Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

Martini98

Pokud chcete ulovit nějakou slečnu, (třeba ve vlaku :). Tak tento film chce prostě vidět. Jakoby vypadl ze života! Určitě Vás uchvátí dlouhé dialogy bez střihu, kde určitě bylo i místo pro improvizaci! Jestli se Vám bude líbit, tak si určitě nenechte ujít i setkání po letech v pokračování Před soumrakem. Oba filmíky za 5* ()

Bounded

Nuceně ukecaný snímek, který se toho snaží tolik říct, ale je to až na škodu. Podobné věci vás budou napadat už od patnácti a starším hrdinům jsem je prostě nevěřil. Julie Delpy není sexy (a nikdy nebyla), je mi líto. Nebýt nasnímání Vídně a poetického závěru, nevím, nevím. ()

Ewík

14.9.2010 Nemusím moc romantické filmy, ale tento je tak přirozený, milý a svěží a ty rozhovory mi prostě připomínají zážitky... Asi to bude tím, že jsem momentálně zamilovaná ;-) Je to prostě všude stejné. ()

Uiboek

Přišlo mi to jako hodně dlouhá předehra k nějakýmu "péčku". Jinak velmi příjemný rozhovor s mnoha zajímavými otázkami a myšlenkami:-) ()

pekl

Tenhle klenot jsem objevil až zpětně díky ódám pěným na třetí pokračování série ze stejnými herci - filmu Před půlnocí. Vynikající scénář, kde ani jedna věta skoro dvouhodinového romantického dialogu dvou mladých lidí není trapná. Nic pro cyniky a citové invalidy, minimálně dvě nezapomenutelné scény (nesmělé pohledy v poslechové kabince a imaginární telefonování v restauraci). Na tomhle se dá ulítnout hodně vysoko... ()

Heavenko

Skvelé napísané dialógy, skvelo natočené, skvelá Julie a skvelá chémia medzi ňou a Ethanom. Jeden z najlepších a najkrajších romantických filmov. Neviem či už tak mäknem, ale mňa to dostalo. A scéna s fiktívnym telefonovaním je asi vrcholom celého filmu. 95% ()

DogtownCZ

Tohle je krásná ukázka toho, jak skvělý film může být založený jen na rozhovoru dvou mladých lidí, kteří se náhodou potkali ve vlaku. Skvělý film. ()

Maskott

Krásne. Ani nemôžem popísať čo, keďže všetko bolo dokonalé. Skvelo zahrané, úžastne prostredie, príjemná atmosféra, inteligentné aj zábavné dialógy. Ako bonus existujú ďalšie 2 voľné pokračovania na ktoré sa uź teraz nemôžem dočkať! Krásná nenásilná romantika, tak by som to v skratke popísal. ()

ForGump

Dva krásní mladí lidé se náhodou setkají ve vlaku, který míří do Paříže. Začnou si povídat a oba se do sebe zamilují. Řeknou si, že vystoupí ve Vídni a prožijí spolu večer a celou noc touláním se po historickém centru a stále si povídají, milují se víc a víc a pak jim začne docházet, že se vlastně už nikdy neuvidí a budou si muset dát sbohem. Mají jen tu jednu noc... Před úsvitem je snad nejlepší romantický film, který jsem kdy viděl. Krásný, dojemný a úchvatně napsaný, protože aby se udržela pozornost po celou dobu jen dialogy dvou výborných herců, to už je kumšt a Linklater je prostě excelentní umělec. To jejich povídání je tak zábavné, chytré. Opravdu úžasné. Vůbec celý ten film je tak skvěle vystavený, kdy se oba nechávají unášet nocí, a od poloviny filmu přijdou první uvědomění si, že jejich vztah není perspektivní, přestože by oba chtěli. A přesně od té poloviny a poté kdy spolu sedí na Dunaji v restaurační lodi jsem začal natahovat, až mě to závěrečné loučení rozbrečelo jako želvu. Nemám rád to vědomí konečnosti, nemám rád když si dva krásní lidé říkají sbohem, byť to třeba dává smysl. Prostě Před úsvitem doporučuji supermegamaxi, protože ho natočil režisér a scénárista, který má své postavy rád a nikdy nerezignoval na nějaké umělecké ambice a přinesl pro mě zdaleka nejlepší romantický film všech dob. 100% ()

Zdenda

Miluji podobny styl filmu. A tenhle je jeste naprosto dokonaly a nad vsemi vycnivajici.. Skvely Ethan, skvela Julie a bombasticka režie možná ještě povedenějšího scénaře:) Prostě se mi to líbilo a basta... A ten konec, ona tiziva nutnost rozlouceni.. Opet mam o cem premyslet. Jeste ze mi to usnadni "druhy" dil:) ()

dreamflyer

Nadherny...skutecny..realny.....pohlcujici.....velmi vyjmecny ...a citove silny film....po chvilce jsem si absolutne neuvedomoval ze koukam na film,ale koukal jen do vzpominek dvou lidi ktery zazili jednu pohadkovou noc... ()

ewing

ja mam romanticke filmy naozaj rad, ale toto neviem co chcelo byt. francuzka nebola vobec pritazliva a tie ich rozpravy ma obcas privadzali do sialenstva. aj keby som chcel, nemozem ist vyssie. ()

Bigfuckman

Krásná (ne)všední romance jednoho hocha z Američky a moc moc obyčejně krásné francouzce. Jediné co bych zde vytknul, tak fakt, že skoro celá Vídeň speakuje very well english. Myslím, že na kráse filmu by neubralo ba by jí to ještě přidalo, kdyby ty dialogy s rakušáky byli tak jak by v reálu přes slovní bariéru mohli být. Ale jinač krásná romantika. A souhlasím s hlavním hrdinou jenž o sobě a o Američanech na začátku filmů prohlásil, že jsou hloupý (pohodlný) na jazyky a nejsou schopni naučit se ani na jakž takž domluvení ani krapet jiného jazyka. Prostě já jsem Amík a všude kam jedu se bude mluvit po emericku. ()

Martix

Jedním slovem: krása. Je teda pravda, že takový film jistě není pro každého, ale já ho sledoval opravdu jedním dechem. Nevinné seznámení ve vlaku vedlo k neskutečně krásnému dialogu, který doplňovalo zajímavé Vídeňské prostředí. Někdy holt není potřeba tuctu vystupujících postav a přeumělkovaného prostředí k tomu, aby jste natočili tak nádherně realistický film o dvou mladých lidech, kteří k sobě nalezli vzájemné pouto. Nejlepší scéna: přestřelka nesmělých úsměvů v malé posluchárně v obchodě s hudbou. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!