Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

bidja

V jádru neotřelé, leč trochu to pokulhávalo. Lehká parodičnost, alegorie Danteho pekla a neotřelé tváře. Dobrá muzika a karikatury postav. ()

Gore

Velmi černá komedie o bandě revizorů noční Budapeště, která je místy dost vtipná, místy hodně ujetá. Zajímavě vybraná pětice hlavních hrdinů, kteří jsou svým způsobem dost ujetý karikatury lidí. Maďarská medvědice byla krásná, ale podobenství, kterým se míjela docela příběh brzdilo a nikam neposouvalo. A vraždící kapucín to celý zazdil, hlavně ten konec, ten byl hodně blbej (jiný slovo mě nenapadlo). Ale zas je to film, který jen tak hlavou neprošumí a dá se o něm dál uvažovat. ()

chalp

Škoda, že sa Nimród Antal po tomto zaujímavom nemainstreamovom, možno až alternatívnom projekte rozhodol zapredať Hollywoodu, nato, že točil bez akejkoľvek(mne) známej tváre a s rozpočtom smiešnych 400 000 eur to bol jedinečný zážitok. ()

(Z)denny

Nevšední pohled na činnost pracovníků přepravní kontroly budapešťského metra.. Tak tohle by asi čekala většina diváků po seznámení se s obsahem tohoto snímku. Ale omyl.. Jedná se o metaforu na boj dobra a zla.. na hledání a nelezení sebe sama.. A nebo taky o něco jiného. Stačí se kouknout a uvidíte sami ()

Kratoc

Film dle mého gusta! Netradiční prostředí Budapešťské podzemky a bizarně/vtipné postavičky, které žijí svůj (pracovní i osobní) život v jeho prostorách. Film má grády a přestože je to už pár let, co jsem ho viděl, tak ho řadím k tomu nejlepšímu co jsem od našich skoro-sousedů viděl (ne že by toho bylo zrovna moc, ale přesto ... ;)) ()

bolan

Zatím jsem měl možnost vidět 2 maďarské filmy - Kontroll a Taxidermia. Oba byly fakt divný a v obou se hojně zvrací - má to snad něco o tomto národu vypovídat ? ()

kubyno

Psychonářez. Film, který se horko těžko rozdýchává a po kterým mám pocit, že bych si ho pustil znova - jako kdyby se člověk sjel. Jo, droga - nevím, jak jinak tohle delirium popsat. ()

Vazbič

Netradiční, zajímavé, postmoderní, skvělé. Revizoři to nemají snadné, a když to ještě někdo dovede takto skvěle zfilmovat, pak je to zážitek. Škoda, že u nás nic takového nevzniká. ()

sandinista

Některé scény mi přišly až příliš snové. Hlavní hrdina sympaťák. Holka v převleku nevim, co měla znamenat. Zajímavej nápad, leč realizace nevyužila potenciál. ()

TaanStari

Jsem otupělý Hollywoodem a obvykle nemám rád filmy, u kterých musím moc přemýšlet a nakonec si i hledat vlastní vysvětlení, ale Kontroll to dokázal. Výborný atmosferický snímek, který se udrží v paměti hodně dlouho. ()

edie sedgwic

To be honest ja som z tohto na zadok nepadla. Vacsina forov u mna nenasla pochopenie a aj v pripade, ze to bolo cele myslene ako recesia, to u mna prilis nefungovalo. ()

gusman

Dlouho jsem přemýšlel co si o tomhle filmu mám vlastně myslet a jak ho hodnotit, nemohl jsem se rozhodnout jestli 4 nebo 5 hvězdiček. Po tom co jsem si ale uvědomil originalitu filmu a netradičnost zpracování + naprosto perfektní soundtrack a skvělé střihy kamery spolu s nečekanými dějovými zvraty, rozhodl jsem se dát jasných 5. Člověk má skoro tendenci si místy říci "teda jestli to takhle vypadá v Maďarském metru, tak potěž pánbůh" nebýt varování na začátku.:-) Tenhle film ve mě zanechal hluboký dojem a ještě teď když se blíží v metru vlak do stanice a vidím světla v tunelu, tak mi naskakuje husí kůže :-)) P.S. Víte kdo byl vrah? Já myslím, že někdo z revizorů....:-) ()

derek007

Film zajímavější než 90% hollywoodské produkce. Jak "málo" stačí k tomu, aby se natočilo vtipné, zajímavé dílo. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)