Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

ssarka

Souhlas se všemi dvou a tří hvězdičkáři.Ethan Hawke NEUVĚŘITELNĚ slizkej-mastné vlasy,hnusný knírek a bradka a pořád jeho nervozní pochechtávání a ehmování mě teda zvedalo ze židle,Delpy se mi líbila,ale oba na mě působili,jako by opravdu soutěžili v tom,kdo příjde s více intelektuálním nebo smyslživotařešícím tématem,které se před pár hodinami nabiflovali ve vlaku a ted to musí honem někomu říct..vůbec to nebylo přirozené..Hawke spolu s Cruisem a Cagem se řadí to top three slizáku světa..to,že všichni mluvili anglicky i rádoby stará,špatně namaskovaná cigánka,to už snad bez komentáře...a ty trapné záběry na vídeňské intelektuály taky zlo... ()

90125

Sorry, toto ide uplne mimo mna. 95 min absolutne ubijajucej nudy. Nekonecny, nikam neveduci, radoby intelektualsky dialog dvoch znudenych mladych ludi, ktori nevedia co zo sebou, tak proste premudrele tlachaju. V polovici filmu som sa citil ako zbity pes. A ze vraj romantika. Vzajomna chemia ? Nuz ano, obaja su tymi filozofickymi kecami rovnako otravni. A ja pri tom milujem filmy zalozene na dialogoch. Len musi onen dialog smerovat odniekadial - niekam. Dopozeral som to len preto aby som vedel "jesti ta druha pulka bude stejne slaba jako ta prvni". Ale tie dve pokracovania urcite pokusat nebudem. 33 % ()

Marvel25

Pořád jen hledáme filmy, které vypráví o něčem neobvyklém, a ponořujeme se při nich do fantazie nereálného světa. Někdy ale vše, co člověk potřebuje, je příběh, který se může stát komukoliv z nás. A dané téma rozpracuje tak, že nás nenechá nezměněnými. ()

Royaldell

Jedna věta ''Do you have any idea what they're arguing about?'' a je z toho láska. Náhodná setkání nikdy nejsou náhodná. Jeden z nejhezčích (ne-li nejhezčí) romantických filmů,který jsem kdy viděla. Neuvěřitelně krásné (zevnitř i z venku) hlavní postavy a ještě krásnější příběh. Nejšílenější na tom je,že jsem fakt měla pocit,jako bych tam s nima byla celou dobu. ()

antoinetta0

Jeden z nejpřirozenějších scénářů a výkonů vůbec. Po shlédnutí na mě vždycky padne příjemná melancholie... Spousta lidí sice diskutuje o tom, jestli měly být další dva díly natočený, ale myslím, že v závěru všichni chceme věřit na osudovou lásku.. Nebo ne? ()

Awer

Jako první jsem viděl trojku. V ŽIVOTĚ (!!!!!!) bych se po ní vědomě nepodíval na jakýkoli jiný díl. Přišla mi slizká, odporná a všechno, co bych nikdy nechtěl. Prohlásím za nepravděpodobnou tezi, že pragmatičtím (protože reálně jsem v jistých směrech zpragmatičněl, ale v jiných se spíš vyhranila moje šílenost), a budu doufat, že tu trojku budu nenávidět pořád stejně. Vlastně dobře, že jsem tohle dokoukal s onou nejistotou, s kterou to měli diváci a divačky v kině. A trochu škoda, že u dvojky už ji mít nebudu. Anyway. Tomuhle šlo rozumět. Jasně, trochu umělý, ale zajímavý a ta scéna u vlaku má reálnou sílu, působí velmi věrně, je tam i dobře stříhlá. Velká zvědavost směrem ke dvojce. A jak říkám, v podstatě doufám, že jsem pořád stejný hater tý trojky. ()

Bogrant

Žeby mi bol Ethan Hawke niekedy extra sympatický (nič osobné) sa povedať nedá, rovnako ako to, žeby Julie Delpy bola najkrajšia francúzska, no ich randevú v historickej (nočnej) Viedni má niečo do seba. I napriek tomu, že ide v podstate len o hodinu a pol trvajúci dialóg, ktorého väčšina išla mimo mňa. Výhodou je, najmä vďaka režisérovi, že ten romantický pátos tu je s rozumom vedený a svojou jednoduchosťou a dobrotou nijak zvlášť neuškodí. Rovnako ako celý film. ()

Polux

8/10 | Hawke i Delpy super sympatická dvojice, které nelze nefandit, dialogy na první pohled poslech o ničem a přitom o všem (v životě podstatném), nenápadné, ale o to silnější emoce, vzájemná chemie a jiskření, nenucená civilní atmosféra ("tohle by se mohlo stát i vám" - nemohlo, ale když ono se tomu v Linklaterově podání tak snadno věří:-)), prchavost okamžiku v celé své kráse, citová katarze pod noční oblohou (uff, naštěstí to vyšlo), ambivalentní závěr (ponechávající poslední slovo divákovi), ale hlavně - na všechno tak strašně málo času (aneb jak náhle to začalo, tak náhle to i skončilo):-). Plus velký respekt jak směrem k hercům, tak k Linklaterovi za technickou realizaci, protože ty neuvěřitelně dlouhé dialogové one-shoty musely být fakt výzva (pamatování si kvantum replik, obávané přebrebty, členové štábu nebo komparsu nechtěně v záběru, atd.). | PeZet ()

Obi Wan

Už hodně dlouho jsem neviděl tak skvělý romantický film a překpapil mě zde sehraní a skvělý herecký výkon Ethan Hawke a Julie Delpy proto ***** ()

Cooolboy

Keď som prednedávnom videl Before Sunset a zistil som, že to má aj prvý diel, okamžite som ho začal zháňať. Dnes som veľmi šťastný, že sa mi to podarilo a že ma vôbec nesklamal. Už samotná myšlienka filmu, ktorý pozostáva len z rozhovoru 2 mladých ľudí je skvelá a keď sa k tomu pridá vynikajúca realizácia, nie je čo riešiť. Z môjho hľadiska sa autorovi takmer dokonale podarilo vykresliť charakter muža a ženy a ich vzájomného vzťahu. Počas celého filmu som sa neustále usmieval a miestami "rehotal" ale občas sa objavila aj zaujímavá myšlienka na zamyslenie (napr. tá o evolúcii a počte duší). Jednoducho povedané, ak si chcete oddýchnuť a prežiť príjemný deň tak si Before sunrise nenechajte ujsť. 10/10 Jediné, čo ma trochu sklamalo je, že počas deja sa neobjavila určite skvelá hra "Prineste mi rohy Wilmingtnovej kravy" v ešte lepšom hereckom obsadení. :-D ()

matilda33

Príbeh dvoch ľudí, ktorí sa náhodne stretli v čase a priestore. Príbeh o tom, ako sa v priebehu niekoľkých minút, hodín či dní môže stať takmer čokoľvek. Jesse a Celine sú pre mňa jednou z najkrajších dvojíc, ktorá mi vždy pripomenie, aké to môže byť úžasné len tak niekoho stretnúť ... a čo všetko to môže priniesť alebo navždy vziať. ()

FireFox

Viděno ihned po shlédnutí Před soumrakem. "První" díl taky nezklamal! Mluvilo se o stejných věcech jinak a o jiných věcech stejně. Lehce a jasně. Tak, jak to cítíme všichni. ()

Jasmín

Kéž bych byl tak ukecaný, jako oni. Kéž bych byl schopen nahazovat jedno téma za druhým a prokecat celou noc (s přestávkami na nějaké to "pomuchlování") s pro mě přitažlivou osobou. Tahle "roadmovie" po Vídni se příjemně sledovala i poslouchala. Jen škoda, že na té cestě z Budapešti to nejelo přes Prahu. Kdyby vystoupili tady, šel bych v hodnocení určitě výš ;-) ()

M.Gift

Komentář od Tsunami_X mě opravdu pobavil:-). Ano, tak nějak tento film také vidím. Na druhou stanu oceňuji myšlenku tohoto filmu, která něco romantického v sobě doopravdy má. Na nás potom je, jestli jí uvěříme a necháme se do filmu vtáhnout. Mně osobně se to nepodařilo. Na druhou stranu, takové filmy se jen tak netočí. No řekněte mi, kolik je romantických filmů, kde hlavní představitelé nic zvláštního nedělají, mají na sobě stále to stejné oblečení a jen a jen mluví? Kolik je takových roztomilých kýčů bez doopravdového kýče? ()

blikac

Ústřední dvojice nesympatická (zřejmě trpím na Julii Delphy, u 2 dnů v Paříži jsem se málem zbláznil), nikomu jsem nic nevěřil... I když přihlédnu k pravidlům žánru, nemohu dát víc než 2 hvězdy ()

lajkee

Nie som úplne nadšení. Celkom chápem tých, ktorí túto romantiku nehodnotia úplne kladne, i ja sám som bol mierne sklamaný. Dokážem oceniť prirodzenú krásu, ale v niektorých chvílach by niečo ako makeup neuškodilo :) Zoznaménie v celku zaujímavé, neskôr taký rozvláčny dej, kde sme mali takú menšiu prehliadku Viedne. A potom nie veľmi tradičný koniec. Čo oceňujem, je ich rozprávanie sa. Naozaj ma prekvapilo, že aj po vyše hodinke a pol ma to neunudilo až natoľko, že by som to vypol :) Určite sa nájdu emotívnejšie filmy, ktoré v určitých scénach dokážu vyvolať patričné emócie a musím priznať, že tu sa mi to stalo iba raz, no možno dvakrát. Scéna v kabínke bola jedna z nich. Celkovo je príbeh krásny a páčil sa mi, aj kvôli tomu ako realisticky je film natočený. Už som zvedavý na pokračovanie a dúfam, že to bude o niečo lepšie i keď mám obavy. ()

stuj

Dvojka byla lehoulince lepší. Proto "jen" 4 hvězdičky. Kdyby nebylo dvojky, bylo by 5 hvězd asi pro jedničku. ()

babuca

Mňa to teda rozdodne za srdce nechytilo. Hawke - zlý výber a tie jeho fúzy a briadka dosť odporné. Delpy - niečo v nej bolo, ale dokopy to boli len prázdne rečičky ,,rádoby intelektuálne,, proste pre mňa veľmi slabé. Až záver filmu to mierne vylepšil ale stejne je to výrazne nadhodnotený film pre osamelé ženy... ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!