• Pohádka

Hledá se Dory (2016)

Nie je to Nemo a je to viac, než dobre. Možno viac sentimentu a dojatia, ako deti vedia vstrebať, ale veď nakoniec si každý vždy nájde len to, čo chce. Cestou z kina sme plakali všetci, mne bolo trochu smutno, deti nechceli dobrovoľne opustiť sálu kina.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Je nutné povedať, že rozprávky mám nesmierne rada, takže už len s "povinnosti", jedna hviezdička. A teraz objektívne, táto rozprávka (skutočne?) bola nesmierne nudná, dotieravá a plytká. Zlatý klinec do rakvy - počítačové zvuky. Hercov, čo tu hrali mám síce rada, ale túto rozprávku si už viac - dobrovoľne - nepozriem.

Ledové království (2013)

Šťastná zhoda náhod chcela, aby sa naraz udialo niekoľko inokedy len málo pravdepodobných udalostí: 1) túto rozprávku som si doma pozrela sama, (čo bola oproti neustálemu džavotu detí a zvuku sypajúceho sa lega vítaná zmena), 2) videla som si ju v angličtine a 3) nikto a nič ma po celú dobu nevyrušilo. Výsledkom je, že som si Frozen, úprimne nadšená príbehom, ktorý ma korene kdesi u Andersena, zatiaľ pozrela asi viac krát ako moja dcéra (a tá je už pevne rozhodnutá, kým chce byť na karnevale). Pre mňa jedna z najlepších Disneyoviek, aké som kedy videla - skvelá animácia, krásna hudba, pekný príbeh a štipka nejakej tajnej prísady, ktorá teda u mňa zabrala.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014)

Možno sa z toho vyspím a už zajtra ani ja sama nebudem veriť nasledujúcim pozliepaným vetám. Ale na dnes večer platí, že po vzhliadnutí Dědictví sa na povrch neodbytne derie akási poetika, ktorá sa mi, pomedzi všetky tie bez ladu a skladu pozošívané obrázky, votrela v kine pod kožu. A nech robím, čo robím, neviem sa toho pocitu zbaviť. A cítim sa podvedená, pretože som čakala frašku, ktorá neprišla. A hlúpa, pretože som sa opäť nechala strhnúť davom. A mám pocit, že Bolek sa potmehúdsky vyškieral popod imaginárny fúz aj preto, že toto všetko vedel.

Sherlock (2010) (seriál)

Balzam na dušu v mori seriálových brakov. Nové spracovanie klasických príbehov Arthura Conana Doyla, ktoré som kedysi dávno čítavala pod perinou. Každá z doposiaľ videných častí bola skvelá - ostáva dúfať, že nová séria (nech už k nám dorazí skôr či neskôr), bude rovnako dobrá. Nuž a v neposlednom rade, celý dojem je samozrejme subjektívne podmienený neodškriepiteľným faktom, že Benedict vyzerá naozaj dobre.

Máša a medvěd (2009) (seriál)

Plný počet hviezdičiek minimálne pre tieto dve veci:(i) už dlho som sa tak schuti a od srdca nezasmiala a (ii) toto je jediná rozprávka, kedy môj ročný syn "bez dychu" sleduje, čo sa to na obrazovke deje a bez protestov zje celý obed. Neviem, čo viac by som si mohla priať... vlastne áno, ďalšie časti. A rýchlo :).

Sněhurka (2012)

Musím priznať, že môj zážitok z filmu značne ovplyvnila skutočnosť, že kreslenú verziu Snehulienku, tú pôvodnú od Disneyho, mám veľmi, veľmi rada. Takže tento príbeh o tom, ako to celé mohlo/malo/nemuselo byť ma nejako obchádzal a miestami privádzal do rozpakov (čo dočerta mala znamenať tá scéna v kráľovninej spálni?!). 2,5/5* za Juliu ako kráľovnú. A tých trpaslíkov preč!. PS: Mojej dcére sa ten film zapáčil. Preklínam všetky dátové nosiče, ktoré umožňujú opätovné prehrávanie audiovizuálnych diel dvakrát týždenne!

Příliš hlučná samota (1994)

Mala by som si častejšie pripomínať, že existujú knihy, podľa ktorých by sa nemali točiť filmy. A ak sa natočia, nemala by som si ich pozrieť. Príliš hlučná samota patrí k mojim najobľúbenejším knihám, o to väčšie bolo moje sklamanie z tohto filmu, v ktorom žiaľ nefungovalo nič z mágie, ktorou je samota pána Hrabala presiaknutá.

Láska na druhý pohled (2009)

Občas mám chuť romantickú "oddychovečku" plnú nasladlých dialógov a predvídateľných koncov. Pri tomto filme som najskôr hercov postrkovala, aby sa príbeh rozbehol, postupom času som však len bez veľkých nádejí sledovala, ako sa vcelku dobrá myšlienka vytráca do (môjho) zabudnutia. Škoda. Potenciál bol. Zostal však nevyužitý.

Happy Feet 2 (2011)

Komu nestačila jednotka, skúsi aj dvojku... úprimne, nič tak nudného a nezmyselne domotaného som už dlho nevidela. Ak sa snažím byť aspoň trošku objektívna, pár hlášok sa im vydarilo.. ale v tej siahodlhej, nudenej minutáži sa stratili tak, že si neviem na žiadny spomenúť.