Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

Vocoun

Výborný film, zejména atmosféricky. Je jasné, že jde o víceméně čirou fikci, ale ten maďarský guláš komických scén s dramatickými až těžce psychopatickými prostě funguje. Ve filmu se najde spousta metafor a různých skrytých informací, přičemž některé jsou jasné, jiné se hledají těžko. Maďarština mi kupodivu vůbec nevadila a u filmu jsem se bavil. Nejsem si sice doteď úplně jistý některými dějovými zvraty a ani konec mě zcela úplně neuspokojil, ale od takového psychologicky až mysteriozně zaměřeného filmu se žádný jasný konec ani čekat nedal. Ty životní poselství která to má, jako například - i když jste ve sračkách až po kolena, jsou v nich jiní až po krk - jsou vážně skvělá. Celá ta atmosféra obyčejného dne revizora, kdy jedná s cestujícími, v noci běží o život metrem v nesmyslném závodě a ještě se musí vypořádat se zabijákem, sprejerem, sám sebou a svou minulostí, prostě opravdu funguje. Hlavní hrdina byl dost sympatický, stejně jako slečna v plyšovém oblečku, která působila v roli spásného anděla již dávno ztracené duše. Abych to shrnul, film utekl poměrně svižně, tempo režie a střih výborné, stejně jako hudba, která do toho praštila když měla a ubrala zase v jiné situaci. Není to na úplně plný počet, přeci jen některé věci nebyly dotažené do konce, ale krásné 4 hvězdy si to zaslouží. Poslední scéna, kdy dvojice vyjíždí eskalátorem do pomyslného nebe je výborná. 4* 78% ()

kslaww

Kdyby Antalův film byl složen převážně ze scének kontrolovaných pasažérů, měl by za mě plné hodnocení. Mysteriózní část filmu mě spíše nudila. I tak jsou ale Revizoři nejlepší maďarský film co jsem viděl. ()

Rooseman

Kontroll je hodně zvláštní podívaná. Už to od první scény po celou stopáž vyvolává zároveň uklidňující a svíjející atmosféru. Dehonestuje člověka jako samotného, poukazuje na prvky společnosti, pobaví a vyděsí. V podstatě je hrozně těžké ihned po zhlédnutí utřídit proudy myšlenek a sepsat je do vět. Ani tak nevím, co jsem to vlastně viděl, ale tuším, že se mi to líbilo. Rozhodně je to originální neokoukaná podívaná v temné světě budapešťského metra, které je samo o sobě dost atmosférické už naživo. Symbolika je jasně stanovená a zároveň překrásná i ošklivá, doplněná o taktéž výmluvný děj. Tyto dva myšlenkové proudy filmu mezi sebou tak volně přecházejí a tak smyslně se prolínají, že v podstatě nepoznáte, která je která a do jaké patří ten a ten záběr. V končeném součtu jde v podstatě o děsivou záležitost se šťastným koncem, která ale rozhodně šťastně dopadnout nemusela. Talentovaný Nimród Antal se ukázal, v roce 2005 to muselo být ještě o něco atmosféričtější. ()

iz67

Narozdil od mnoha zde nadsenych recenzentu, si me tenhle film neziskal. Dobry napad, ale to nestaci. Spousta hluchych mist, nedotazenych dialogu, atd. ()

vilik

Film do posledního záběru natočený v podzemí maďarského metra...tmavé ladění, psychodelický soundtrack. Opravdu hodně zajímavý kousek, mimořádně netradiční. ()

pOne

Tak dlouhou dobu jsem nenatrefil na dobrý thriller, až přišla na řadu tato maďarská produkce a já si v duchu říkám - konečně. Včera jsem viděl americký film Rukojmí s Brucem Willisem, což se taky označuje za thriller, ale výsledek je ne vždy stejný. Revizoři mají přesně to, co Rukojmí nemá. Nápad, tajemství, spád, střih, perfektní hudbu, výbornou kameru, herce.... Film stavím na stejnou rovinu jako německý Das Experiment. ()

Tichoza

Naprosto jedinečnej film, po kterým se mi moc nechtělo do metra. Celý se odehravá v prostorech metra a postavy, který ve filmu vystupujou...hmmm moc zajímavý. Každopádně ruku na srdce, revizor je asi nejhorší zaměstnání co může bejt... ()

Aazy

Taky se vám stává, že se vám při sestupu do pražského metra rozbuší srdce? Nahání každé zavátí průvanu z tunelu do vašich žil napětí? Metro je fascinující svět. Stísněným prostorem pobíhají různá individua, vrážejí do sebe a bez omluvy pospíchají dál. Přitom každý z nich má v sobě svůj příběh a nikdy nevíte, jaké tajemství si z hlubin metra unáší eskalátory nahoru. Revizor Bulczsu se denního světla definitivně zřekl a dobrovolně své démony dusí v tunelech budapešťského metra. Ač tušíme, že se v něm oproti jeho žalostivým kolegům skrývá daleko víc než mozek opice a odvaha zvracet na rameno parťáka, Bulczu jakoby se vzdal všeho, co dělá život ostatních snesitelnější a v neútěšné tmě stanic dokonce přespává. Z letargie ho probudí až setkání s dívkou v medvědím kostýmu a obvinění z vraždy několika cestujících, kteří byli shozeni pod kola vagónů, přičemž jedné z nich byl svědkem. A tak se před zraky diváků rozehrává přehlídka více či méně podivných setkání a nepravděpodobných situací, které ústí až v symbolický boj dobra se zlem. Film režiséra Nimroda Antala je skvělou ochutnávkou pro ty, kteří se od maďarských skorosousedů nebojí okusit něco jiného, než paprikový guláš. Přitom i Revizoři jsou uplácáni z různých ingrediencí. Vezměte svižnost Loly Toma Tykwera, smíchejte ji s burtonskou bizarností a vše jemně okořeňte lynchovsky mnohoznačnými symboly. Střih, kamera, zvuk, všechno vtahuje do děje jako vír s nezvykle silnou odstředivou silou. Hudba, pod kterou je podepsaný Neo, má správný říz a občas nutí podupávat do rytmu. Nasprejované soupravy si tu sviští přes sebevrahy a občas se jim podaří zastavit mimo stanici, když si dobrácký řidič Béla trochu víc přihne. Scény hromadných kontrol jízdenek jsou nezapomenutelné stejně jako povinná návštěva psychiatra. Každý si tu najde svého oblíbence, ať už to bude narkoleptický milovník tučných hranolků Muki, natvrdlý nováček Tibi či zkušený Profesor se svými suchými hláškami. Z téměř dvouhodinového filmového zážitku si kromě pocitu, že maďarština není zas tak nelibozvučná řeč, odnesete i pár tipů, jak se vymluvit z placení pokuty a navrch odvahu střihnout si to přes jezdící shody do bezpečí podobně jako Rychlonožka, jehož představitel Bence Matyáši se stal idolem dívčí části publika. Vězte, že po tomto filmu vaše jízda metrem nebude už nikdy jako dřív. Podvědomě budete mezi proudy lidí vyhlížet revizory podle toho, zda jim teče z nosu krev, a přemýšlet nad tím, jaká tajemství skrývají šachty pražského metra. Já se nemůžu dočkat, až mě k nim medvídek se světlicí přivede. Do té doby si budu muset vystačit s tímto podzemním eposem. ()

Bilky

Veľmi sviežy a dynamický thriller, ktorý zaujme nielen originálnym prostredím, ale aj každou jednou postavou. Scénar otvára svet "undergroundu" a ponúka netradičný a veľakrat až šokujúci pohľad na život v podzemí. V tomto panoptiku sa mihajú svojské až divotvorné postavičky zajaté vo svete METRA, plného násilia a úchyliek. A na pozadí ich všedných starostí (ktoré ale nám "nadzemným ľuďom" rozhodne všedné neprídu) sa odohráva hlavná dejová línia: boj hlavného hrdinu so sebou samým so svojou minulosťou a temnou odvrátenou stranou. Vynikajúce dielo, ktoré využíva jednoduché postupy, ale napriek tomu zaujme svojím originálnym spracovaním, perfektnou kamerou, vynikajúcou hudbou a hereckými výkonmi. Samozrejme poklona patrí aj pre mňa neznámemu režisérovi, ktorý mi otvoril cestu k maďarskej kinematografii :) 85% ()

Achab

Budapeštské metro,místo které je z povrchu skryté, ale zároveň zde plyne život ve své plnosti. Dovedete si představit, že opustíte lukrativní práci a jako třicátník budete trávit celý den v podzemí? Hlavní představitel Bulcsú totiž tráví i svůj volný čas v metru, ale zejména je revizorem, osobou, kterou snad když už tu práci děláte, kromě vaší manželky nikdo nemá rád a Bulcsú je navíc svobodný a bez přítelkyně. Bylo zajímavé pozorovat anonymní cestující, kteří vstupují do vašeho života, vražedný Stín ve své kápi by si jistě zadal s devíti přízraky z Pána prstenů, a pak je tady sprejer Kukačka, který vám spestří jízdu, pokud jste právě nováčkem a jdete poprvé kontrolovat jízdenky, dále pasák a jeho slečny, opilý řidič Béla, tajemná slečna v medvědím převleku a v neposlední řadě kolegové z práce a mnoho jiných.......... ()

jack_scott

Vynikající film o běžném životě, viděný neobyčejnýma očima. Trochu mi ve filmunesedl ten vrah, ale jinak jsou ve snímku úplnhě famozní situace a dialogy. Provedení, včetně hereckých výkonů, je perfektní, a tak dávám 90% a ***** za film, na který skutečně hnedtak nezapomenu.... ()

me3x®

moc dobrá záležitosť... maďarskú kinegrafiu moc nepoznám... ale niečo ako toto si dám fakt nahovoriť... a vôbec mi nevadilo... že sa to hralo na jednom mieste ()

djPeťál

Takřka jakoby budapešťské metro bylo samostatným světem izolovaným od zbytku města tam nahoře, až to na mě působilo skoro tak nějak Gaimanovsky a la Podlondýn.. :) což teda přičítám určitě k dobru, výborná atmosféra měla znatelný podíl na tom, jak mě film vtáhnul. K tomu svižná akce, úderný humor, pěkně vyvedené postavy - v Maďarsku zas jednou ukazují jak na to. ()

umim.cist

Film cenný hlavně svou atmosférou, který ale není úplně pro každého. Naturalistický a přitom v něm vlastně "není nic vidět". Nepravděpodobný a přitom pravdivý. Tajemný, ale hlavně oslovující. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)