Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

johny89

Prvních třicet minut bylo zajímavých. Pěkně surový pohled na to co se děje v metru. Zbytek už pak byl nudný, pomalý a bez pořádného děje. P.S. Lajos Kovács z videoklipu Karma Police od Radiohead potěšil! ()

Martin741

"A co budes ted delat? Budes se vozit schodami nahoru dolu? Nebo strcis nekoho pod vlak? O co ti sakra jde?" Teda madarskej a polskej kinematografii sa vyhybam ako Cigan lopate, no ale tentokrat ku mne dosla od madarskych susedov fakt dobra drama. Nymrod Antall mi sice nic nehovori, ale tematika budapestianskeho metra a maskovaneho zabijaka v nom je viac ako zaujimava pre nielen Cecha, Slovaka, ale aj pre Cechoslovaka. Rezia je na madarsku kinematografiu fakt na urovni, vyborne dialogy, sympatak Sandor Csanyi film dobre taha /a nielen on/, Eszter Balla bola vyborna a nadherna + hudba fakt na urovni. Budapestianske metro hra samostatnu ulohu, to je tiez dobre, medziludske vztahy v ramci normy. Takze na kultovy Uzenet a Jovobol - a Mezga Csalad Kulonos Kalandjai sice tento film nema, ale pozera sa nan viac nez dobre. A zvitazilo dobro nad zlom : 89 % ()

Rocky88

Komedie to není, mysteriózní taky ne, a thriller už tuplem ne. Je to zkrátka drama, které vyniká akorát neobvyklým prostředím z podzemky a slušnými hereckými výkony. Jakmile film skončí, jeho chtěný účinek vyšumí do ztracena. . . ()

MrPierc

Skvěla navozená atmosféra lidí, kteří většinu dne tráví v podzemí v metru a jsou revizory. Špatně placené, hrůzné podmínky a přesto ty lidi žijí dál a baví se, žijí. Film je hořko-sladkou komedií, která je doplněna skvělou hudbou. Soundtrack je výborný. ()

Langy10

No já osobně revizory taky nemám rád :-D , kdo taky jo, že? :-D ... Proto jsem tento film ani nepotřeboval vidět, ale jelikož mě celkem lákal svým posterem, tak jsem to shlíd a nelituju, protože se to režisérovy opravdu povedlo. Jiní by asi řekli, že to neni Hollywoodský, tak je to špatný, ale já to tak neberu, ba naopak jsou někdy ty filmy točené v jiné zemi než například v Americe. Například film "Welcome" z Francie byl vynikající a u mě má vyšší cenu než například americký trhák Vykoupení z věznice Shawshank. Pro tento Manďarský výborně natočený film, zvedám 4 palce ;) ()

Flaxik

Kdyby mi někdo řekl, že se budu dobrovolně dívat na film o revizorech v Budapešti a bitkách s obřím růžovým králíkem (nebo medvědem, nebo já nevim co to bylo za chlupáče), tak si poklepu na čelo. Ale byl to dobrý kus. Rozhodně ano. ()

ad

Vlastně pořádná konina, ale natočená s takovou chutí a tak neodolatelným způsobem, že pod 4* jít prostě nemůžu... ()

Zbyisek

Mám rád filmy, nad kterými jsem nucen přemýšlet ještě dlouho po jejich skončení. Revizoři rozhodně mezi tyto filmy patří, protože mi leželi v hlavě ještě několik dní. Vždy, když jsem vstupoval do metra, tak jsem si na film vzpomněl. Zajímavý a záhadný snímek z revizorského podsvětí. ()

starbrejkr

Ti Maďaři se po čertech nezdají! V krátké době další zajímavá zkušenost s maďarskou kinematografií a slovo zajímavá bych tady podtrhnul. Film, který nejprve vypadá jako thriller či kriminálka se za chvíli změní v komedii (místy proklatě černou, ten humor určitě není pro každého), až v druhé půli vrcholí psychologickou (a zároveň psychedelickou:-)) sondou do trudné duše revizora. Pointa filmu pro mě nebyla nikterak šokující, přesto mě dost potěšila, protože tím bylo dovedeoa do skvělého finále ponurá druhá polovina a mělo to sakra hloubku. Atmosféra filmu je opravdu "metrová" a kdo aspoň párkrát jel posledními metry i v Praze, vycítí to hned, navíc tam je něco, co spojuje všechny maďarské filmy, co jsem zatím viděl - těžko to nějak popisovat, snad až po dalších zkušenostech....Do pěti hvězdiček chybí jen málo, ale přeci jen se najde v první půlce víc tupějších míst, díky kterým nejvyšší hodnocení zatím ušetřím. ()

TomikZlesa

Tak trochu s rozpakama sem si pouštěl film o revizorech. Co sakra na takovy praci může bejt tak zajímavý ? Děsná prdel která se postupně přehoupne v napínavý thriller s divným koncem. Hodně zvláštní námět který dopadl na výbornou. Perfektní hudba. ()

dubinak

Maďaři mají svůj zvláštní styl natáčení, ale já osobně jim to zatím žeru. Revizoři jsou svým netradičním zpracováním, prostředím a střídáním žánrů jednou z nejzajímavějších komedií za posledních pár let. Tento film hýří hlavně originalitou a to jak v prostorách metra, tak charakteristikou hlavních postav. Mělo to i výbornou atmosféru a celý film působí trochu jako jedna velká deprese. Za to ovšem palec vzhůru. ()

C0r0ner

Jeden z nejlepších maďarských filmů vůbec? Hm, tak v tom případě jejich produkce za moc nestojí. Určitě to nebyl žádný průser, ale že bych se nějak během sledování bavil, se také říct nedá. Byl to takový ten typ snímku, kterému fakticky není co vytknout, ale po jehož skončení si divák nic nedonese. 70% ()

darm

Těšil jsem se a ani nepřišlo moc velké zklamání. I když jsem čekal možná ještě o malinko víc. Undergroundová atmosféra je skvělá, než se film rozjel tak to sice tak nebylo znát, ale jakmile začala hrát hudba, která se do tohohle prostředí maximálně hodila (na samotný poslech by to asi bylo dost o ničem), tak jsem nemohl odtrhnout oči od obrazovky. Tak parádně akčně akční scény se moc nevidí. Tempo pak zase ochladlo, což si myslím, že filmu zas až tak moc neprospělo. Spousta dlouhých záběrů beze slova, procházení se po budapešťském metru... Místy mohla možná nastupovat i mírná nuda. No, ale závěrečných 15 minut? Tak to je jeden z nejlepších závěrů, jaké jsem měl v rámci žánru tu čest vidět. Něco tak napínavého, co mě totálně pohltilo, sem už dlouho neviděl. A ta hudba do toho, to tajemné prostředí... wow.. Škoda, že takhle nadupaný to bylo až na konci a škoda, že se film neubránil malinko nudnějším místům... Právě kvůli nim nemůžu jít na pět. ()

zette

Tomuto filmu v zadnem pripade nechybi originalita ( at uz namet nebo zpracovani ), atmosfera ( fakt dobra, bez jedineho zaberu mimo metro ) a vytecny soundtrack ( hudby bych tam nacpal jeste vice ). Slusne herecke vykony ( bez tech by to vsak v takovem filmu neslo ) a kousek vtipu. Trosku mi to prislo jako nejaky seversky film. Co vsak strhava hvezdicky z meho hodnoceni je scenar, nejvetsi slabina. Ale dobra podivana, jen vice takovych filmu v nasich televizich! ()

campix

Vůbec se nedivím tomu, že po Nimrodu Antalovi sáhl také Hollywood. Sice se nedá říci, že by tam měl nějaké větší úspěchy nebo že by alespoň kvalitativně navázal na Kontroll. Ve své režijní prvotině totiž roztáčí podivnou spirálu událostí, kterými je protkané Budapešťské metro. Žánrově a vlastně i dějově těžko zařaditelné dílo, jehož vyústění nechává diváka ve tmě. Sándor Csányi je dostatečně charizmatický a atmosféra je výborná. Nemůžu si pomoct, ale hudebně a tím jak se tam potlouká skupina hlavních protagonistů, které potkává jedna absurdní situace za druhou, mi to připomíná Trainspotting. Trošku hůře uchopitelná, ale rozhodně stylová jednohubka. ()

Bush13

Jak nějak přibližně říká kolega Othello, horší než revizoři jsou snad jenom Putin, měšťáci a dýmějový mor. Nebo tak nějak. Ale tenhle film ukazuje, že to sami rozhodně nemají jednoduché a moje antipatie se tak trochu stáčí spíše k černým pasažérům... snímek v sobě zároveň umně spojuje výborné komediální prvky s tajemnou až místy hororovou atmosférou, což není nic nového pod sluncem, ale zde obě roviny koexistují paralelně vedle sebe, aniž by vznikl jakýsi komediální horor, kdy ono mysteriózní s přehledem zabíjí - naopak.  Ani paprsek denního světla (pravda, sem tam v náznacích), skvělý vizuál (maďarské metro je skoro jak to pražské), jistá sociální dimenze, pro mě příjemně nostalgická hudba a estetika ještě kdesi doznívajících devadesátek a přes pár pro mě drobných logických nesrovnalostí neuvěřitelná zábava. P. S. kamarád, který to kdysi před těmi 15-20 lety viděl, mi vyprávěl o tom typoňovi v kapuci. Od té doby si v metru nerad stoupám úplně ke kolejím, jakože fakt. A to jsem ten film viděl teprve teď. ()

dr.fish

Film mi velmi silně připomínal Subway od Luca Bessona. Besson to sice udělal líp, ale ani tenhle "remake" není vůbec špatný. Film si mne získával postupně, k závěru vcelku nadšení. Jen mne rozptyloval pocit, že jsem to už všechno někde viděl. Každý záběr někde jinde v jiném filmu. Takže plný počet to prostě být nemůže. Ale stálo to rozhodně za vidění... ()

Flyer

Trochu zklamání. I přes skvělou tajuplno-horovově-klaustrofobickou atmosféru a psychodelickou hudbu mi tento film zase až tak úžasný nepřijde. Chvílemi je to sice napínavé, chvílemi však celkem nuda. Závěr snímku je divný, ale když si ho člověk rozloží v hlavě, vyplyne z něj vcelku zajímavá pointa. Škoda, originalitu a i jistou myšlenku tetno film má, celkové zpracování ale moho být o chlup lepší. 70% ()

AdaMM

možná si to ani ty 4 hvězdičky nezaslouží - bylo to sice dost šlené, ale chvílemi jen utahané a ta akčnost tam tedy moc nebyla... ale atmosféru to má ;) ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)