Návrat

• Rusko Vozvraščenije (více)

Komorní příběh o shledání dvou chlapců se ztraceným otcem. Andrej (14) a Ivan (12) žijí jen s matkou a babičkou. Jednoho dne se doma objeví otec – kluci si na něj ani nevzpomínají, znají ho jen z fotografií. Okamžitě se však projeví jako silná autorita, což každý z bratrů snáší jinak. Otec vezme chlapce na výlet – na ryby. Cesta je zároveň ohledáváním terénu vzájemných vztahů, citů, hranic otcových výchovných metod i dětského vzdoru. Přestože spolu stráví jen pár dní, oba chlapce otcův návrat silně ovlivní.
Debut režiséra Andreje Zvjaginceva (1964) se po právu setkal s velkým ohlasem a uznáním na řadě festivalů. Neokázale natočený snímek vychází z výborně napsaného scénáře, který z krátkých epizod, nenápadných situací a drobných postřehů skládá mozaiku charakterů a vztahů, přičemž po celý film udržuje neklid a dějové napětí díky tajemnu nedopovězeného. Adekvátní je pak i realizace, vracející se k jednoduchosti a čistotě filmařského řemesla: kamera, střih, zvuk ani hudba nečarují, o to působivěji však diváka zasáhnou. A samozřejmě stejnou zásluhu na vyznění snímku jako profesionálové za kamerou mají i vynikající, bezprostřední a současně ukáznění představitelé obou obtížných chlapeckých rolí.
(Film měl nicméně tragickou dohru – představitel staršího z bratrů, Vladimir Garin, se krátce po dokončení utopil v témže jezeře, u kterého se natáčelo.) (Česká televize)

kolly13

Excelentní výkon dětských herců, chladná kamera a zajímavý počin. Ale mě to prostě nebavilo dívat se hodinu a půl na až tyranského otce bez vybudovaného vztahu k synům. ()

Gregor_Samsa

Zvjagincev prostě umí a tenhle jeho nadmíru povedený debut ukazuje vše, co dokáže - kamera, příběh, atmosféra. Je to velmi vtahující, jakkoliv na první pohled obyčejné. Jezero, ostrov, ruská nátura, táta a dva kluci... [90%; 2014-05-07 Home sweet home] ()

ostre_pero

Fantastický film. Citlivá réžia a neskutočná reálnosť. Spočiatku sa môže zdať "o ničom", no ako plynie dej... Oskarové výkony hlavných hrdinov - pre väčšinu filmového sveta úplne neznámych - iba pridávajú tomuto husárskemu kúsku ruskej kinematografie na hodnote. Smutné, ale skvelé! ()

Formanka

Neuvěřitelnej výkon mladšího z bratrů. Dokonalej film. Jen mi tam chyběl závěr, odpověď na všechny otázky, minimálně na to, co sakra bylo v tý krabičce!!:) Chyběla katarze. ()

Názorožec

Jednoduchý příběh, ale zásadní téma. Vztah otce a synů natočený naprosto suveréně a přesvědčivě. Přechod chlapce v muže, uvádění kluků do světa dospělých. Neschopnost otce vyjádřit synům jeho lásku k nim. Synové, kteří se k otci snaží najít cestu. Navíc skvělý herci (hlavně ty kluci!) + nádherná kamera a prostředí... - jeden z nejsilnějších filmů které jsem viděl. ()

tauli

Návrat je rozporuplný film vyvolávající u různých lidí různé pocity. Pro mě je to film s myšlenkou, film o skryté lásce otce k synům. Ze začátku vás film bude šokovat, budete fandit mladšímu synovi a budete otce označovat za tyrana, pak se ale něco změní a Vy pochopíte, že ho má otec skutečně rád. Pak už jen sedíte a říkáte si, ať položí ten nůž, ať se už vrátí z rybaření a hlavně ať neleze na tu věž. Lidé odkojení na amerických happy endech nepochopí. Zkrátka Návrat je jedna velká depka, kterou ale stojí za to mít ve filmotéce. ()

stuly

Návrat je film ruského režiséra Andreja Zvjaginceva z roku 2003, ktorý môžeme označiť ako sociálnu drámu z prostredia drsného Ruska. Na prvý dojem veľmi prozaická tematika je pretavená do psychologicky náročného deja. Príbeh dvoch malých chlapcov žijúcich na vidieku s matkou a starou mamou bez pevnej ruky otca je autentickým vďaka skvelým hereckým výkonom a prostrediu, kde sa dej odohráva. Samotný názov Návrat naznačuje hlavnú myšlienku filmu. Návrat otca po dlhých rokoch je zásadným zásahom do celého deja. Do kontrastu sa tu dostávajú očakávania detí na ich otca a emócie, ktoré im dokáže v skutočnosti odovzdať. Vzťah detí k otcovi sa režisér snaží ukázať v nehostinných podmienkach krásneho, hoci drsného kraja na rúškom tajomstva opradenom netypickom výlete na opustený ostrov. Návrat je dielom silným na emócie. Zlo je zobrazené v tak bizarných situáciách, že divák sa pristihne pri tom, ako vnútorne cíti túžbu ponoriť sa do deja a pomôcť deťom vyslobodiť sa z područia ich otca, ktorého návrat bol len bolestným zásahom do života malých detí. Dielo vo vás zanechá odkaz a prinúti vás prehodnotiť životné priority a zamyslieť sa nad príbehmi ľudí, pri ktorých v živote nestála šťastena. Smutný, silný príbeh, hodný ocenenia. ()

revere

Ten, kdo Návrat označil nálepkou mysteriózní thriller, viděl něco jiného, než já. Tenhle film nemá velké momenty, on celý, se svou snovou atmosférou, dramatem, absurditou i logikou vyústění je velký, jako sám život. A ten mrtvý, ten je opravdu mrtvý. Mrtvější, než ta nejmrtvější věc, která kdy zemřela. ()

lajkus

SPOILER.... Páni tak takovou pointu jsem nečekal (tzn. žádná nebyla), náznaky tu sic jsou (otec byl nejspíše v kriminále, kde ho krmili jen rybami. Posléze utekl, když slyší v rádiu zprávy, tak je vypne. Objíždí kumpány a půjčuje si peníze, vyhýbá se frekventovanějším silnicím. Jede na ostrov za schovaným lupem. který nejspíše někdo chce.)... ale i tak jsou to jen dohady a pravda může být kdekoli (a nebo nikde). K herectví nejsou výtky, prostředí také bezvýtek. Akorát místo abychom se kochali krásnými i ošklivými pohledy na nějaké ruské pobřeží, tak většinou koukáme někomu do xichtů, nebo máme záběr lodky zblízka s našimi třemi postavami a nevidíme celkový obrázek... Ale jinak ok... ()

Accuphose

Ruský filmy jsou buď hop a nebo trop a vlastně ani tak moc nezáleží na tom, jaký to má na čsfd hodnocení, některý filmy totiž přitahují pozéry a ve výsledku nad tím slinají, protože pořádnej film ještě neviděli. ale do toho se teď pouštět nebudu. Tenhle kousek vyniká kvalitou sdělení, velmi dobrou prací s psychikou a motivacemi postav ve scénáři a nakonec mě překvapil, až jsem si vylil sklenku vína na postel, takže absolutorium.... ()

JoudaCZ

Film, který je třeba vnímat spíš pocitově než rozumově, zažít si tu poetiku pod drsnou slupkou. Nepřemýšlet o motivaci otce (nebo kdo to byl), protože to, o co mu šlo, stejně nepochopíte. Kluci hráli skvěle. ()

3logix

divné, depresívne a miestami nudné... I napriek zaujímavému podaniu príbehu je tento film fakt vhodný na zaklincovanie hlbokej depresie :D ()

klipers

Zaujímavý psychologický film. Nie je to mysteriózne a už vôbec to nie je triler. Je to zaujímavá dráma. Oplatí sa pozrieť... ()

czfilm

Krása ! Po zhlédnutí filmu jsem doslova oněměl. Nádherná práce kameramana zachycující temné vody Oněžského jezera. Jen málokdo dokáže tak procítěně a umně zachytit na první pohled velice nezáživné téma - výlet otce se svými syny na opuštěný ostrov uprostřed ruského severu. Hudební doprovod vytváří až mystickou atmosféru, skvěle vyjadřuje onen složitý vztah muže s nejasnou minulostí a jeho dvou synků. Шедеврь ! Шедеврь ! Шедеврь ! Konec je trochu nadsazený, ale film nepotápí ba naopak. ()