Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

Mishqo

To čo tento film robí skvelým je príbeh, jednoduchosť, originálny a inteligentný scenár a dobrá dávka chémie medzi hlavnými postavami. Jeden z naj romantických filmov aké som kedy videl a jednoznačne ho musí vidieť každá romantická duša :) ()

drake31

Tak sa spolu ústredná dvojica rozprávala až som si niekedy po polovici filmu prestal počúvať a vnímať. Nie že by to bolo spôsobené nezaujímavosťou, nedostatkom hravých a zábavných dialógov, jednoducho ma to nevtiahlo do deja, do tej spontánnej lásky na (možno nie) prvý pohľad. Režijne zvládnuté dobre, scenáru taktiež nič nechýba, ani duo Hawke-Delpy sa mi nijako neprotivilo, práve naopak. To hodnotenie človek naozaj nepochopí po tej chvále a bez náznaku znateľných mínusov filmu. [10.11.2013] Po miernom uvážení som sa rozhodol zvýšiť hodnotenie, i keď len o málo, pretože napriek všetkému to bol pekný film, ktorý tak nejako ostane v hlave-srdci. A áno s takýmto chabým vysvetlení pridávam štvrtú hviezdičku. ()

hroubek

Kdybych tento film viděl před pěti lety, tak bych byl hodně zklamaný. Před úsvitem je ten typ filmu, který dokáže ocenit poté co jste něco zažili. Dva cizinci se potkají ve vlaku a rozhodnou se, že spolu stráví příjemný večer ve Vídni. Z ní to jednoduše, ale ve výsledku je to mnohem složitější, než se na první pohled může zdát. I zdánlivě vypadající dialogové mají svůj význam, které se naplno ukáže až v samotném závěru. Ethan Hawke hraje obyčejného mladíka, tak přirozeně, že mu bude věřit každé slovo. Totéž platí i Julii Delpy, která není žádná sexbomba jen obyčejná milá holka od vedle. Před úsvitem je příjemný film, který si velmi rychle oblíbíte. ()

Unnamed

Řeknu to hned na začátku, filmem jsem byl neuvěřitelně překvapen (ne jeho kvalitou, ale filosofií). Není to tak moc romantický film jako spíše drama o životě a o tom, jak s ním nečekaně dokáží zacloumat lidé, kteří nám byť jen na chvíli vstoupí do života. Jednoduchý film o setkání dvou lidí, konverzace o v podstatě normálních životních věcech, ale visel jsem na každém slově a gestu herců (čím blíže konci, tím více). Ethan Hawke se mi zde sice zdál jako americký slizoun, ale kupodivu mne film zaujal natolik, že jsem se přes to přenesl a film si užil. A jak jsem si myslel, že jeho pokračování mi už nebudou mít co nabídnout (před každým dalším dílem zvlášť!!!)? Zcela jsem se mýlil - tato trilogie má totiž překvapivě stoupající tendenci v kvalitě scénáře, dialogů, i emocionální odezvě. Ano samotnému se mi tomu vážně nechtělo věřit... 4* ()

Sany33

Takto nijako si predstavujem plnokrvný romantický film. Som dokonca ochotný odpustiť výber hercov. Kde mi Ethan Hawke pripadal už v tom vlaku ako neskutočný úchylák a Julie Delpy ako premúdralé nesympatické francúzske dievčatko. Keď už je vo filme všetko také poameričtené a dokonca celá Wiedeň vie plynule anglicky, tak aj hlavný hrdinovia mohli mať trocha viac iskry. Ale inak celkom v pohode na to, že sa jedná o jeden deň v živote týchto dvoch mladých ľudí ide o veľmi podarený deň, kde toho stihli naozaj veľa. Rozhovory mali hĺbku a zachytávali sa o minulosť, súčasnosť a prípadné budúce problémy. Je celkom milé ako sa dvaja ľudia dokážu za tak krátky čas zamilovať o to bolo ťažšie to lúčenie na konci. No som zvedavý ako bude vyzerať ich stretnutie o pol roka. 80% ()

Brain-D

1.díl romantické trilogie a jeden z nejromantičtějších filmů, které jsem mohl vidět. Snímek poukazuje na čistotu seznamování a všechny jejich krásy. Filozofickými úvahami nás nenechají milenci vydechnout, takže pokud vám sedne nota snímku, tak se se dá říct, že snímek nemá žádná hluchá místa. Půvab Vídně je značný a lokace vybrané, tak akorát aby potrhovali vývoj vztahu mezi oběma protagonisty. Zahřálo, dojalo a těším se na pokračování. 90% ()

mcleod

Tento film byl asi tak zajímavý, jako je "zajímavé" sledovat cizí nepříliš hluboký rozhovor... na první pohled nepříjemného slizkého chlápka a docela sympatické holky... Ze začátku hezké (asi tak do poloviny filmu), ale časem se z filmu vytrácí jakákoli zajímavost nebo náboj. Film je "trochu" dlouhý na to, že zachycuje jen vývoj krátkého vztahu dvou náhodně se setkajících lidí... ()

Kurikmoon

Končím s úsmevom na perách. Vlastne som sa mi vtlačil do tváre od samého začiatku. Videl som asi 3 hodiny po druhej časti. A som opantaný jedným dlhým rozhovorom, pretekajúcim emóciami, zaujímavými myšlienkami, sympatiami. Krásne to medzi našími účastníkmi fungovalo. Myslím, že ešte raz vzhliadnem dvojku a možno... Každopádne, toto je typ filmu, počas ktorého sa myšlienkami púšťam do osobného vnútorného dialógu. ()

Pedross800

Shlédnuto po dlouhých letech, jako předkrm k poslednímu pokračování té nejkouzelnější konverzační romance co znám. I po těch letech kouzlo stále zůstává...."nesmělost v poslechové kabince", "vzájemné telefonování" radost z objevovaného citu, následovaná později strachem z blížícího se konce..... která romantická duše by tohle nechtěla někdy zažít a ti kdo zažili mohou s úsměvem vzpomínat. A k tomu všemu nádherná Vídeň jako skvělá kulisa, ne v tomto filmu není místo pro cyniky, tohle je poetická oslava krásné, mladické lásky :) I po té dlouhé době stále za plný počet. ()

Autogram

Náhodné stretnutie a jeden dlhý filmový dialóg dvoch sympatických ľudí. Sympatický film s trochu príliš filozofickými rečami o mužoch, ženách, láske a živote, nie som si istý, či by sa mladá dvojica bavila práve takto. A samozrejme prehliadka mesta. Keď majú nespočet filmových prehliadok Paríž, New York alebo Benátky, tak si jednu zaslúži aj Viedeň. Zo všetkého najviac ma zasiahlo lúčenie a očakávanie, čo bude ďalej v pokračovaní. ()

vyfuk

Asi nejvíce oceňuji autorovu snahu nechat mluvit postavy tak dlouho bez záseků, smysluplně a nadneseně. Využívání kouzla okamžiků na větší šachovnici, kde si vás oba protagonisté postupně získávají. Některé scény asi trochu zbytečné. ()

Berenise

Skutočne príjemné prekvapenie ..... film, pri ktorom sa usmievate, pretože to zrejme (možno nie všetci) poznáte a niečo podobné ste možno zažili. Na filme nie je nič tak svetoborné, no 5* je hlavne za tu nenútenosť, za tu "obyčajnosť", ktorú sa tam podarilo vykresliť naozaj vierohodne. Príjemná atmosféra sprevádza celý tento dlhý a šarmantný rozhovor. Ako veľké plus vnímam aj výber hercov - nie je tam dokonalá kráska hollywoodskeho typu a do Ethana by som osobne tiež nešla, a preto sa mi to práve páči :) Tento film má moje veľké sympatie..... ()

blixadovan

Po tom, co jsem snímek shlédl po asi 10 letech, kdy jsem z něho byl unešen, ubírám 2 hvězdičky. Je to brutální kýč, ačkoliv se jedná o skvělej nápad a o příběh, kterej rozhodně není nereálněj. ALE - dialogy - hrůza, takový ti poloumělci, které dvojice potkala - trapné a nepravděpodobné. Jeden dlouhej vyvíjející se dialog během procházky se dá napsat mnohem lépe, viz O rodičích a dětech. Na druhou stranu ústřední dvojice hrála parádně, to zase ano. Tři hvězdy s odřenýma ušima. ()

Casablanca

Skvělý film na depresi... Ve chvíli, kdy si myslíte, že je svět kolem vás jen šedivý, smutný, plný zášti, zloby... Že je nemožné potkat toho pravého jen tak na ulici a ve střízlivém stavu. Pohádka, která nepotřebuje princezny se ztraceným střevíčkem a prince na bílém koni. ()

Krasus

Poctivej devadesátkovej feeling, nejupřímější reklama na Vídeň a nejsladší pár na 97 minutovým prostoru. Linklater toho ví o životě opravdu dost na tom, aby každá scéna dávala smysl a umně odvracela jakékoli škobrtnutí ke klišé. Bravo! ()

jefff

Krásný konverzační film se sympatickou hereckou dvojicí. Je to jednoduché, ale nesmírně sympatické. Rád se na to podívám znovu. ()

Lottr

Docela zajímavý film, který stojí hlavně na hereckých výkonech ústřední dvojice a na jejich dialogu. Ve filmu zazní několik myšlenek, které si budu asi docela dlouho pamatovat. nadšením sice nejásám, ale ta zvláštní, něžná atmosféra na mě docela zapůsobila. Celý film je především taková komorní, pocitová, snad až divadelní záležitost o dvou hercích, co se procházejí po Vídni a povídají si o všem možném, i nemožném. Ona je důvěřivá, citlivá Francouzka s velkým srdcem plným myšlenek. On je prozíravý americký frajírek se smyslem pro realitu, co cestuje po Evropě. Náhodné setkání ve vlaku kdesi v Rakousku jim dovolilo se na chvíli zasnít, chytnout se za ruce a prožít si svoji láskyplnou a dobrodružnou noc. Jenže po každé noci jednou nastane ráno a záleží jen nás, jak se rozhodneme ho prožít. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!