Epizody(6)

Poslední šestidílná série adaptace příběhů Sherlocka Holmese z pera sira Arthura Conana Doyla vznikla v roce 1994 a byla poznamenaná zhoršujícím se zdravotním stavem představitele hlavní role Jeremyho Bretta, trpícího bipolární poruchou, která herce nesmírně vyčerpávala. S přičtením následků revmatické horečky, slabého srdce a silného kouření byl nucen na place nosívat kyslíkovou masku a jednou během natáčení dokonce zkolaboval. V některých případech si jeho zdravotní komplikace vyžádaly i upozadění jeho role na úkor ostatních postav, ale sérii se mu i přesto podařilo statečně dotočit. Zemřel pak rok poté v září 1995 na selhání srdce ve věku 61 let. V roli slavného detektiva vyřešil celkem 41 případů a do dnešních dnů je považován za jednoho z nejlepších představitelů Sherlocka Holmese. (Česká televize)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (7)

Vzpomínky Sherlocka Holmese (1994)

Ako každá séria s Brettom je aj tá posledná kvalitatívne veľmi vyrovnaná, i keď mi to tu raz ušlo k trom hviezdam. Dočkáme sa totiž aj epizódy, kde Holmes v podstate ani nevystupuje a nie je navyše zvládnutá najideálnejšie. Prípady v Spomienkach sa dosť točia okolo lásky, vášní, žiarlivosti a tak podobne, myslím, že viac ako obvykle. Takže ide aj o to, akým prípadom dávate u Sherlocka prednosť. ()

Dům U tří štítů (1994) (E01)

Jedna z najatypickejší epizód vôbec a určite aj najviac štylizovaných. Hlavnou súperkou Sherlockovi totiž bude divadelná herečka. Tá sa vyžíva v milovaní s mladými hercami, nie každý ale berie flirtík s ňou iba ako flirtík. Vlastne ani nie je jasné, aký zločin bol spáchaný, ale Sherlock vie, že v smrti jedného takého naivného herca bude niečo viac ako zlomené srdce. Prekvapí záver, kedy veci nedopadnú podľa očakávaní, ale Sherlock ako správny glosátor naznačí, že čas hrá proti síce ešte stále krásnej umelkyni, ale ten ani ona nezastaví. ()

Umírající detektiv (1994) (E02)

Poviedka Umierajúci detektív bola zadaptovaná v čase, kedy jej názov viac korešpondoval so stavom hlavného predstaviteľa, než s kamuflážou v príbehu. Holmes musí vymyslieť spôsob ako vyzrieť na vychytralého vraha môžete sa staviť, že na niečo aj príde. Tentokrát ale musí ostať každý v nevedomosti až do konca, skúsený divák (nehovoriac o čitateľovi) prekukne všetko o niečo skôr. ()

Zlatý skřipec (1994) (E03)

Prípad, kde až do záverečných minút nie je vôbec jasné, o čo ide, i keď môžete fabulovať na základe úvodnej sekvencie zdanlivo s prípadom nesúvisiacej. Inak ide o typické vyšetrovanie, kde sa dedukujú závery na základe maličkostí a Sherlockovi pomáha Mycroft, aj keď asi by na všetko prišiel aj sám. Poteší vynaliezavá kamera, Sherlock splýva s obrazom, na postavy sa pozeráme cez deformujúce sklo, možno tvorcovia chceli vzdať poctu sovietskej montážnej škole, ale istý si tým nie som. ()

Rudý kruh (1994) (E04)

A zase tí Taliani, a zase tá osudová láska a zase nejaký ten konšpiračný spolok. O tom ale Holmes častokrát je a adaptácia poviedky je patrične atmosférická a trochu dehonestujúco spomeniem, že Brettov ošumelý vzhľad v roku 1994 tomu tiež niečo navyše pridáva, viď scéna, kedy ho zbadá žena v zrkadle. Polícia tentokrát nie je za blbov, ale rovnocenne spolupracuje s Holmesom a Watsonom. No a zase sa to skoro nestihlo, vlastne sa to ani nestihlo, ale potom je tu to povestné šťastíčko... ()

Mazarinův drahokam (1994) (E05)

Mycroft ako dvojka s Watsonom sú prekvapivo takmer bezchybní, ani mi ten Sherlock špeciálne nechýbal. Problémom je skôr samotný prípad, ktorý je v poslednej sérii zrejme najslabší. Finále sa snaží byť temné a chce, aby sa jeho atmosféra dala krájať, ale Mycroftovým tajomným presúvaním v priestore pôsobí mierne rozpačito. Ako čítam, sú tu spojené dve poviedky do jedného celku a možno aj preto som chvíľami tápal, o čo tu vlastne v prvom rade ide. ()

Lepenková krabice (1994) (E06)

Po ďalších dnes vychytených hercov tu máme v tejto časti Ciarana Hindsa, ktorého na obrazovke hneď spoznáte. Holmes a Watson sa s nami s týmto dielom lúčia, čomu zodpovedá aj záverečná Sherlockova reč na dvojicou zmrznutých mŕtvol v jazere. Síce sa príbeh odohráva počas Vianoc, ale veľa čo oslavovať nie je, aspoň sa ale budú rozdávať netradičné darčeky. Ak epizódu uvidíte, už nikdy nebude pre vás solenie zo soľničky také ako predtým. ()