití a manželství, si Linklater vybral až ve třetím díle. Chtěl bych se procházet s nimi a povídat si dlouhé hodiny. Alespoň Before Sunrise musí vidět každý, který v životě něco hledá. :-) ()

Foogas

Romantika? Ale kdež. Náhodné seznámení dvou mladých lidí a jejich úmorně dlouhý den plný povrchních pseudofilozofických keců. Čekal jsem inteligentní minimalistickou romantiku, dostalo se mi nepřirozeného, ubíjejícího a nudného filmu. Méně tlachání a více emocí by rozhodně nebylo na škodu. ()

CallmeTea

Pre niekoho nudné a klišovité. Pre mňa však veľký zážitok, čo sa týka scenára a záberov, bez zbytočného strihu. Pripomínajúc prekrásne polhodinové dialógy medzi Paulom a Camille z filmu Pohŕdanie, z roku 1963, kde sa najlepšie prejaví herecký um. Splnený sen všetkých intelektuálov a milovníkov dlhých rozhovorov. Mladý Američan a francúzska študentka vo vlaku, smerujúcom do Viedne. Čo viac? ()

zigy

Po dvacet minutách nudného rozhovoru dvou mladých neznámých lidí, kteří se nepochybně do sebe zamilují, jsem to vzdal. Nic víc. Plky o ničem. ()

kamigava13

Tenhle film si mě prostě získal, i když se mé mámě ani kamarádce nelíbil. Filozofa Ethana jsem poznal už z Bolestné reality rok Před úsvitem, kde hrál s mojí milovanou Winonou Ryder. Julie se mi sice tak nelíbila, ale byla sympatická a v páru byla mezi nimi hezká chemie. Režisér Linklater mě poprvé upoutal svým animovaným Temným obrazem z roku 2006. Před úsvitem je první díl rovnou celé trilogie! Už se nemohu dočkat, až uvidím dvojku, jak to s nimi nakonec dopadne, jestli se opravdu setkají přesně za půl roku na stejném nástupišti, moc jim to přeju. Ve trojce prý budou mít i dvojčata zase po dalších 9 letech. Těším se na jejich další dlouhou filozofickou konverzaci a s myšlenkami Jessieho se mohu plně ztotožnit. Lidi se např. uvrtávají do špatných vztahů jen kvůli tomu malému strachu, že by mohli skončit sami. Lidi neumí vydržet sami se sebou. Já se však snažím, aby mi samota nebyla přítěží, ale snažím se, abych byl sám sobě dobrou společností. Jsem zvědav jak to jejich dobrodružné toulání a volný proud myšlení naruší jejich děcka. To už asi taková idylka nebude. Nebo třeba i ty děti budou chtít odmala hluboce přemítat o smyslu všeho, co je zrovna napadne jako jejich rodiče. Bude to pěkný malý rodinný filozofický kroužek. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!