Píše se rok 1943 a Polsko je okupované německými vojsky. Spisovatel Witold přiváží z Varšavy životem poněkud znaveného přítele, režiséra a umělce Fryderyka do vesnici Powórna, na statek svého známého Hipolita. Ten si zde má na pár dní odpočinout, zapomenout na válečné dění a v klidu nabrat další nové síly. Místo toho však Fryderyk společně s Witoldem začnou cynicky manipulovat s lidmi. Ústředními postavami v této podivné hře je mladík Karol, jeho vrstevnice Hania a její přítel Wacław...
Film natočil režisér Jan Jakub Kolski, jenž se zde vrátil ke své oblíbené "vesnické" tematice (kterou dříve zachytil v titulech Pohřeb bramboru, Janek Vodnář, Ten, co hraje z talíře, Dějiny filmu v Popielawách). Pozoruhodným tvůrčím způsobem přitom uchopil stejnojmennou literární předlohu slavného polského spisovatele Witolda Gombrowicze. Na motivy jeho knihy, o níž se dlouho tvrdilo, že je nemožné převézt ji na filmové plátno, si také sám napsal scénář. Velký prostor dal hlavním představitelům: Krzysztof Majchrzak podává oslnivý herecký výkon v úloze Fryderyka, neméně působivá je vedlejší postava partyzána Siemiana, jehož hraje Jan Frycz. Film zaujme také vizuální stránkou, velkou zásluhu na tom má kamera, kterou vedl Krzysztof Ptak. (oficiální text distributora)

Master19

Neškodila by kratší stopáž, ale jinak jde o vizuálně nadprůměrný, scénáristicky však značně pokulhávající pohled na Polsko v polovině minulého století. ()

xaver

Nevím proč, ale tolik velebený režisér Jakub Kolski a jeho dílo mě nebere. Je to takové samoúčelné, sebestředné. Jeho pocity pro něho a pro lidi, kteří se snad dokážou vcítit do jeho problémů, protože se s něčím obdobným možná střetli. Jinak ale místy dost nudné. ()

fastum

Trochu náročnější film z prostředí 2. světové války. Záběry kamery jsou opravdu krásné a fascinovaly mě po celý film. Román jsem nečetl, a tak nemůžu posoudit jestli je to dobrá adaptace, ale film jako takový mě zaujmul. Nebýt trochu natáhlého konce přidal bych hvězdu. ()

Kroupa

Uniklo mi asi poněkud to téma filmu, které se zabývalo manipulací. Těžko odhadnout, jakým způsobem se s tím vypořádává kniha, ale film nijak zajímavě nepřistupuje k manipulaci a tvrdit, že ústředním dějem filmu je hra se třemi mladými lidmi, je hodně zavádějící. Vždyť o to vůbec nejde a film se o to ani nesnaží! Nijak se neřeší proč si vůbec muži "hrají" ani co je vlastně cílem, natož jaký je vlastně plán. Tak jak je, film zachycuje dosti nesourodou směs epizod, jimž sice nechybí pointa, ale celistvosti děje nepřispívají. Nicméně souhlasím s tím, že film má silné momenty, třebaže hudba se mi taky moc nelíbila :-) ()

Akana

S pornografií nemá tenhle film samozřejmě nic společného. Příběh z okupovaného Polska se ztrácí pod nánosem symbolů a náznaků. Na můj vkus kapku přeintelektualizované a chladné, ale ne nezajímavé. ()

Petrushka5

Skvělá kamera (už jen kvůli oněm záběrům stojí za to se na film koukat). Výborná ústřední melodie (veselá i smutná). Dokonalý představitel Fryderyka (cynismus, výčitky, krutost a bolest - to jsou jeho synonyma). Dobře, nebudu mluvit jen superlativech. Začátek filmu vázne, Witild je děsně nesympatický a člověk se ptá, zda má vůbec smysl to sledovat. Další část filmu přinese cosi, co nelze ignorovat, pohltila mě zcela atmosféra a navíc onen krásně bezprostřední tanec dvou dovádivých dívek, kdy jsem chápala, co mají hlavní představitelé proti mládí, připadala jsem si děsně stará. Osudy Poláků bolely (např. scéna s vajíčky). Poslední půl hodinu jsem přestávala dýchat a poslední minuty byla uhranuta Fryderykem. ()

Barak

Žádnou "pornografii" nečekejte - ani lehkou ;) Jednoduchý, klidný, pomalý a poetický film s dobrými hereckými výkony. Nicméně po jeho skončení jsem neměl nejmenší tušení, o čem to vlastně bylo.... 3/10 ()

mistvan

Výborná kamera, to je bez debat. Avšak chvílema příliš pomalé, až na malé výjimky, kde by naopak zpomalení občas neškodilo, jako v případě paní Amálie, matky Václava. Nějak jsem nepochopil, co ta její postava měla znamenat pro hlavního hrdinu. Asi něco znamenat měla, ale bylo to podáno příliš "nahuštěně", takže to vyznělo do prázdna. Vynikající byly záběry řádících německých vojáků, úplně jako z nějakého temného snu. Ke konci jsem se ale dost nudil a čekal jsem jen na to, kdy si to ten Karol konečně rozdá s Haniou. Závěr mě nějak nepřekvapil, čekal jsem celou dobu něco "strašného". Celkově mám pocit, že autor se pokoušel cosi sdělit, ale kvůli křečovité snaze o hloubku se mu to příliš nepovedlo. Takže film by byl za dvě, ale díky skvělé kameře to má u mě za tři "body". ()

old salt

Výborná režie, skvostná kamera, skvělí herci. 2 manipulátoři uprostřed války. Film má spoustu vynikajících momentů ... ()

Blažena

Poetičnost kombinovaná s cynizmem mě vždycky dostane. Pěkně se na to dívá a zároveň vás to donutí se zamyslet nad zásadními životními principy. Problém jsem měla jenom s některými postavami, byli pro mě až příliš neprůhledné. Na druhou stranu, tak to ale v životě chodí. ()